طولانی ترین رودخانه جهان نیل یا آمازون؟


رودخانه ها سرآغاز اولین تمدن ها بودند و هنوز هم نقش مهمی در زندگی بشر دارند. هر چه رودخانه بزرگتر باشد، افراد بیشتری از آن استفاده می کنند و به همین دلیل مهم است که بدانید طولانی ترین رودخانه های جهان کدامند. اگر از ما بپرسند طولانی ترین رودخانه جهان چیست، به رودخانه نیل پاسخ خواهیم داد و احتمالاً پس از اندیشیدن به نام رودخانه های جهان، رودخانه آمازون، رودخانه ولگا و رود کنگو را نیز در فهرست قرار خواهیم داد. . از طولانی ترین رودخانه های جهان، اما تا کجا می توانیم این لیست را ببریم؟ گسترش دادن؟ آیا می دانیم هر کدام از آنها از کجا می آیند و به کجا می روند؟ فایده این رودخانه ها چیست؟ با ما همراه باشید تا با طولانی ترین رودخانه های جهان بیشتر آشنا شوید.

15. رودخانه برهماپوترا 3848 کیلومتر طول دارد

این رودخانه طولانی ترین رودخانه جهان نیست اما از سه کشور هند، بنگلادش و تبت در قاره آسیا می گذرد. رودخانه برهماپوترا از دریاچه تالونگ تسو در تبت سرچشمه می گیرد و به خلیج بنگال در بنگلادش می ریزد.

رودخانه برهماپوترا نه تنها آب آشامیدنی تعداد زیادی از مردم و آب مورد نیاز کشاورزی را تامین می کند، بلکه نقش مهمی در حمل و نقل ایفا می کند.

14. رودخانه نیجر 4180 کیلومتر طول دارد

این رودخانه از میان 5 کشور بنین، مالی، گینه، نیجر و نیجریه در قاره آفریقا می گذرد و نام های زیادی بر آن گذاشته شده است. رودخانه نیجر رسوب کمی دارد و شفافیت آب آن مشهور است.

نقش این رودخانه در شکل گیری تمدن بشری بسیار مهم بود، زیرا مردمی که زندگی در صحرای بزرگ آفریقا برایشان مشکل بود در اطراف آن ساکن شدند و شروع به پرورش حیوانات اهلی و کشاورزی کردند.

13. رودخانه مکنزی 4241 کیلومتر طول دارد

این رودخانه نه طولانی ترین رودخانه جهان است و نه طولانی ترین رودخانه اروپا، اما دومین رودخانه بزرگ آمریکای شمالی است و در شمال غربی کانادا جریان دارد.

رودخانه مکنزی به دلیل کشف طلا، سرب، اورانیوم و سایر مواد معدنی مشهور است. اگرچه این منطقه از کانادا پرجمعیت نیست، اما از رودخانه مکنزی برای تولید برق از طریق برق آبی استفاده می شود.

12. رودخانه مکونگ 4328 کیلومتر طول دارد

زندگی میلیون ها نفر به رودخانه مکونگ بستگی دارد. این رودخانه از کشورهای زیادی می گذرد از جمله:

آبشار خون فاپنگ مانند بسیاری از آبشارهای ایران که توسط رودخانه مکونگ ایجاد شده است، آبشاری خاص است. این رودخانه به دلیل ماهیگیری و نیروگاه برق آبی خود مشهور است.

11. رودخانه لنا 4377 کیلومتر طول دارد

رودخانه لنا بیش از 4300 کیلومتر از روسیه می گذرد تا سرانجام به دریای لاپتف می ریزد، منطقه ای دورافتاده که شاید به اندازه مسکو معروف نباشد، اما بسیار زیباست.

10. طول رودخانه آمور 4420 کیلومتر است

رودخانه آمور در دو کشور چین و روسیه جریان دارد و مرز طبیعی بین این کشورها محسوب می شود که به نام های مختلفی – روسی، چینی و حتی مغولی – نامیده شده اند.

9. رودخانه کنگو 4675 کیلومتر طول دارد

بسیاری از مردم با شنیدن نام کنگو به یاد تب کنگو می افتند، اما در این کشور رودخانه ای به همین نام نیز وجود دارد که اگرچه طولانی ترین رودخانه جهان نیست، اما عنوان طولانی ترین رودخانه جهان را به خود اختصاص داده است. دنیا و بخشهایی از آن چنان عمیق است که نور خوشبختی به آنها نمی رسد. رودخانه کنگو دومین رودخانه جهان از نظر حجم خروجی است.

8. ریودولا پلاتا 4848 کیلومتر طول دارد

این رودخانه که یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های جهان است، تاریخ غنی نیز دارد و جنگ‌های زیادی را به خود دیده و بخشی از جنگ جهانی دوم بوده است. حوزه آبخیز ریودولا پلاتا شامل کشورهای آرژانتین، اروگوئه و برزیل است.

7. رودخانه اوب 5382 کیلومتر طول دارد

رودخانه آب؛  یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان

یکی از زیباترین راه آهن های جهان خط سیبری است که بخشی از شهرت خود را مدیون عبور از کنار رودخانه اوب است. این رودخانه از روسیه خارج نمی شود و در نهایت به خلیج اوب می ریزد. در حال حاضر از این رودخانه برای تامین آب شرب و کشاورزی و تولید برق استفاده می شود.

6. رودخانه زرد 5432 کیلومتر طول دارد

رودخانه زرد یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان است که در تاریخ چین جایگاه ویژه ای دارد و نقش بسزایی در توسعه چین داشته است. این رودخانه هنوز هم برای چینی ها مهم است زیرا بخشی از آب کشاورزی را تامین می کند و در آن نیروگاه برق آبی ساخته اند.

5. رودخانه Yenisei 5512 کیلومتر طول دارد

این رودخانه در روسیه جریان دارد و به اقیانوس منجمد شمالی می ریزد. به احتمال زیاد نام این رودخانه برگرفته از عبارتی به معنای «رودخانه مادر» بوده است، زیرا برای بسیاری از مردم سودمند بوده است. در گذشته قبایل کوچ نشین در اطراف این رودخانه زندگی می کردند.

4. رودخانه می سی سی پی 6243 کیلومتر طول دارد

این رودخانه پس از عبور از بسیاری از شهرها و تامین آب آنها به خلیج مکزیک می ریزد. رودخانه می سی سی پی نقش مهمی در جنگ داخلی آمریکا ایفا کرد و هنوز هم به عنوان طولانی ترین رودخانه در ایالات متحده بسیار مهم است.

3. رودخانه یانگ تسه 6267 کیلومتر طول دارد

این رودخانه طولانی ترین رودخانه جهان نیست، اما طولانی ترین رودخانه آسیا است و زیستگاه بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی به شمار می رود. رودخانه یانگ تسه از گذشته تا به امروز نقش مهمی در تجارت چین داشته است و امروزه برای تولید برق نیز از آن استفاده می شود.

2. رودخانه آمازون 6361 کیلومتر طول دارد

طول این رودخانه حدود 300 کیلومتر کمتر از طولانی ترین رودخانه جهان است و از کشورهای برزیل، پرو و ​​کلمبیا می گذرد. تنوع زیستی رودخانه آمازون نیز منحصر به فرد است.

پس از بهره مندی از شهرهای امروزی و همچنین قبایل بومی، رودخانه آمازون به اقیانوس اطلس می ریزد.

1. نیل; طولانی ترین رودخانه جهان با طول 6608 کیلومتر

رود نیل طولانی ترین رودخانه جهان است که مسافتی باورنکردنی را طی می کند و با عبور از چندین کشور از جمله اوگاندا، سودان و مصر به دریای مدیترانه می ریزد.

نقش استثنایی رود نیل در شکل گیری تمدن بشری بر هیچکس پوشیده نیست. این رودخانه چنان قدرتی به مصریان باستان داد که یکی از عجایب هفتگانه جهان را خلق کردند.

این رودخانه هنوز هم اهمیت زیادی دارد و برای تجارت، تامین آب و تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.

آخرین کلمه

رودخانه ها نقش بسزایی در شکل گیری تمدن بشری داشته اند و امروزه با کمبود منابع آبی اهمیت آنها بیشتر شده است. در این مقاله طولانی ترین رودخانه های جهان را به شما معرفی کرده ایم.

تو گفتی

آیا تا به حال از یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان دیدن کرده اید؟ اگر بتوانید در یکی از این رودخانه ها سوار قایق شوید کدام را انتخاب می کنید؟ طولانی ترین رودخانه جهان یا رودخانه پرماجرا و خطرناک آمازون؟ شاید طولانی ترین رودخانه اروپا یا رودخانه های سرد روسیه مانند لنا و آمور را ترجیح دهید!

لطفا نظرات خود را بنویسید تا در مورد این رودخانه ها بیشتر صحبت کنیم. شاید ما هم مانند شخصیت های داستان معروف آگاتا کریستی، روزی در رود نیل قایق سواری کرده باشیم!


اصول و روش های عملی برای یادگیری سریع و دائمی هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید