علل و درمان خارش مقعد در دوران بارداری


بارداری دوره ای با هزاران تغییر و چالش است! همه ما فکر می کنیم که حالت تهوع اولین علامت بارداری است. بله، بارداری معمولا با حالت تهوع خود را نشان می دهد، اما در این دوران زیبا اما چالش برانگیز، اتفاقات دیگری رخ داد. یکی از این اتفاقات ناخوشایند خارش است. تقریبا هیچ چیز آزاردهنده تر از خارش نیست. خارش می تواند در سرتاسر بدن رخ دهد یا محدود به چند ناحیه مانند بازوها و پاها باشد. در این مقاله در مورد علائم، علل و درمان خارش دست و پا در دوران بارداری صحبت خواهیم کرد. با ما بمان.

علل خارش اندام در دوران بارداری

خارش دست و پا در دوران بارداری دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها نیاز به توجه بیشتر و درمان زودهنگام دارند. در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

1. کلستاز در بارداری

گاهی اوقات خارش در دوران بارداری ناشی از وضعیتی به نام کلستاز در دوران بارداری است. در این حالت هورمون های بارداری باعث اختلال در عملکرد کبد و تجمع اسیدهای صفراوی در کبد و خون می شوند. این وضعیت می تواند باعث خارش شدید پاها و بازوها شود.
پزشک شما کلستاز را با آزمایش خون تشخیص می دهد و معمولاً در مورد سابقه پزشکی شما سؤال می کند، زیرا کلستاز می تواند ارثی باشد. اگر مادر یا خواهر شما نیز در یکی از بارداری های خود این عارضه را داشته باشد، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر است.

کلستاز نه تنها علائم آزاردهنده و آزاردهنده ای ایجاد می کند، بلکه یک بیماری جدی است که اگر درمان نشود، می تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند. کلستاز درمان نشده می تواند منجر به زایمان زودرس، مشکلات جنینی، مشکلات تنفسی در نوزاد و مرده زایی شود. به همین دلیل مهم است که هرگونه خارش مداوم در دوران بارداری را جدی بگیرید و علائم را به پزشک خود گزارش دهید.

علائم کلستاز

 • زردی (زردی پوست و ناحیه سفید چشم)؛
 • ادرار تیره؛
 • کمبود اشتها؛
 • حالت تهوع؛
 • افسردگی؛
 • خارش شدید، از جمله خارش پا.

2. خارش پاپول ها و پلاک ها در دوران بارداری (PUPPP)

پاپول ها و پلاک های کهیر نوعی بثورات پوستی خارش دار هستند که در اواخر بارداری رخ می دهد. این عارضه ممکن است برای کودک شما جدی یا مضر نباشد، اما می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

علائم PUPPP

 • تاول در اطراف بثورات؛
 • احساس خارش بیشتر در شب.

پزشک معمولاً با معاینه پوست شما این مشکل را تشخیص می دهد. در موارد نادر، بیوپسی پوست ممکن است تجویز شود. آزمایش خون نیز ممکن است برای رد هرگونه عفونت انجام شود.

. وروریگو

پروریگو تورم خارش دار در بازوها، پاها یا شکم است که می تواند در هر سه ماهه بارداری رخ دهد. اگر در دوران بارداری خارش داشته باشید، احتمال ابتلا به آن در بارداری های بعدی بیشتر است. پروریگو معمولا مدت کوتاهی پس از تولد ناپدید می شود، اما متأسفانه گاهی اوقات می تواند هفته ها یا حتی ماه ها پس از تولد باقی بماند.

اگر در دوران بارداری به مدت طولانی خارش شدید همراه با علامت پروریگو را تجربه می کنید، بهتر است با پزشک یا ماما مشورت کنید. متخصصان می توانند داروهایی را برای تسکین شما، رد بیماری های مختلف و اطمینان از سلامت شما و فرزند خردسالتان تجویز کنند.

4. دلایل دیگر

چنین عللی معمولا جدی گرفته نمی شوند و با درمان های خانگی ساده یا با مصرف داروهای تایید شده توسط پزشک قابل کنترل هستند.

 • کشش پوست: معمولا در بارداری اول و چند قلویی پوست بیشتر از سایر بارداری ها کشیده می شود و این کشش پوستی می تواند عاملی برای خارش دست و پا در دوران بارداری باشد.
 • پوست خشک: تغییرات هورمونی ناشی از بارداری می تواند باعث خشکی و سپس خارش و پوسته پوسته شدن پوست شود.
 • عطر یا پارچه: مواد شیمیایی مختلف نیز می تواند یکی دیگر از دلایل خارش پوست باشد.
 • هورمون ها: تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند پایانه های عصبی را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را حساس تر و مستعد خارش کند.

درمان خارش دست و پا در دوران بارداری

درمان خارش دست و پا در دوران بارداری با کمک مرطوب کننده

1. درمان خارش مقعدی ناشی از کلستاز

اگر علت خارش پوست کلستاز باشد، بسیاری از داروهای ضد خارش موثر نیستند و پزشک داروهای دیگری را تجویز می کند که می تواند به کاهش خارش و میزان اسید صفراوی در بدن شما کمک کند. در نهایت، کلستاز یک درمان برای زایمان است و خارش معمولا چند روز پس از تولد ناپدید می شود.

2. درمان خارش ناشی از PUPPP

بثورات پوستی PUPPP معمولاً چند هفته پس از تولد ناپدید می شوند. مرطوب کننده ها، کرم های استروئیدی و آنتی هیستامین های تجویز شده توسط پزشک می توانند به کاهش موقت خارش تا زمان تولد کمک کنند.

3. درمان خارش مقعد

مرطوب کننده ها همچنین می توانند به تسکین خارش مقعد کمک کنند، اما درمان معمولاً شامل استروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین های خوراکی است.

خارشی که ناشی از این عوامل نیست معمولاً با درمان های خانگی و داروهای بدون نسخه برطرف می شود. می توانید این موارد را امتحان کنید:

 • عطر یا مواد شوینده را عوض کنید. مواد شیمیایی موجود در عطرها و مواد شوینده یکی از دلایل خارش پوست است. گاهی ممکن است فرد به این مواد حساسیت داشته باشد. در این صورت بهتر است عطر یا ماده حساسیت زا را عوض کنید.
 • لباس های گشاد از پارچه های طبیعی بپوشید. الیاف طبیعی معمولاً پوست را تحریک نمی کنند و حتی از بروز جوش های ناشی از گرما جلوگیری می کنند.
 • برای رفع خشکی پوست از مرطوب کننده استفاده کنید. روغن زیتون و روغن نارگیل مرطوب کننده های خوبی هستند که می توانند خارش دست و پا را درمان کنند.
 • کمی لوسیون کالامین بزنید. این مایع صورتی نه تنها برای درمان نیش حشرات و پیچک سمی مفید است، بلکه برای درمان خارش دوران بارداری نیز مفید است.
 • آب بیشتری بنوشید. نوشیدن آب از کم آبی بدن جلوگیری می کند. اگر علت خارش پوست کم آبی بدن باشد، مصرف بیشتر آب هم کم آبی را برطرف می کند و هم خارش پوست را کاهش می دهد.
 • رطوبت ساز را روشن کنید. مرطوب و خنک نگه داشتن هوا از خشکی پوست و جوش های خارش دار ناشی از گرما جلوگیری می کند.

اگر خارش با وجود این اقدامات بهبود نیافت یا بدتر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نتایجی که اظهار شده

خارش پوست معمولاً نشانه اولیه بارداری نیست. بسیاری از انواع بثورات معمولاً در اواخر بارداری ظاهر می شوند و برخی ممکن است تا زمان تولد نوزاد از بین نروند. هر زمان که در دوران بارداری دچار خارش شدید یا طولانی مدت شدید، باید به پزشک مراجعه کرده و آن را درمان کنید.

تو گفتی

آیا در دوران بارداری خارش پوست داشتید؟ برای درمان خارش دست و پا در بارداری از چه روشی استفاده کردید؟ لطفا تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل رفتار بسیار احساسی همسرتان یا حتی برای خودتان در یک رابطه را بفهمید، حتما این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید