طب سنتی / ابسنت گیاهی برای درمان اختلالات قاعدگیبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، در این قسمت ابتدا به ویژگی های گیاه آبسنت می پردازیم، سپس به محل رویش این گیاه و ماهیت آن می پردازیم، سپس به فواید درمانی آن و اینکه از چه قسمت هایی از این گیاه استفاده می شود می پردازیم.

ادامه مطلب

گیاهی است علفی و سازگار است اما با مناطق گرم و خشک سازگار نیست. ارتفاع این گیاه به 85 سانتی متر می رسد و برگ های آن کوچک، بیضی شکل و دارای لبه ای گرد به رنگ سبز متمایل به سفید است که کمی کوچکتر و سبز تیره روی ساقه گیاه در تیرماه است، این گل ها در اواخر تیرماه شکوفا می شوند. در شهریور و مرداد برخی از بذرها به رنگ زرد طلایی به طول 7 تا 8 میلی متر به صورت جوانه های حل نشده است که به مرور زمان در ابتدای مهرماه کاملا از یکدیگر جدا شده و زیبایی خاصی به گیاه یزد، سیستان و سیستان می بخشد. بلوچستان را می توان در شهرهای شمال شرقی خراسان، گناباد، کوچان و شهرهای شمالی البرز، الیگودرز، تالش، آستارا، دماوند یافت.

آبسنت دارای خاصیت گرم و خشک است

قسمت مورد استفاده: برگ و شاخه های گلدار

آرام بخش اعصاب، رفع کم خونی، بی خوابی: 2 قاشق غذاخوری از آن را در 1 لیوان ماءالشعیر به مدت 30 دقیقه دم کرده و هر شب پس از صاف کردن می نوشند.

اختلالات قاعدگی: خانم هایی که عادت ماهانه نامنظم و گاهی دیررس دارند، 2 قاشق غذاخوری از آن را با 2 قاشق غذاخوری مرزنجوش و یک عدد آبجوش به مدت 30 دقیقه دم کرده و هر روز صبح قبل از صبحانه و عصر بعد از صاف کردن میل کنند. برای تسکین دردهای قاعدگی 2 گرم از آن را با 1 لیوان ماءالشعیر به مدت 15 دقیقه دم کرده، سه روز قبل از شروع قاعدگی و در هنگام عادت ماهانه میل شود.

انگل در کودکان: 2 قاشق از آن را در 1 لیوان ماءالشعیر بعد از صاف کردن، 30 دقیقه جوشانده و هر شب قبل از خواب میل شود.

تسکین درد مفاصل: 10 گرم از آن را با 10 گرم گل گاوزبان، 5 گرم ماشه را با 1 لیوان ماءالشعیر بجوشانید و پس از صاف کردن برای تسکین درد مفاصل بنوشید.

جگر، صفرا، دستگاه گوارش، مزه: 5 گرم از آن را با یک لیوان ماءالشعیر دم کرده و روزی دو بار یک روز در میان می نوشند.

حشرات موز: اگر در اطراف خانه حشرات موز وجود دارد که شما را آزار می دهد، 20 گرم گل این گیاه را در یک بطری 60 سی سی روغن کنجد بریزید و در بطری را محکم ببندید و با مالش در جای گرم نگه دارید. چند قطره روغن آماده شده را به بدن خود بمالید تا راحت باشید و از نیش حشرات دور بمانید.

خواص و روش مصرف تنتور آبسنت:
عفونت ها و تاول های متعفن: می توانید از این ماده استفاده کنید زیرا تنور جریان خون را افزایش می دهد و خون را به سمت خود می کشد. روزانه 10 قطره تنور را در 1 لیوان آب سرد بدون مخلوط کردن با هیچ ماده ای حل کنید. بگذارید شیرین باشد، آن را بخورید. این دستور را باید 3-4 روز و 2 بار در طول روز تکرار کنید.

طرز تهیه تنتور افسنطین:
25 گرم گل ابسنت خشک را در شیشه ای با 250 سی سی وایت اسپریت خالص مخلوط کنید و کل شیشه را به مدت 10 روز در جای گرم بگذارید سپس استفاده کنید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید