عمق بازار سهام را ببینید


یکی از اخباری که در ماه های اخیر در بورس مطرح شد این بود: «افزودن قابلیت نمایش عمق کل بازار در پنل معاملاتی کارگزار» اما عمق بازار چقدر است؟ و اهمیت نشان دادن عمق کل بازار به سرمایه گذاران چیست؟ با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم.

عمق بازار چیست؟

ابتدا باید با مفهوم عمق بازار آشنا شویم. این اصطلاح به میزان خرید و فروش در بازار اشاره دارد. عمق بازار با نماد DOM نشان داده می شود که مخفف Depth of Market است.

اما اساساً تعداد خرید و فروش در یک بازار چه اهمیتی دارد؟

خرید و فروش بیشتر، یعنی. استقبال مردم از بازار بیشتر می شود و هر چه تعداد شرکت کنندگان در بازار بیشتر باشد، تأثیر عواطف و احساسات بر آن بازار کمتر می شود. همچنین اگر بازار عمیق باشد، سهامداران بزرگ کمتر قادر به تغییر روند قیمت با خرید و فروش در حجم بالا هستند.

نکته دیگر این است که سهام شرکت های بازار عمیق نقدشوندگی بیشتری دارند. حجم فعالیت در این بازارها به حدی است که خریدار و فروشنده سهام همیشه وجود دارد و شما به راحتی می توانید سهام خود را به نقد تبدیل کنید. به این ترتیب ریسک نقدینگی کاهش می یابد و امنیت بیشتری در سرمایه گذاری خود خواهید داشت.

در گذشته، پانل های معاملاتی 5 پیشنهاد خرید و فروش برتر را برای هر نماد نمایش می دادند. با تصویب قانون جدید سازمان بورس در اوایل سال 1401 و افزایش این سطوح قیمتی، کاربران هم اکنون می توانند تمامی قیمت ها را مشاهده کنند.

نگاه کردن به پنج مظنه اول به تنهایی برای تجزیه و تحلیل یک سهم کافی نیست. در بسیاری از موارد، شکاف بین پنج مظنه اول و سایر مظنه های خرید و فروش سهام زیاد است و این مشکل سرمایه گذاران را سردرگم می کند.

راه حل بهتر این است که تمام سفارشات خرید و فروش را بررسی کنید. این اطلاعات به شما این امکان را می دهد که بازار را به درستی درک کنید و نحوه سفارش کالاهای حقیقی و حقوقی را در حال حاضر مشاهده کنید. بنابراین، امکان دستکاری قیمت نیز ضعیف تر می شود.

بنابراین بخشنامه نمایش عمق بازار برای ایجاد شفافیت بیشتر اجرا شد تا همگان بتوانند تمامی سفارش های ثبت شده برای نمادها را مشاهده کنند و اطلاعات تنها در اختیار گروه کوچکی نباشد.

چه عواملی بر عمق بازار تأثیر می گذارد؟

همانطور که گفتیم، عمق بازار به حجم سفارش اشاره دارد، اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه عمق بازار افزایش می یابد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که عوامل زیر بر عمق بازار تاثیر می گذارد:

  • تعداد شرکت های ثبت شده
  • تعداد سهامداران واقعی
  • موسسات مالی فعال
  • حضور فعال بازاریاب
  • شفافیت اطلاعات

نحوه مشاهده عمق بازار در Aware Trader

دسترسی به عمق بازار و قیمت خرید و فروش در AsaTrader بسیار آسان است.

به online.agah.com بروید و وارد حساب کاربری خود شوید.

نماد مورد نظر را انتخاب کرده و روی گزینه «جستجو و پیشنهاد» کلیک کنید.

دو تب ‘پنج مظنه بالا’ و ‘عمق بازار’ نمایش داده می شود و با کلیک بر روی هر کدام اطلاعات مورد نظر خود را مشاهده خواهید کرد.

در پایین کادر نیز کلیدهای مرتبط با جدول و نمودارها را مشاهده می کنید و با کلیک بر روی آنها می توانید اطلاعات را با فرمت مورد نظر خود مشاهده کنید.

آخرین کلمه

یکی از قوانین جدید سازمان بورس، الزام نمایش مجموع سفارشات هر سهم در بازار است که در واقع به آن عمق بازار می گویند.

منظور از عمق بازار، میزان معاملات سهام در بازار است. هر چه عمق بازار بیشتر باشد، استقبال مردم از آن بازار بیشتر می شود و نقدینگی آن بازار بیشتر می شود.

نمایش عمق کل بازار از مواردی مانند دستکاری قیمت جلوگیری می کند و شفافیت و کارایی بازار را افزایش می دهد.

مشاهده عمق کل بازار در Aware Trader امکان پذیر است و می توانید به راحتی سفارشات موجود برای هر سهم را مشاهده کنید. علاوه بر این، این اطلاعات در قالب نمودار و جداول ارائه شده است. با استفاده از این اطلاعات می توانید تحلیل بهتری از بازار داشته باشید. برای تسلط بهتر بر مباحث بورس و یادگیری روش های تحلیل، توصیه می کنیم مقالات و دوره های آموزشی کارگزار آگاه را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید