عوارض بیهوشی در بزرگسالان و کودکان


بیهوشی عمومی به معنای از دست دادن موقتی هوشیاری و درد برای جراحی است که اگرچه عمل را تسهیل می کند اما عوارضی نیز دارد. عوارض استفاده از بیهوشی عمومی در جراحی نادر است، اما همچنان می تواند باعث اضطراب و نگرانی بیماران شود. دانستن انواع بیهوشی و عوارض آن برای سهولت این تجربه مفید است. در ادامه شما را با عمل جراحی و عوارض بیهوشی عمومی آشنا می کنیم. با ما بمان.

بیهوشی چیست؟

بیهوشی یک عمل پزشکی است که باعث می شود درد عمل را احساس نکنید. این عملیات انواع مختلفی دارد که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند. برخی از داروها قسمت‌های موضعی و بی‌حس بدن هستند، در حالی که برخی دیگر با بی‌حس کردن مغز بیمار را در حین جراحی به خواب می‌برند. این نوع بیهوشی بیشتر برای اعمال جراحی روی سر، قفسه سینه یا شکم استفاده می شود.

بیهوشی روی بدن چگونه عمل می کند؟

داروی مورد استفاده برای بیهوشی ممکن است به شکل گاز استنشاقی یا تزریق داخل وریدی قبل یا در حین جراحی باشد. وقتی به این روش ها بیهوش می شوید، وارد سطح خواب عمیق تری می شوید. این بدان معنی است که شما به هیچ وجه از اطراف خود آگاه نخواهید شد و دردی را احساس نمی کنید.

بیهوشی باعث فلج موقت عضلانی می شود به طوری که فرد در حین عمل کاملاً بی حرکت می ماند. از آنجایی که ماهیچه های تنفسی نیز فلج می شوند، یک لوله تنفسی وارد گلو می شود و به دستگاه تامین اکسیژن متصل می شود.

شایع ترین عوارض بیهوشی عمومی

بد نیست بدانید که پزشک و تیم جراحی شما می توانند با تجویز داروها و مراقبت های قبل یا حین بیهوشی در پیشگیری از عوارض بیهوشی بعد از عمل نقش داشته باشند. همچنین پس از جراحی تحت نظر خواهید بود تا در صورت بروز مشکل به سرعت رفع شود. اگر عوارض جانبی ناشی از بیهوشی را تجربه کنید، معمولاً پس از چند ساعت از بین می روند.

1. حالت تهوع و استفراغ

شایع ترین عوارض بیهوشی عمومی تهوع و استفراغ است. همچنین اگر بعد از جراحی های قبلی دچار حالت تهوع یا استفراغ شده اید، بیشتر در معرض خطر این عارضه هستید. داروهای ضد تهوع معمولا قبل از جراحی برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بعد از جراحی تجویز می شود. آنها همچنین می توانند بعد از عمل جراحی برای حالت تهوع تجویز شوند.

2. گلودرد و صدای خشن

نای می تواند منجر به گلودرد یا صدای خشن شود. هر چه مدت زمان عمل طولانی تر باشد، احتمال بروز این عارضه بیشتر است. اگرچه راهی برای جلوگیری از آسیب به گلو وجود ندارد، اما می توان پس از جراحی از داروهایی برای کاهش گلو درد استفاده کرد.

اگر گرفتگی صدا 5-7 روز پس از عمل از بین نرفت، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

3. خشکی دهان

خشکی دهان می تواند ناشی از ننوشیدن آب یا غذا قبل و حین جراحی باشد و یا از عوارض بیهوشی باشد. خشکی دهان معمولا 24 ساعت پس از جراحی از بین می رود. در این مدت می توانید با آب و یخ از خشکی دهان جلوگیری کنید.

4. لرز

برخی از داروهایی که برای بیهوشی استفاده می شوند می توانند باعث لرزش شوند. این علامت معمولاً با از بین رفتن اثر دارو از بین می رود. همچنین، لرز می تواند ناشی از کاهش دمای بدن در حین جراحی باشد. استفاده از پتوهای بیشتر تا زمانی که لرز از بین برود، می تواند راحتی بیشتری را ایجاد کند.

تب نیز می تواند یکی از دلایل لرز باشد. اگر تب بلافاصله پس از جراحی رخ دهد، این معمولاً نشانه عفونت قبل از عمل است.

5. خواب آلودگی

داروهایی که برای بیهوشی عمومی استفاده می شوند می توانند باعث خواب آلودگی و گیجی شوند. معمولاً اولین ساعات بعد از عمل بین خواب و بیداری می گذرد. پس از یک خواب کامل شبانه، این حالت از بین می رود.

6. دردهای عضلانی

شل کننده های عضلانی که شل کننده های قوی عضلانی هستند با بیهوشی عمومی استفاده می شوند و می توانند باعث درد عضلانی شوند. بی حرکت دراز کشیدن در حین جراحی نیز می تواند باعث درد در بدن شود. بیماران معمولاً از بدن درد بعد از جراحی شکایت دارند، معمولاً کمردرد که به دلیل بی حرکتی در حین جراحی ایجاد می شود.

7. خارش

داروهایی که در حین و بعد از جراحی تجویز می شوند معمولاً منجر به خارش پوست می شوند.

جدی ترین عوارض بیهوشی عمومی

درمان عوارض جدی بیهوشی

در چند ساعت اول پس از عمل، شما تحت نظر دائمی خواهید بود. در صورت بروز علائم عوارض جدی ناشی از بیهوشی در دوران نقاهت، به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

1. سردرگمی

پس از به هوش آمدن، ممکن است وضعیت روانی بیمار مختل شود. بیدار شدن در یک محیط ناآشنا مانند بیمارستان نیز سردرگمی و تحریک را افزایش می دهد. تأثیر بیهوشی بر حافظه در افراد مسن، مبتلا به آلزایمر یا سایر بیماری های روانی و زوال عقل بیشتر دیده می شود.

مشکلات روانی معمولاً زمانی از بین می روند که داروهای بیهوشی به طور کامل از بدن خارج شوند. علاوه بر این، بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه یکی از عواملی است که احتمال گیجی و سردرگمی را افزایش می‌دهد، زیرا بیمار دائماً در معرض محرک‌هایی مانند نور، صدای دستگاه‌ها و کارکنان بیمارستان است.

2. مشکلات ادراری

بیهوشی عمومی باعث فلج عضله مثانه می شود. این نه تنها دفع ادرار را دشوار می کند، بلکه توانایی تشخیص زمان ادرار کردن را نیز مختل می کند. علاوه بر این، اکثر جراحی ها نیاز به قرار دادن کاتتر فولی دارند که ادرار را مستقیماً از مثانه تخلیه می کند. هر دو مورد در روزهای پس از برداشتن کاتتر باعث ایجاد مشکل در ادرار یا نشت می شوند.

همچنین، پس از کاتتریزاسیون، احساس سوزش و سوزش هنگام ادرار کردن بسیار رایج است. گاهی اوقات این علائم با عفونت ادراری اشتباه گرفته می شود. اگرچه وجود کاتتر خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد، اما اکثر بیماران به آن مبتلا نمی شوند.

در موارد نادر بیمار پس از عمل اصلا نمی تواند ادرار کند. اگر این مشکل برای چندین ساعت ادامه داشت و فرد دیگر در بیمارستان بستری نیست، باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

3. مشکلات روده ای

همانطور که عملکرد مثانه تحت تأثیر داروهای بیهوشی قرار می گیرد، عملکرد روده نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در برخی موارد، روده ها ممکن است تا چند روز پس از جراحی نتوانند غذا و مواد زائد را از طریق لوله گوارش منتقل کنند. به این عارضه فلج ایلئوس می گویند. این مشکل معمولا در عرض 5 روز پس از جراحی برطرف می شود.

در جراحی‌های سرپایی، معمولاً بیمار را در اتاق ریکاوری نگه می‌دارند تا زمانی که بتواند گاز را دفع کند که نشانه‌ای از عدم وجود ایلئوس است و سپس به خانه برود.

4. به راحتی از دستگاه اکسیژن جدا می شود

معمولاً به محض پایان عمل، لوله اکسیژن خارج می شود و فرد می تواند به طور طبیعی نفس بکشد. اما برای افرادی که مسن هستند یا مشکلات سلامتی دارند، دستگاه اکسیژن ممکن است تا چند ساعت پس از جراحی روشن بماند.

در موارد نادر، برخی از افراد ممکن است نیاز داشته باشند مدت طولانی تری در بخش مراقبت های ویژه بمانند تا به تیم مراقبت اجازه دهند تا به تنهایی نفس بکشند.

5. آسپیراسیون و ذات الریه

آسپیراسیون زمانی است که غذا یا مایع در حین جراحی وارد ریه می شود. وقتی در زندگی روزمره این اتفاق می افتد، به معنای واقعی کلمه می گوییم که چیزی به گلوی ما پرتاب شده است و با سرفه کردن مایع یا غذا، ریه ها پاک می شوند. اما در حین عمل امکان سرفه وجود ندارد و فرد حتی نمی داند که آسپیراسیون کرده است. این می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

اگر غذای هضم نشده وارد ریه ها شود، می تواند باعث ذات الریه یا ذات الریه شود. برای جلوگیری از این مشکل باید چندین ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. اگر معده خالی باشد، آسپیراسیون کمتر است.

اگر آسپیراسیون منجر به ذات الریه شود، بیمار نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و حتی بستری مجدد دارد.

6. لخته

بی حرکت ماندن در حین عمل جراحی برای چندین ساعت خطر ایجاد لخته خونی به نام ترومبوز ورید عمقی را افزایش می دهد. بیشتر لخته ها در پاها تشکیل می شوند.

ممکن است پس از جراحی تمایلی به بلند شدن و راه رفتن نداشته باشید، اما خوب است بدانید که کارکنان درمان برای جلوگیری از تشکیل لخته، شما را تشویق به راه رفتن می کنند.

7. هیپرترمی بدخیم

این عارضه یکی از عوارض جدی بیهوشی است که باعث تب بالا و انقباضات عضلانی می شود و در صورت عدم تشخیص و درمان می تواند منجر به از کار افتادن اندام های بدن شود.

هیپرترمی بدخیم در اثر واکنش بدن به داروهای بیهوشی ایجاد می شود و می تواند کشنده باشد. اگر سابقه خانوادگی هیپرترمی بدخیم دارید، آزمایش خون مشخص می کند که آیا ژن آن را دارید یا خیر.

8. هوشیاری در هنگام بیهوشی

این عارضه بسیار نادر است و زمانی رخ می دهد که فرد به طور کامل هوشیاری خود را از دست ندهد. بیماران تجربیات مختلفی از هوشیاری در حین بیهوشی را گزارش می دهند، مانند یادآوری مکالمات در اتاق عمل یا حتی دیدن، شنیدن و احساس هر آنچه در طول عمل اتفاق افتاده است.

هوشیاری در حین بیهوشی به ندرت اتفاق می افتد اگر داروی بیهوشی مناسب به فرد داده شود.

کدام افراد بیشتر در معرض عوارض ناشی از بیهوشی هستند؟

بیهوشی عمومی به دلایل مختلف بر افراد مختلف تأثیر می گذارد. شدت این علائم به عوامل زیر بستگی دارد:

  • سابقه سلامت و پزشکی فعلی: به عنوان مثال، بیماری های مغزی، قلبی، ریوی یا کلیوی خطر عوارض را افزایش می دهد.
  • سبک زندگی: به عنوان مثال، سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر یا الکل.
  • سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای خانواده شما به داروهای بیهوشی حساسیت داشته باشد، ممکن است دچار مشکل شوید.
  • عمل جراحي: طول و شدت جراحی که انجام می دهید بر خطر عوارض شما تأثیر می گذارد.
  • بی حس کننده: داروهای مختلفی برای بیهوشی عمومی استفاده می شود که هر کدام می توانند احتمال بروز عوارض جانبی را تغییر دهند.

به عنوان مثال، یک کودک سالم که یک ساعت عمل جراحی برای برداشتن لوزه های خود انجام می دهد، نسبت به یک فرد 85 ساله که سیگار می کشد و چندین ساعت جراحی قلب باز انجام می دهد، علائم کمتری خواهد داشت. علاوه بر خطرات بیهوشی، خود جراحی خطراتی مانند عفونت را نیز به همراه دارد.

بیهوشی برای چه کسانی خطرناک است؟

به طور کلی بیهوشی عمومی بسیار بی خطر است. حتی افراد مبتلا به بیماری های جدی را می توان با خیال راحت بیهوش کرد. در واقع این جراحی است که بیشترین خطر را به همراه دارد. با این حال، افراد مسن و کسانی که جراحی های طولانی مدت دارند بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی ناخوشایند بیهوشی هستند، از جمله:

مرگ ناشی از بیهوشی عمومی ممکن است اما بسیار نادر است و تقریباً در 1 نفر از 100000 نفر رخ می دهد.

عوارض بیهوشی در کودکان

به طور کلی، عوارض بیهوشی به ندرت در کودکان رخ می دهد. شایع ترین عوارض بیهوشی در کودکان خفیف و شامل حالت تهوع و بی حالی است. طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده، استفاده طولانی مدت یا مکرر از بیهوشی عمومی یا داروهای آرام بخش برای کودکان زیر 3 سال می تواند بر رشد و تکامل مغز تأثیر بگذارد. البته این اطلاعات در مورد عوارض بیهوشی مکرر بر اساس آزمایشات حیوانی است.

مطالعه روی کودکان زیر 3 سال که تنها یک بار تحت بیهوشی قرار گرفته بودند نشان داد که این بیهوشی تأثیری بر ضریب هوشی آنها ندارد. برای ایمن بودن بهتر است عمل های غیر ضروری را به بعد از 3 سالگی موکول کنید. به عنوان مثال، بهتر است عمل رفع ماه گرفتگی یا خال مادرزادی بعد از 3 سالگی انجام شود، اما عمل رفع ناهماهنگی چشم باید زودتر انجام شود تا در رشد بینایی کودک اختلال ایجاد نشود.

آخرین کلمه

عوارض جانبی بیهوشی معمولاً خفیف و بسیار نادر است. عوارض خفیف پس از چند روز و بدون نیاز به مداخله بهبود می یابد و نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. البته عوارضی نیز وجود دارد که می تواند جان بیمار را تهدید کند که شناخت آنها می تواند در تشخیص و دریافت درمان مناسب موثر باشد. اگر متوجه علائمی مانند بی اختیاری ادرار، اختلال تنفسی، التهاب شدید، خونریزی یا درد شدید، باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

سایر منابع: Medicalnewstoday

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


مدیریت زمان از نظر اساتید هاروارد

یاد بگیرید که وظایف را اولویت بندی کنید تا در زمان کمتری کارآمدتر کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید