فواید رابطه جنسی در زندگی خانوادگی برای جسم و ذهن


معمولاً انگیزه اصلی رابطه جنسی لذت و هیجانی است که هر دو طرف در لحظه احساس می کنند و افراد کمی به فواید رابطه جنسی علاقه مند هستند و به آن پی می برند. رابطه جنسی فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد و در عین حال زندگی مشترک را گرم می کند، روابط زناشویی را سالم می کند و باعث سلامت روان هر دو می شود. اگر مشتاق به دانستن این مزایا هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

رابطه ی جنسی؛ برای یک زندگی خانوادگی موفق ضروری است

رابطه جنسی بخش مهمی از رابطه زناشویی است، اما اگر وجود نداشته باشد، لزوما باعث نارضایتی از زندگی مشترک نمی شود. چون سوال در تعداد روابط در هفته و ماه نیست، بلکه در کیفیت آنها رابطه سالم و رضایت بخشی شکل می گیرد. افراد مختلف احساسات متفاوتی نسبت به رابطه جنسی دارند. برخی آن را حیاتی می دانند، در حالی که برخی دیگر از آن برای افزایش صمیمیت و عمق رابطه استفاده می کنند. البته ممکن است اهداف دیگری نیز داشته باشید، مانند:

به غیر از آنها، برخی از افراد به فواید رابطه جنسی برای سلامتی نیز توجه دارند و جدای از احساس لذت و رضایت، به خوبی از تأثیر آن بر سلامت جسم و روح آگاه هستند.

مهمترین فواید رابطه جنسی چیست؟

جدا از هیجان و لذت آنی از رابطه جنسی، این عمل به طرق مختلف بر زندگی عاطفی طرفین تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، هورمون اکسی توسین که در حین مقاربت ترشح می شود، ارتباط عمیقی بین دو نفر برقرار می کند.

طبق تحقیقات، رابطه جنسی عامل مهمی در ثبات زندگی مشترک است. اعتراف کنید یا نه، ازدواج بسیاری از زوج ها به دلیل کمبود یا کیفیت پایین رابطه جنسی از هم می پاشد.

فواید رابطه جنسی برای ذهن و روح چیست؟

از مزایای رابطه جنسی در زندگی مشترک خود احساس شادی بیشتری داشته باشید

1. شادی بیشتر و ارتباط عمیق تر

بر اساس تحقیقات، اگر رابطه جنسی باعث لذت متقابل شود، باعث خوشحالی فرد می شود. اندورفین بدخلقی و افسردگی را از بین می برد و اکسی توسین جای آن را با آرامش و رضایت پر می کند.

2. استرس کمتر

اگرچه استرس مزمن از عود رابطه جنسی جلوگیری می کند، اما یکی از فواید رابطه جنسی در زندگی خانوادگی محدود کردن این مشکل است. هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین که در طول فعالیت جنسی ترشح می‌شوند، به کمک می‌آیند و با ترس و استرس مبارزه می‌کنند. اثرات این هورمون ها تا چند روز در بدن باقی می ماند.

3. اعتماد به نفس بیشتر

یکی دیگر از مزایای رابطه جنسی افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس، سرکوب احساس ناامنی و در نهایت بهبود تصویر ذهنی شما از خود است. در طول رابطه جنسی، مغز اندورفین ترشح می کند و این هورمون باعث شادی و انگیزه بیشتر فرد می شود.

4. بهبود میل جنسی

زوج هایی که چشمان خود را به روی فواید رابطه جنسی می بندند و رابطه جنسی را رها می کنند، به تدریج تمایل خود را نسبت به یکدیگر از دست می دهند و نه تنها میل جنسی خود را از دست می دهند، بلکه پس از مدتی تمایل به اعتماد، همدلی و ابراز علاقه را نیز از دست می دهند. اکسی توسین مستقیماً بر ارتباط فیزیکی و عاطفی زوجین تأثیر می گذارد و نقش مهمی در حفظ روابط صمیمانه دارد. هر چه این صمیمیت بیشتر باشد، به طور طبیعی میل جنسی افزایش می یابد و تمایل و تمایل بیشتری به شریک زندگی خود خواهید داشت.

5. بهبود سلامت شناختی

طبق مطالعات حیوانی، در حین رابطه جنسی، نورون های جدیدی در ناحیه هیپوکامپ مغز (مسئول یادگیری و حافظه) تولید می شود. علاوه بر این، چندین آزمایش انسانی نشان می دهد که رابطه نزدیک بین جنسیت و حافظه قوی تر وجود دارد. به عنوان مثال، طبق یک مطالعه در سال 2019، یکی از مزایای رابطه جنسی برای مردان این است که آنها چیزها را بهتر به خاطر می آورند. زنان نیز کلمات انتزاعی را بهتر به خاطر می آوردند.

