شرایط پذیرش پناهندگان وجود داردبه گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه در نشست مجازی مشترک نهادهای هماهنگ کننده سوریه و روسیه در کاخ کنفرانس دمشق به موضوع آوارگان سوری اشاره کرد و گفت: درهای این کشور به روی پناهجویان باز است. وطن خود را ترک کرده اند.

ادامه مطلب

وی با بیان اینکه صدور احکام عفو، بازگشت پناهجویان به کشورشان را بدون هیچ مشکل قانونی آسان می کند، گفت: دولت سوریه بر رویکرد آشتی ملی برای بازگرداندن اوضاع به حالت عادی تمرکز دارد.

وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد: همه مقامات ذیربط در سوریه تمام تلاش خود را می کنند تا از آوارگان استقبال کرده و آنها را به کشور بازگردانند تا این شهروندان سوری بتوانند به محل زندگی خود که از دست تروریست ها آزاد شده است بازگردند. تلاش سوریه و کشورهای دوست در بحث انسان دوستانه به طور کلی و به طور خاص در مورد موضوع بازگشت آوارگان ادامه دارد. این در حالی است که برخی کشورها و احزاب به سوء استفاده از پرونده پناهندگان برای منافع سیاسی خود فکر می کنند و اقدامات آنها هیچ ارتباطی با تامین منافع مردم سوریه ندارد.

فیصل المقداد افزود: کمک واقعی به مردم سوریه مستلزم توقف حمایت از تروریسم، پایان دادن به اشغال خارجی و توقف روند غارت ثروت سوریه از جمله نفت و گندم توسط آمریکا و مزدوران آن است.

وی تصریح کرد: غرب تمامی قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل را زیر پا می گذارد و این امر موجب هرج و مرج و بی ثباتی در جهان شده و پیامدهای فاجعه باری برای همه کشورها از جمله افزایش تعداد پناهجویان و پناهجویان در سراسر جهان دارد. کشورهایی که واقعاً نگران مسائل بشردوستانه هستند و همچنین آژانس های سازمان ملل باید برای ایجاد شرایط مساعد برای بازگشت آوارگان و حمایت از تلاش های سوریه در این زمینه تلاش بیشتری کنند.

این در حالی است که هماهنگی های زیادی بین سوریه و لبنان برای بازگشت آوارگان وجود داشت. عصام شرف الدین، وزیر مهاجرت و امور پناهندگان در دولت موقت لبنان در این زمینه گفت: طرح قابل قبولی برای بازگشت داوطلبانه 15000 پناهجوی سوری تنظیم کرده ایم، اما دولت سوریه اعلام کرده است که ظرفیت پذیرش را دارد. 18000 نفر در ماه.” و ما از این تعجب کردیم. در لبنان، علیرغم موانع بین المللی فراوان، ما شروع به تهیه مواد اولیه برای سوری هایی که تمایل به بازگشت داوطلبانه داشتند، کردیم و در تمام مناطق لبنان هماهنگ کننده هایی داشتیم. اما کشورهای غربی شروع به مداخله کردند. و با تبلیغات رسانه ای خود شروع به ترساندن پناهجویان کردند و مدعی شدند که در صورت بازگشت به سوریه دستگیر خواهند شد اما ما برای تکمیل این مرحله بسیار جدی هستیم و تماس های لازم و همه توان را انجام داده ایم و حتی رویکرد قانونی را رعایت کرده ایم. لبنان و سوریه به عنوان دو کشور مستقل، توانایی حل مشکلات خود را به دور از مداخله بین المللی دارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای سازمان ملل مبنی بر اینکه سوریه برای بازگشت آوارگان امن نیست، گفت: این ادعاها اصلا صحت ندارد. در واقع 80 درصد از خاک سوریه امن است و ما پناهندگانی را که به مناطق امن تعلق دارند برمی گردانیم. 20 درصد باقی مانده مربوط به مناطقی از سوریه است که آمریکایی ها و ترک ها به صورت غیرقانونی در آن اقامت دارند و این مناطق خطرناک سوریه محسوب می شوند که البته ربطی به روند بازگشت آوارگان ندارند. کسانی که از ادامه بحران پناهجویان در لبنان سود می برند، مانند برخی انجمن ها و سازمان های بشردوستانه در این کشور، نمی خواهند آوارگان سوری به کشورشان بازگردند. اما صادقانه بگویم، هیچ عاملی مانع اراده ما برای تحقق بازگشت پناهندگان نمی شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید