فناوری هارپ چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید


آیا تا به حال نام هارپ را شنیده اید؟ هارپ کلمه ای است که در سال های اخیر در زمان وقوع بلایای طبیعی مطرح شده است. شایعات زیادی درباره فناوری هارپ در فضای مجازی منتشر شده است، شایعاتی مبنی بر اینکه هارپ عامل بروز بلایای طبیعی مختلف است. با این حال، این شایعات هرگز نمی‌گفتند که هارپ دقیقاً چیست. در این مقاله سعی می کنیم به زبان ساده در مورد فناوری هارپ، کارهایی که انجام می دهد و چرا تئوری های توطئه پیرامون آن بی اعتبار هستند، توضیح دهیم.

فناوری هارپ چیست؟

کلمه HARP مخفف “برنامه تحقیقاتی شفق فعال با فرکانس بالا” است که در انگلیسی به صورت هارپ (HAARP) تلفظ می شود. مرکز تحقیقات هارپ ایالت آلاسکا در این مرکز 180 آنتن فرستنده وجود دارد که در زمینی به مساحت 13 هکتار نصب شده است. این آرایه ها به مجموعه ای از ژنراتورها متصل می شوند که در مجموع توانی برابر با 3.6 مگاوات ایجاد می کنند. این توان تولید شده به صورت امواج الکترومغناطیسی با فرکانس 2.7 تا 10 مگاهرتز از طریق این آنتن ها به آسمان منتشر می شود.

این اعداد ممکن است گیج کننده به نظر برسند. به بیان ساده، مرکز در واقع یک بخاری برقی بزرگ است. همانطور که وقتی یک بخاری برقی را در خانه خود روشن می کنید، هوای اطراف توسط تشعشعات حرارتی گرم می شود، HARP نیز گرم می شود، با این تفاوت که هدف هارپ گرم کردن و تحریک لایه خاصی در هوای اطراف زمین به نام یونوسفر است.

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که چرا یونوسفر را با هارپ گرم می کنند، ابتدا لایه یونوسفر را معرفی می کنیم.

لایه یونوسفر چیست و در کجا قرار دارد؟

پروژه هارپ و تحقیقات یونوسفر
یونوسفر بیرونی ترین قسمت جو زمین است

شاید در کتاب های جغرافیا یا زمین شناسی با لایه های مختلف سیاره ما آشنا شده باشید. جو زمین از لایه های مختلفی تشکیل شده است. یونوسفر یا یونوسفر نیز یکی از لایه های جو زمین است. این لایه تقریباً از 50 کیلومتری سطح زمین شروع می شود و تا ارتفاع حدود 500 کیلومتری ادامه می یابد. یونوسفر زمین را مانند یک کمربند احاطه کرده است.

در اثر برخورد پرتوهای انرژی خورشید مانند پرتوهای فرابنفش، اتم های این لایه هوا برانگیخته شده و 1 یا بیشتر الکترون از دست می دهند. در نتیجه اتم های این لایه به 1 اتم یونیزه با بار مثبت تبدیل می شوند. به همین دلیل نام یونوسفر انتخاب شد. بنابراین ما یک کمربند از اتم های یونیزه و الکترون های آزاد داریم.

اهمیت لایه یونوسفر چیست؟

مهمترین نقش یونوسفر در ارتباطات رادیویی و ارتباطات از راه دور است. برای رساندن پیام های رادیویی به فردی که از ما بسیار دور است، باید راهی برای ارسال امواج رادیویی به آنها پیدا کنیم. ما نمی‌توانیم امواج را مستقیماً به گیرنده او بفرستیم زیرا زمین گرد است و شخص در دید ما نیست. اینجاست که یونوسفر به کمک می آید. ما امواج رادیویی با فرکانس پایین (مانند سیگنال های تلفن همراه) را با استفاده از یک ایستگاه فرستنده به آسمان می فرستیم. این امواج به لایه یونوسفر برخورد کرده و در محدوده وسیعی منعکس می شوند. این امواج منعکس شده به ایستگاه گیرنده می رسد و سپس به تلفن همراه ما می رسد.

کاربرد لایه یونوسفر

ساز چنگ؛ دستگاهی برای مطالعه یونوسفر

اکنون می توانیم به سوال اول خود بازگردیم. چرا یونوسفر را با هارپ گرم می کنند؟ گاهی اوقات طوفان های خورشیدی باعث ایجاد اختلال در این لایه می شود، اختلالاتی که باعث قطع ارتباط می شود.

با استفاده از آنتن‌های هارپ در مقیاسی میلیون‌ها برابر کوچک‌تر از طوفان‌های خورشیدی، امواج پرانرژی را به داخل یونوسفر می‌فرستیم تا به طور موقت بخش کوچکی از این لایه را برانگیخته کنیم (گرما). سپس دستگاه های اندازه گیری که در مرکز چنگ قرار دارند این تغییرات را اندازه گیری می کنند. به این ترتیب شناخت خود را از این لایه و اختلالات ایجاد شده در درون آن افزایش می دهیم.

تاریخچه هارپ

تولید هارپ از سال 1372 آغاز شد. 1 سال بعد در زمستان 94 این مرکز با 18 آنتن با توان 360 کیلووات شروع به کار کرد. توسعه پروژه هارپ در سال های بعد ادامه یافت تا اینکه در سال 1999 تعداد آنتن ها به 48 عدد رسید و چندین دستگاه اندازه گیری جدید نیز نصب شد. طی سال های 2003 تا 2006 تعداد آنتن ها افزایش یافت و به 180 آنتن با توان 3.6 مگاوات رسید.

سرمایه گذار و مجری این پروژه نیروی هوایی و نیروی دریایی آمریکا بود. این دو نیرو بودند که برای اولین بار طرح این پروژه را ارائه کردند.

چرا ارتش آمریکا هارپ را ساخت؟

شاید حضور نظامیان در این پروژه سوال برانگیز باشد و در واقع این یکی از دلایل مختلف تئوری های توطئه باشد. البته همانطور که گفتیم مطالعه یونوسفر برای مخابرات مهم است که در ارتباطات نظامی اهمیت بیشتری پیدا می کند. اختلال در ارتباطات تلفنی غیرنظامی ممکن است برای مدت کوتاهی اهمیت چندانی نداشته باشد، اما برای ارتباطات نظامی مهم نیست. به همین دلیل است که نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده می خواستند با مطالعه این لایه دستگاه های خود را در برابر این تداخلات احتمالی بهینه کنند.

اگرچه هارپ یک پروژه نظامی بود، اما هرگز مخفی نبود. تمام داده ها و نتایج حاصل از مطالعه HARP از زمان شروع آن در دسترس جامعه علمی بوده است. علاوه بر این، امروز این پروژه دیگر در دست ارتش آمریکا نیست. از سال 2015، HARP توسط دانشگاه آلاسکا فیربنکس اداره می شود.

تکنولوژی هارپ و تئوری های توطئه

حضور 2 نیروی نظامی به عنوان پیمانکار و ماهیت آزمایشات هارپ باعث شده تا این مرکز از زمان ساخت تا کنون سرچشمه نظریه های توطئه مختلفی باشد. یکی از معروف ترین این نظریه ها توسط هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا در سال 2010 ارائه شد که ادعا کرد زلزله بزرگ هائیتی توسط هارپ ایجاد شده است. همچنین برخی حوادث طبیعی مانند زلزله یا طوفان در فضای مجازی فارسی زبان به چنگ نسبت داده شده است. علاوه بر اینها، کنترل ذهن و دستکاری زمان نیز از دیگر مواردی است که به این پروژه نسبت داده می شود.

هارپ و زلزله

واقعیت این است که هیچ یک از این نظریه ها مبنای علمی و حتی منطقی ندارند. به عنوان مثال، چگونه یک فرستنده 3.6 مگاواتی که انرژی خود را به آسمان می فرستد، می تواند باعث زلزله در قلب زمین شود؟

انرژی مورد نیاز برای ایجاد زلزله بم که حدود 6.5 ریشتر بود، معادل انفجار 4.5 میلیون تن TNT است. انرژی لازم برای ایجاد زمین لرزه ای به بزرگی 5 ریشتر معادل انفجار حدود 31000 تن TNT است. توان 3.6 مگاواتی آنتن های هارپ در مقایسه با این اعداد چیزی نیست. مقداری از این نیرو نیز به صورت انرژی گرمایی در بدنه آنتن ها و هوای اطراف از بین می رود. بنابراین، هیچ مبنای علمی برای فناوری هارپ برای ایجاد زلزله وجود ندارد.

چنگ و دستکاری زمان

در مورد دستکاری زمان نیز باید گفت که زمان زمین یک سیستم بسیار وسیع و پیچیده است. یعنی هزاران عامل ریز و درشت در تعامل با یکدیگر پدیده های آب و هوایی را شکل می دهند. حال چگونه ممکن است مرکز کوچکی در گوشه ای از جهان با قدرت اندک خود بتواند این مجموعه بزرگ و پیچیده را برای رسیدن به هدفی خاص دستکاری کند؟ واقعیت این است که تا به امروز بشریت نتوانسته است زمان را با مداخله تکنولوژیک دستکاری کند. به عنوان مثال، آنچه باروری ابرها نامیده می شود نیز آزمایشی شکست خورده و ناموفق است که در اکثر نقاط جهان به دلیل تأثیر کم و بی فایده آن رها شده است. وقتی نمی‌توانیم ابرها را بارانی کنیم، چگونه انتظار داریم که پدیده‌های عظیمی مانند طوفان را کنترل کنیم؟

آخرین کلمه

دانش بشر از جو و نقش آن در زندگی انسان هنوز در حال توسعه است. هارپ تنها یکی از مراکز مطالعه لایه های مختلف جو زمین است. اما این مرکز یکی از مراکز تحقیقاتی مهم و قوی است که در نوع خود بی نظیر است. از نظرات و سوالات شما در قسمت نظرات استقبال می کنیم.

منابع دیگر: haarp.gi.alaska


مجموعه ای از 9 ایده کسب و کار برای ایجاد ثروت با سرمایه کم

کسب و کار خود را با سرمایه اندک شروع کنید

برای مدت محدود

دیدگاهتان را بنویسید