فواید فیزیکی رابطه جنسی چیست؟

خواب خوب یکی از فواید رابطه جنسی برای سلامتی بدن است

1. خواب با کیفیت

یکی از مهمترین فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان، خواب آرام و با کیفیت بعد از ارگاسم است. اکسی توسین فرد را آرام می کند و پرولاکتین باعث خواب آلودگی و آرامش در فرد می شود.

2. بهبود عملکرد سیستم ایمنی

بر اساس تحقیقات، بزاق افرادی که رابطه جنسی بیشتری دارند حاوی ایمونوگلوبولین A بیشتری است. کمبود این آنتی بادی خطر ابتلا به بیماری های تنفسی مانند ذات الریه، برونشیت و همچنین عفونت های سینوس، گوش و چشم را افزایش می دهد. برای تأیید این موضوع باید تحقیقات بیشتری انجام شود، اما می توان گفت که فعالیت جنسی تأثیرات مثبت بیشتری بر عملکرد سیستم ایمنی دارد، حتی احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش می دهد.

3. تسکین درد غیر قابل تحمل

یکی از مواد شیمیایی آزاد شده در مغز در طول رابطه جنسی، اندورفین است که مخفف عامل احساس خوب و آرامش است. این هورمون به سرعت سردردهای میگرنی و کمردرد را تسکین می دهد. البته، شرایطی مانند آندومتریوز، ولوودینیا یا یائسگی می تواند رابطه جنسی را برای زنان دردناک کند که معمولاً با فیزیوتراپی یا سکس درمانی قابل درمان است.

4. کاهش وزن

در نیم ساعت رابطه جنسی، هر دو طرف به طور متوسط ​​200 کالری می سوزانند. از سوی دیگر، مواد شیمیایی مفیدی که در حین مقاربت ترشح می شود، از میل به خوردن جلوگیری می کند. بنابراین در حالی که رابطه جنسی جایگزین ورزش روزانه نمی شود، کالری بیشتری نسبت به یک جا نشستن می سوزاند.

5. تقویت قلب و جلوگیری از عوارض قلبی عروقی

یکی دیگر از فواید رابطه جنسی برای بدن کاهش فشار خون سیستولیک است. فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد، در حالی که یکی از فواید رابطه جنسی باز کردن رگ های خونی و ارسال اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن است. این فعالیت فشار خون را تا حد زیادی کاهش می دهد.

6. تقویت عضلات کف لگن در زنان

رابطه جنسی ورزشی معادل فعالیت بدنی متوسط ​​مانند پیاده روی سریع است. به همین دلیل یکی از فواید رابطه جنسی برای خانم ها تقویت و سفت شدن عضلات شکم و لگن است. عضلات قوی کف لگن (در اطراف رحم و مثانه) از احتباس ادرار، تسکین درد واژن و جلوگیری از عفونت ادراری جلوگیری می کند.

7. کاهش خطر سرطان پروستات در مردان

یکی از فواید رابطه جنسی برای مردان کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات است. محققان بر این باورند که رابطه واژینال و انزال مکرر از بروز این سرطان در مردان جلوگیری می کند، اما برای تایید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

8. یائسگی تاخیری

رابطه جنسی به بدن می گوید که هنوز احتمال بارداری وجود دارد و باید تخمک گذاری ادامه یابد. بنابراین، معمولا زنانی که حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی دارند دیرتر از سایر زنان وارد یائسگی می شوند.

9. دفع سنگ کلیه

نیتریک اکساید که در حین رابطه جنسی با شل کردن عضله حالب آزاد می شود، منجر به عبور آسان سنگ کلیه در زنان و مردان می شود و همچنین درد این عارضه را کاهش داده و تحمل آن آسان تر است.

10. دیگر فواید رابطه جنسی برای بدن

آمیزش مکرر با حفظ رطوبت واژن نیاز به استفاده از روان کننده را کاهش می دهد و چرخه قاعدگی را سبک تر می کند. علاوه بر این، ترشح هورمون DHEA پس از ارگاسم باعث تقویت حس بویایی، حمایت از دندان های سالم، هضم بهتر و روشن شدن پوست می شود.

چند بار در هفته رابطه جنسی طبیعی است؟

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که اگرچه رابطه جنسی به سلامت و تندرستی جسمی و روحی کمک می کند، اما موضوع تعداد دفعات رابطه جنسی در هفته و ماه مشکلی نیست. تا زمانی که میزان فعالیت جنسی برای هر دو طرف کافی و رضایت بخش باشد، اثرات آن بر سلامتی باقی می ماند.

چالش های رابطه جنسی منظم

عوامل مختلفی از جمله سن، هورمون ها، کودکان، استرس، شرایط پزشکی و مسائل مربوط به رابطه می توانند در طول زمان رابطه جنسی را چالش برانگیز کنند. متاسفانه با بالا رفتن سن و کاهش هورمون های جنسی، تمایل و تلاش زوجین برای برقراری رابطه کمتر از قبل شده است، در حالی که بدن این افراد همچنان به فعالیت جنسی نیاز دارد. افراد به طور طبیعی به صمیمیت جنسی تمایل دارند و عدم رابطه جنسی به مرور زمان باعث دلسردی و فاصله گرفتن آنها از رابطه می شود.

گاهی اوقات به دلایل جسمی یا روحی امکان ادامه فعالیت جنسی وجود ندارد. در این شرایط زوجین با کمک درمانگر می توانند راه های دیگری برای تقویت صمیمیت رابطه پیدا کنند تا اثرات منفی این خلاء به سایر بخش های زندگی زناشویی نفوذ نکند.

چگونه رابطه جنسی را افزایش دهیم؟

دفعات رابطه جنسی را افزایش دهید تا از مزایای آن بهره مند شوید

با گذشت زمان فراوانی صمیمیت بین زن و مرد کاهش می یابد و این عجیب نیست، اما می توان به روش های مختلف با آن برخورد کرد. فقط به جنبه های غیرجنسی زندگی زناشویی توجه کنید. گوش ها معجزه می کنند! قبل از رابطه جنسی، ارتباط عاطفی را تقویت کنید. کنترل استرس یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت جنسی است.

به جای اینکه بنشینید و منتظر بمانید تا میل جنسی خود و همسرتان به طور خودکار اندازه گیری شود، درباره نیازهای خود صحبت کنید و با هم به توافق برسید که چگونه رابطه جنسی را شروع کنید یا چند بار آن را در طول هفته تکرار کنید.

سوالات متداول

1. چرا رابطه جنسی اینقدر مهم است؟

رابطه جنسی بر صمیمیت زندگی زناشویی و روابط زن و مرد تأثیر می گذارد و فواید آن برای سلامت جسم و روح انسان غیرقابل انکار است.

2. تعداد عادی روابط صمیمانه در زندگی خانوادگی چقدر است؟

فراوانی رابطه جنسی به عواملی مانند سن، سطح هورمون ها و وضعیت جسمی و روانی هر دو طرف بستگی دارد. اکثر زوج ها به طور متوسط ​​هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند.

3. فواید رابطه جنسی برای سلامتی چیست؟

رابطه جنسی اثرات مثبتی بر سلامتی دارد، از جمله:

  • افزایش انرژی؛
  • خلق و خوی بهتر؛
  • کاهش استرس و اضطراب؛
  • کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات؛
  • کاهش فشار خون و خطر بیماری قلبی.

4. آیا رابطه جنسی روزانه مضر است؟

تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن رابطه جنسی روزانه وجود ندارد، اما تکرار زیاد آن گاهی اوقات به بدن آسیب می رساند.

5. رابطه جنسی چگونه به سلامت پوست کمک می کند؟

با افزایش جریان خون در بدن، رابطه جنسی پوستی سالم و شاداب به شما می دهد. کاهش انرژی و ترشح هورمون ها در این فرآیند نیز از بروز آکنه قاعدگی جلوگیری می کند.

6. عوارض رابطه جنسی چیست؟

بیماری های مقاربتی (STIs) یا حاملگی ناخواسته از جمله پیامدهای رابطه جنسی هستند. البته با برنامه ریزی و روش های پیشگیری از بارداری می توان این خطرات را به حداقل رساند.

آخرین کلمه

در این مقاله با فواید رابطه جنسی برای زن و مرد و تاثیرات آن بر زندگی مشترک و فردی زوج ها آشنا شدیم. اکنون می دانیم که فعالیت جنسی علاوه بر سلامت رابطه و رفاه هر دو طرف، فواید دیگری مانند کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب، افزایش ایمنی بدن و سلامت قلب را به همراه دارد. بنابراین برای حفظ سلامتی خود باید توجه بیشتری به آن داشته باشید.

اگر می بینید که این رابطه صمیمی در زندگی مشترک شما جایی ندارد، سعی کنید مشکل را ریشه یابی کنید و با کمک شریک زندگی تان آن را حل کنید. گاهی اوقات بهترین کاری که می توانید برای حل چنین مشکلاتی انجام دهید این است که به یک متخصص جنسی مراجعه کنید، کسی که می تواند این گره را قبل از اینکه بر جنبه های دیگر زندگی مشترک شما تأثیر بگذارد باز کند.


کتاب الکترونیکی پیوست شده است

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید