صدور کد رهگیری از ملک هیچ هزینه ای ندارد


صدور کد رهگیری برای هر معامله ملکی رایگان است، اما برخی آژانس های املاک برای صدور آن میلیون ها دلار درخواست می کنند.

سدرو کد رهگیری تسویر املاکی، قستای دهردسدرو کد رهگیری تسویر املاکی، قستای دهرد

صدور کد رهگیری برای هرگونه معاملات ملکی رایگان است اما برخی بنگاه های معاملات ملکی بابت صدور آن مبلغی میلیونی دریافت می کنند که تخلف است و در صورت شکایت، بنگاه املاک پلمب می شود.

حدود 15 سال پیش کلیه معاملات ملکی اعم از خرید، فروش، اجاره و رهن در بنگاه های معاملات ملکی به صورت دستی بر روی سفته و با رضایت طرفین منعقد می شد. تنها چیزی که هر دو طرف معامله به آن دسترسی داشتند، توافق غیررسمی بود.

غیر رسمی بودن شکل ثبت این گونه معاملات منجر به بروز تخلفات زیادی شده است که مهمترین آنها فروش یا اجاره ملک به تعداد زیادی از افراد است اما زمانی که مستاجر یا خریدار خانه کدی برای پیگیری دریافت می کند. معامله خود را می توانند با وارد کردن شماره ثبت از شرایط سند مالکیت مورد نظر مطلع شوید. این سامانه با سازمان ثبت احوال مرتبط شده و با احراز هویت فرد، از امکان جعل عنوان و تخلفات مشابه جلوگیری می کند.

برای رفع این مشکلات، شورای دولت مصوبه ای را تصویب و بخشنامه ای به اتحادیه مشاوران ارسال شد که به موجب آن مشاوران املاک موظف شدند کلیه معاملات املاکی را که انجام می دهند در سامانه هوشمند ثبت معاملات املاک (سامانه ثبت معاملات ملکی) ثبت کنند. ردیابی).reg

این اقدام برای جلوگیری از تخلفات صورت گرفته اما برخی بنگاه های معاملات ملکی از این مشکل سوء استفاده می کنند و علاوه بر کارمزد خود، برای صدور کد رهگیری از طرفین معامله هزینه های میلیونی طلب می کنند. این در حالی است که هزینه صدور کد رهگیری برای معاملات اجاره هزار تومان و برای خرید و فروش پنج هزار تومان است.

درخواست کارمزد کد رهگیری یکی از تخلفات آژانس املاک است و تاجران در صورت مشاهده این تخلف می توانند به اتحادیه کارگزاران املاک یا بازرسی اصناف شکایت کنند.

در روند رسیدگی به این گونه تخلفات، در صورت شکایت، بنگاه معاملات ملکی مورد نظر باید علاوه بر استرداد مبلغ دریافتی، جریمه نقدی نیز بپردازد./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید