علاقه ترکیه به اکتشاف گاز در دریای مدیترانه


به گفته وزارت انرژی ترکیه، این کشور می خواهد دوباره یک کشتی حفاری به شرق مدیترانه برای جستجوی گاز طبیعی بفرستد. این اقدام …

سودای دوباره تورکی بری اکتشاف گز در دریای مدیترانهسودای دوباره تورکی بری اکتشاف گز در دریای مدیترانه

به گفته وزارت انرژی ترکیه، این کشور می خواهد دوباره یک کشتی حفاری به شرق مدیترانه برای جستجوی گاز طبیعی بفرستد. این اقدام می تواند تنش بین این کشور و یونان را افزایش دهد.

ترکیه می خواهد پروژه بحث برانگیز اکتشاف گاز خود در دریای مدیترانه را از سر بگیرد. وزارت انرژی ترکیه اعلام کرد که کشتی حفاری عبدالحمید خان در تاریخ 9 اوت بندر مرسین جنوبی را برای انجام ماموریتی در دریای مدیترانه ترک خواهد کرد.

مکان دقیق حفاری احتمالی اعلام نشده و هنوز مشخص نیست که آیا این حفاری در آب های مورد مناقشه با کشورهای همسایه انجام می شود یا خیر.

هفته گذشته اما یک مقام دولتی ترکیه اعلام کرد که حفاری در «نزدیک قبرس» به زودی از سر گرفته خواهد شد.

تاریخ تنش نظامی و جنگ بین یونان و ترکیه امروز به یک قرن پیش برمی گردد. در دهه‌های اخیر، تنش‌ها بین دو کشور بر سر مسائل مختلف به‌ویژه بر سر قبرس و آب‌های دریای اژه و مدیترانه شرقی ادامه داشته است.

فعالیت کشتی‌های ترکیه در سال‌های اخیر برای کشف گاز در شرق دریای مدیترانه، تنش‌ها را بین آنکارا و آتن افزایش داده است. زیرا اکتشاف گاز ترکیه در منطقه ای انجام می شود که دولت یونان مدعی است متعلق به آن کشور است.

مقامات می گویند اگرچه جزایری مانند کرت و رودس دارای آب های سرزمینی هستند، اما آنها منطقه اقتصادی انحصاری ندارند.

این مناقشه در سال 2020 پس از اینکه ترکیه کشتی تحقیقاتی Aruj Raees خود را برای یک ماموریت چند ماهه برای جستجوی گاز طبیعی به شرق دریای مدیترانه فرستاد، تشدید شد.

یونان اکتشاف و حفاری گاز ترکیه در نزدیکی جزایر خود را غیرقانونی می داند. اتحادیه اروپا در این مناقشه در کنار یونان قرار گرفته و ضمن محکوم کردن اقدامات ترکیه، از آنکارا خواسته است که حفاری در شرق دریای مدیترانه را متوقف کند.

از سوی دیگر دولت ترکیه از موضع اتحادیه اروپا انتقاد کرده و مدعی است مناطقی که حفاری برای میادین نفت و گاز انجام شده متعلق به قلمرو دریایی سواحل این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید