صورت سود و زیان چیست؟ و چه فایده ای دارد؟


سرمایه گذاری به عنوان یک پناهگاه امن برای حفظ ارزش پول در طول زمان و همچنین کسب درآمد مضاعف در طول زمان همواره مورد توجه بوده است. سرمایه گذاری به معنای کنار گذاشتن استفاده از منابع مالی در زمان حال به قصد برخورداری از منافع مالی بیشتر در آینده است. بنابراین وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود، انتخاب مکان برای سرمایه گذاری یکی از مهم ترین موارد است. طبق آمار می توان گفت سرمایه گذاری در بازار سرمایه همواره یکی از جذاب ترین فرصت های سرمایه گذاری در بلندمدت بوده است. برای دستیابی به سوددهی مناسب در این بازار، تسلط نسبی بر اصول و فنون تحلیل آن لازم است. بدون شک تحلیل صورت های مالی ابزاری فوق العاده مفید و مفید برای تحلیل این بازار است. انواع مختلفی از گزارش های مالی وجود دارد که هر کدام برای انتشار اطلاعات مهم در شرکت ها مفید هستند. یکی از انواع صورت های مالی، صورت سود و زیان است که در این مقاله به توضیح مختصری درباره آن می پردازیم.

تعریف صورت سود و زیان

صورت سود و زیان مهمترین صورت مالی یک شرکت است که می توان گفت ثبت جامعی از عملکرد شرکت در یک دوره مالی است. صورت سود و زیان درآمدها و هزینه های یک شرکت را توضیح می دهد و همانطور که از نامش پیداست میزان سود یک شرکت را در یک دوره مالی نشان می دهد. به طور کلی صورت سود و زیان به دو روش دو مرحله ای و یک مرحله ای تهیه و ارائه می شود که در ادامه به توضیح هر یک از این روش ها می پردازیم.

روشی تک مرحله ای برای تهیه صورت سود و زیان

بر اساس این روش، هنگام تهیه صورت سود و زیان، ابتدا کلیه اقلام مربوط به جریان های درآمدی یک شرکت آورده شده و مجموع درآمد شرکت از طرق مختلف به دست خواهد آمد. سپس کلیه اقلام مربوط به جریان های بهای تمام شده شرکت آورده شده و جمع آنها محاسبه می شود. در نهایت مابه التفاوت مجموع درآمدها و هزینه ها به عنوان سود قبل از مالیات ارائه می شود.

روش دو مرحله ای در صورت سود و زیان

روش دو مرحله ای با روش قبلی در تهیه صورت سود و زیان متفاوت است. می توان گفت در این روش بین فعالیت های شرکت تمایز قائل شده و محاسبه سود مرحله به مرحله انجام می شود.

در این روش ابتدا سود ناخالص با محاسبه مابه التفاوت درآمد و فروش و بهای تمام شده کالای فروخته شده محاسبه می شود. پس از محاسبه اقلامی از قبیل هزینه های فروش، اداری و عمومی و هزینه های استهلاک، اقلام تحت عنوان سایر درآمدهای عملیاتی اضافه و از سود ناخالص کسر می شود. در نهایت با انجام محاسبات مربوط به این قسمت به سود عملیاتی دست خواهیم یافت.

مرحله بعدی در روش دو مرحله ای تهیه صورت سود و زیان، محاسبه سود خالص است. در این مرحله هزینه هایی مانند هزینه های مالی به همراه سایر هزینه های غیرعملیاتی را از سود عملیاتی کسر کرده و سایر درآمدهای غیر عملیاتی را نیز به آن اضافه می کنیم. در این مرحله ما به سود خالص قبل از مالیات دست یافته ایم. بر اساس قوانین مالیاتی موجود و میزان و درصد مالیاتی که شرکت باید بپردازد، از عدد به دست آمده در این مرحله کسر می شود تا به سود خالص برسد و بر تعداد سهام شرکت تقسیم می شود. یا همان سرمایه می توانیم سود هر کدام را بدست آوریم. دوره ها

تفاوت بین سود و زیان و ترازنامه

صورت سود و زیان و ترازنامه از مهم ترین صورت های مالی در شرکت ها هستند که تحلیل و پیش بینی آن ها و نیز تسلط و شناخت کافی از موقعیت ها و حساب ها در هر یک برای داشتن تحلیل بنیادی تری ضروری است. اما واقعیت این است که بین اقلام و حساب های موجود در ترازنامه و صورت سود و زیان تفاوت های چشمگیری وجود دارد. از جمله این تفاوت ها می توان به تفاوت دوره حسابداری در ترازنامه و صورت سود و زیان اشاره کرد. گزارش سود و زیان دارای چارچوب زمانی است و اطلاعات حساب در یک دوره مالی محاسبه و ارائه می شود. این در حالی است که اطلاعات در ترازنامه یا صورت های مالی در یک مقطع زمانی ثبت و ارائه می شود. به عبارت بهتر می توان گفت که صورت وضعیت مالی شبیه به عکس است، اطلاعات و حساب های مربوط به آن را ارائه می دهد، در حالی که صورت سود و زیان می توان گفت مانند یک فیلم عمل می کند و اطلاعات مربوط به حساب ها را برای یک دوره معین ارائه می کند. از زمان

از این حیث، به عبارت دیگر، می توان گفت اقلام و حساب های صورت سود و زیان به نحوی با متغیرهای جریان مربوط به واحد زمان متفاوت است. اما در مورد اقلام و حساب های موجود در قالب صورت مالی یا ترازنامه می توان گفت که وضعیتی مشابه متغیرهای موجودی کالا دارند که به صورت تجمیع ارزش آن ها در لحظه گزارش می شود. یک مثال رایج از تفاوت های قابل توجه بین این دو نوع متغیر، مثال معروف بدنه آبی است. در این مثال مقدار آب ورودی به استخر به عنوان متغیر جریان شناخته می شود، زیرا واحد زمان در این مورد اهمیت پیدا می کند و به عنوان مثال مقدار آب ورودی به استخر در لحظه، دقیقه و ساعت متفاوت است. . اما شما می توانید در هر زمان میزان آب موجود در استخر را نظر دهید و این یک متغیر ذخیره سازی است. حساب های موجود در صورت وضعیت مالی دارای شرایط مشابهی خواهند بود و متغیرها موجودی کالا نامیده می شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد صورت وضعیت مالی مقاله مربوط به این صورت مالی را در سایت مطالعه کنید آکادمی دانا ما به شما توصیه می کنیم.

شناسایی کیفیت سود در صورت سود و زیان

در تحلیل بنیادی، هدف ما پیش‌بینی سود شرکت‌ها در یک دوره مالی است تا بتوانیم با استفاده از مفاهیمی مانند P/E و مواردی از این قبیل، ارزش ذاتی شرکت‌ها را درک کنیم و اگر ارزش ذاتی یک سهم کمی باشد. بالاتر از قیمت سهام در زمان تجزیه و تحلیل، در سهام شرکت سرمایه گذاری خواهیم کرد. یکی از مواردی که به پیش بینی سود شرکت کمک می کند، توجه به صورت سود و زیان شرکت برای دوره های قبل است. این به تحلیلگران دیدگاه مناسبی در مورد ارزیابی هر یک از اقلام در صورت سود و زیان می دهد. یکی از مواردی که هنگام بررسی صورت های مالی سال های گذشته باید به آن توجه کرد، شناسایی کیفیت سود است. کیفیت سود را می توان با معیارهای مختلفی سنجید که از جمله این معیارها می توان به تکرارپذیری سود شرکت ها در سال های مختلف اشاره کرد. طبیعتاً برای درک تکرارپذیری سود یک شرکت در طول سالیان، توجه به محل تحقق آن بسیار مهم است. اینکه چه درصدی از سود از طریق فعالیت های اصلی شرکت به دست می آید یا چه درصدی از سود از طریق فعالیت های سرمایه گذاری یا فروش دارایی ها به دست می آید، چیزی است که هنگام اظهار نظر در مورد میزان سود در دوره های مالی آتی موثر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر یک شرکت تولیدی در یک دوره مالی سود قابل توجهی تشخیص دهد، اما با مراجعه به صورت سود و زیان متوجه می شویم که این سود محقق شده از طریق فعالیت های سرمایه گذاری و فروش سرمایه گذاری های قبلی به دست آمده است، طبیعتاً سود محقق شده شرکت است. دارای خاصیت عود است c طول همه دوره های مالی یکسان نیست زیرا سود فعالیت اصلی شرکت نیست.

یکی دیگر از ویژگی های اندازه گیری سود، استفاده از صورت جریان های نقدی است. در این حالت برای سنجش کیفیت سود، سود حاصل از هر یک از بخش ها و فعالیت ها را با خالص جریان نقدی حاصل از آن فعالیت در صورت جریان های نقدی مقایسه می کنیم. به عنوان مثال، موقعیتی را تصور کنید که در آن یک شرکت مقدار قابل توجهی را به عنوان سود عملیاتی در صورت سود و زیان خود گزارش کرده است، اما این مقدار با خالص وجه نقد تولید شده توسط عملیات نامتناسب است. حتي اين مقايسه را مي توان به صورت كلي و كلي انجام داد; شرایطی را تصور کنید که در آن یک شرکت مقدار قابل توجهی از درآمد خالص را به صورت مجموع گزارش می‌کند، اما دارای جریان نقدی انباشته است. این نشان دهنده عدم کیفیت سود مورد مطالعه و گزارش شده است. این امر در رابطه با شرکت های مالی و به ویژه در رابطه با بانک ها اهمیت دو چندانی دارد. برای آشنایی بیشتر با صورت جریان های نقدی و کاربردهای آن در تحلیل بنیادی، مقاله مرتبط را توصیه می کنیم صورت های جریان نقدی در سایت آکادمی دانایان بخوانید.

صورت سود و زیان بانک

به طور کلی صورت سود و زیان شرکت های تولیدی و خدماتی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. آنچه تاکنون در مورد قالب صورت سود و زیان و روش های آن گفته شد بیشتر به صورت سود و زیان در شرکت های تولیدی مربوط می شود. حال به عنوان نمونه ای از صورت سود و زیان در شرکت هایی غیر از شرکت های تولیدی به توضیح صورت سود و زیان در بانک ها می پردازیم.

جریان درآمد بانک ها از اجزای متنوع تری نسبت به شرکت های تولیدی تشکیل شده است. محل های مختلف سودآوری در بانک ها شامل مواردی مانند سود حاصل از اعطای تسهیلات به دولت و بخش خصوصی، درآمد کارمزد و حتی درآمد تسعیر ارز است. در صورت سود و زیان بانک ها نیز به مواردی مانند درآمد مشاع و درآمد مشترک برمی خوریم. اصطلاح درآمد کل به درآمدی اطلاق می شود که بانک با سپرده گذاران به اشتراک می گذارد که در واقع از سپرده های مشتریان و اعطای وام از طریق آن به دست می آید. اما درآمد مشاع، درآمدی است که بانک با کسی در آن شریک نیست و از محل سرمایه اولیه یا ارائه خدمات حاصل می شود.

سنجش کیفیت سود در صورت سود و زیان بانک ها ابعاد گسترده تری پیدا می کند زیرا یکی از محل های شناسایی سود در بانک ها مربوط به جایگاه دریافت سپرده از نظر تسهیلات می باشد. حال شرایطی را تصور کنید که در شرایطی که وصول اصل سرمایه نامشخص است، برای تسهیلات معوق نیز جریمه در نظر گرفته شود. بنابراین توجه به محل درآمد و سود در بانک ها با توجه به تنوع آنها اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این زمینه می توانید به مقالات مرتبط مراجعه نمایید صورت سود و زیانصورت جریان وجوه نقد، صورت وضعیت مالی و همچنین مقاله مرتبط با صنعت بانکداری را می توانید در سایت آکادمی دانایان مشاهده کنید.

توجه! این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید