فریاد بی صدا یک برنامه ایرانی که به قسمت پایانی جشنواره شبکه های آسیا و اقیانوسیه رسیدبه گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، «فریاد خاموش» نام یکی از برنامه های رادیو فرهان است که در بخش پیام خدمات اجتماعی با موضوع کودک آزاری در مسابقه ABU 2022 (جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی آسیایی و تلویزیونی) شرکت کرد. کانال های اقیانوس آرام) و در بخش پایانی این جشنواره راه خود را پیدا کرد.

نازنین حاج سیف الله تهیه کننده “فریاد خاموش” که برنامه اش در بخش پیام خدمات اجتماعی به سبک csa به بخش پایانی مسابقه ABU راه یافت، به سوالاتی در مورد نوع پرداخت به موضوع و دلیل موفقیت خود پاسخ داد. کار و از چه دیدگاهی او پاسخ داد که درباره کودک آزاری صحبت کرده است.

این برنامه ساز ابتدا درباره موضوع خاص برنامه خود که مربوط به آزار جنسی کودکان است، توضیح داد: «جیغ خاموش» یک آنونس کوتاه 30 تا 40 ثانیه ای است که در آن پیام خود را به مخاطبان اعلام می کنیم. در واقع این سبک از برنامه نویسی که csa نام دارد، یک فرمت برنامه نویسی جدید است که مدت زمان کمی دارد و در شبکه جهانی وب محبوب شده است. در این پیام کوتاه درباره کودک آزاری صحبت می کنیم و در نهایت پیامی داده می شود.

مراقب کودکان ساکت باشید

وی گفت: در فیلم “گریه خاموش” در مورد سکوت صحبت کردیم و اینکه کودکان می توانند توسط بزرگسالان مورد آزار و اذیت قرار گیرند بنابراین اطرافیان آنها باید از رفتار فرزندان خود آگاه باشند زیرا وقتی کودکان مورد آزار قرار می گیرند ممکن است گریه کنند یا بیمار شوند اما برخی از کودکان سکوت می کنند. زیرا آنها نمی دانند چگونه از خود محافظت کنند و نمی توانند در مورد آن صحبت کنند (آزار و اذیت جنسی). آنها نمی دانند چه خبر است، بنابراین سکوت می کنند و خود را منزوی می کنند. خانواده ها و معلمان باید توجه داشته باشند که اگر بچه ها سکوت می کنند، دلیل آن را بپرسند.

حاج سیف الله تاکید کرد: ما در سایلنت کرای می گوییم که اگر کودک شما ناگهان ساکت و گوشه گیر شد، می توانید با شماره تلفن 123 تماس بگیرید و از اورژانس اجتماعی کمک بگیرید که تلفنی مشاوره می دهند و می توانند شخصا با فرزندتان ملاقات کنند. صحبت کردن اگر خانواده یا معلمی متوجه یک سری رفتارهای کودکی شود که ممکن است مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد، می تواند فوراً با شماره 123 برای کمک تماس بگیرد.

تهیه کننده «فریاد خاموش» خاطرنشان کرد: در این برنامه عمدتاً درباره سکوت و همچنین در صورت مواجهه با مشکلی مانند آزار جنسی یا حتی کلامی خانواده ها چگونه و از کجا می توانند کمک بگیرند. در واقع، هشدار ما بیشتر در مورد خشونتی است که کودکان نمی توانند درباره آن صحبت کنند. این اثر را به جشنواره ABU فرستادیم و توسط رادیو برگزیده شد و در نهایت تنها اثری که از سوی معاونت صدای تهران در رادیو معرفی شد همین «فریاد خاموش» است. البته چند رقیب از چین، اندونزی و ویتنام نیز وجود دارند.

خلاقیت بیشتر در رادیو شکل می گیرد

وی در پاسخ به اینکه اکثر برنامه های موفق شبکه ABU در آن سال ها از تولیدات رادیویی ماست و دستمزد رادیوها بسیار کمتر از تلویزیون است، دلیل این اتفاق را دلیل اصلی شاید آن دانست. این است که در جشنواره بیشتر سعی می شود خلاقیت را کشف کنند و شاید این خلاقیت بیشتر در رادیو استفاده شود. ممکن است در تلویزیون محدودتر باشد. زیرا هزینه ها در حال افزایش است. بنابراین اینطور نیست که سازندگان برنامه های تلویزیونی خلاقیت نداشته باشند، بلکه طبیعتا خلاقیت آنها محدود و کمتر می شود. در عین حال ممکن است دلیل دیگری نیز به موضوعات روز مربوط باشد; یعنی آثاری را انتخاب می کنند که به موضوعات روز نزدیکتر باشد.

حاج سیف الله همچنین در پاسخ به این سوال که چگونه می توان در شرایطی که رسانه های ما نسبت به سایر کشورها نسبت به سایر کشورها با مسائلی مانند کودک آزاری دیر کرده اند، اما چنین برنامه ای با تولیدات کشورهای دیگر رقابت می کند و به قسمت آخر می رسد، چگونه می توان این کار را کرد. از جاده ای که پیدا خواهید کرد؟ وی تصریح کرد: من شخصاً از آنجایی که آثار دیگر را نشنیده‌ام و نمی‌دانم چه هستند، نمی‌توانم خیلی دقیق بگویم، اما فکر می‌کنم به دلیل نحوه پرداخت بوده است. این بخشی از مشکل بود، اما ساختار برای آنها جذاب بود. چون این برنامه را برای همه پخش می کنم، ساختار مخاطب را درگیر می کند.

رادیو به کمک فضای مجازی نیاز دارد

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه فکر می کنید در بحث برنامه سازی رادیویی در دنیا چه جهتی باید در پیش گرفت و اکنون در کجا هستیم؟ وی تصریح کرد: در آن حوزه نمی توانم خیلی نظر بدهم چون پیشکسوتانی هستند که به هر حال باید صحبت کنند، البته برای موفقیت بیشتر در صداوسیما باید با فضای مجازی باشیم نه اینکه با او رقابت کنیم. به نظر من صداوسیما باید برای ارتقا و نمایش برنامه های خود از فضای مجازی کمک بگیرد، زیرا رادیو همیشه بوده و هست و هیچ زمانی نبوده که بتوانیم بگوییم دوران رادیو به پایان رسیده است.

تهیه کننده «فریاد خاموش» تاکید کرد: رادیو همچنان یکی از مهم ترین رسانه های کل دنیاست و وقتی سوار ماشین می شویم رادیو همچنان روشن است. حتی در مترو و اتوبوس رادیو روشن است و به نظرم رادیو هنوز جایگاه خود را به عنوان یک رسانه دارد، اما به دلیل گسترش فضای مجازی و توجه مخاطب به آن فضا، رادیو می تواند پیشرفت، پیشرفت و نگاه شود. در از فضا کمک مجازی بیشتری دریافت کنید.

این سازنده برنامه سپس در مورد ایده مقابله با کودک آزاری در برنامه فریاد خاموش صحبت می کند و اینکه آیا این موضوع پیشنهاد خودش بوده یا سفارشی بوده است؟ وی گفت: من روانشناسی خوانده ام و در این زمینه مطالعه کرده ام. قبلا برنامه هایی که برای رادیو تهیه می کردم مربوط به بچه ها بود. یعنی بیشتر دغدغه بچه ها را داشتم و انتخاب این موضوع دغدغه شخصی من بود.

نازنین حاج سیف الله در پایان بار دیگر با تاکید بر اینکه برنامه اش به قسمت پایانی جایزه ABU رسیده است، گفت: بسیار خوشحالم که با برنامه «فریاد خاموش» این اتفاق افتاد. به نظر من این رویداد می تواند انگیزه ای برای برنامه نویسان باشد. چون می دانند کارشان در کشورهای دیگر شنیده می شود و مورد تایید کشورهای دیگر است.

لازم به ذکر است، «فریاد خاموش» به تهیه کنندگی نازنین حاج سیف الله و گویندگی مهدتسه صارمی از رادیو فرهنگ به تازگی نامزد دریافت جایزه جشنواره «جایزه ABU 2022» شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید