فوری: آیا در صورت تصویب طرح پدافند می توان اینترنت ملی را دور زد؟


آیا در صورت تصویب طرح حفاظتی می توان اینترنت ملی را دور زد؟ پاسخ به این سوال مستلزم بررسی چند موضوع کلیدی است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا مشکل دور زدن اینترنت داخلی را بررسی کنیم.

چند روز پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی نامه ای به آقایان رئیسی و کلیباف روسای قوای مجریه و مقننه انتقادات خود را در خصوص تصویب طرح دفاعی مطرح و اشاره کرد. کاستی های آن را برطرف کند. آقای یورمی در بخشی از سخنان خود گفت: طرح پیشنهادی مجلس به گونه ای است که باعث ایجاد مشکل جدیدی در اعتمادسازی به سیستم مدیریت فضای مجازی کشور می شود و در مواردی ممکن است مسائل اجتماعی، مدیریتی و حقوقی جدیدی ایجاد کند. .

گروه های هارون

اما شکل و شمایل اینترنت فراصنعتی در ایران چیست؟ آیا اینترنت بین المللی به طور کامل مختل می شود؟ آیا در صورت وقوع چنین پدیده ای امکان دور زدن آن وجود دارد؟ در ادامه این مقاله به تحلیل بیشتر این سوالات خواهیم پرداخت.

آیا در صورت تصویب طرح امنیتی می توان اینترنت ملی را دور زد؟

شبکه ملی اطلاعات که با نام های دیگر اینترنت ملی و شبکه ملی اینترنت به اینترانت ملی ایران نیز معروف است. این شبکه پروژه ای برای توسعه زیرساخت اطلاعات ملی امن و پایدار در ایران است.

طبق تعریف مصوب تبصره 2 ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبه شورای عالی فضای مجازی «شبکه ملی اطلاعات یک کشور شبکه ای مبتنی بر قرارداد اینترنتی (IP) همراه با سوئیچ ها، روترها است. و مراکز داده به گونه ای که درخواست های دسترسی داخلی و بازیابی اطلاعاتی که در دیتاسنترهای داخلی ذخیره می شود به هیچ وجه به خارج از کشور هدایت نشود و امکان ایجاد اینترانت و شبکه های داخلی خصوصی و امن در وی فراهم شود. .

در ۱۵ مردادماه نمایندگان شورای اسلامی در حالی که با اصل ۸۵ طرح حمایت از حقوق مصرف کننده در فضای مجازی آنها توافق کردند که فعالان مشاغل آنلاین معتقدند این طرح بر خلاف نام خود منجر به تضییع حقوق مصرف کننده و آسیب جدی به مشاغل کوچک می شود و مهمتر از آن در دراز مدت اثرات منفی بر تجارت بزرگ و اقتصاد خواهد داشت. کشور خواهد داشت

موافقت مجلس با متن طرح حفاظتی در حالی که کمپین علیه طرح حمایت از مصرف کنندگان در فضای مجازی تا به امروز بیش از 750000 امضا جمع آوری کرده است. کمپینی که بسیاری می گویند متنی مبهم و منفعل دارد، اما برخی دیگر می گویند برای تبدیل شدن به چنین کمپینی باید از جزئیات پرهیز کرد تا به صدا تبدیل شود. سوال مهم‌تر در اینجا این است که آیا چنین کمپین‌هایی می‌توانند به طور کلی درد را التیام بخشند و صدایی را به گوش هر کسی برسانند؟

آذری جهرمی در نامه‌های خود تاکید کرده است که در طرح حفاظتی «تکالیف قانونی مشخص و مشخصی مبنی بر تسهیم و تفکیک مسئولیت‌های قانونی بین خدمات اساسی عملکردی، سایر خدمات و کاربران فضای مجازی» وجود ندارد و قانونی‌سازی آن «ایجاد موازی‌سازی» است. دولت از طریق «اعطای اختیارات نظارتی به نهادی خارج از دولت» نتیجه خواهد داد. وزیر ارتباطات با اشاره به «کمیته ساماندهی و نظارت بر طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌های اجتماعی در راستای استیفای حاکمیت جمهوری اسلامی ایران»، گفت: «کمیته ساماندهی و نظارت بر طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌های اجتماعی در راستای استیفای حاکمیت جمهوری اسلامی ایران».

دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

اعضای این کمیته به شرح زیر است:

 • رئیس مرکز ملی فضای مجازی (به عنوان رئیس هیئت)
 • معاون ذی ربط یا نماینده تام الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • معاون ذیربط یا نماینده تام الاختیار وزارت فرهنگ و ارشاد
 • معاون ذیربط یا نماینده تام الاختیار وزارت اطلاعات
 • معاون یا نماینده تام الاختیار دادستانی کل
 • نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس
 • معاون ذی ربط یا نماینده تام الاختیار سازمان صدا و سیما
 • معاون یا نماینده تام الاختیار اطلاعات سپاه
 • معاون ذی ربط یا نماینده تام الاختیار سازمان تبلیغات اسلامی
 • معاون یا نماینده تام الاختیار نیروی انتظامی
 • معاون یا نماینده تام الاختیار سازمان پدافند غیرعامل

اظهارات مخالفان این طرح در حالی مطرح شد که محمدبکر کلیباف، رئیس مجلس از تصویب این طرح حمایت کرد و در صفحه شخصی خود نوشت:اکثر ادعاهای مطرح شده درباره این طرح صحت ندارد و در طرح وجود ندارد. مسدود کردن پلتفرم‌های پرکاربرد مانند اینستاگرام و واتس‌اپ طرح مجلس نیست و چنین طرحی وجود ندارد.»

با این حال، حساب کاربری «آی تی ایران» در توییتر از سخنان آقای جهرمی مبنی بر وجود طرح امنیتی، «امکان محدودیت های گسترده» و حتی «فیلتر» برای پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نوشته است. آقای یورمی در مورد این طرح نوشتن:

به نظر نمی رسد تا چند ماه دیگر شبکه های اجتماعی فیلتر شوند، اما سازوکار این پروژه و ترکیب کمیته ها و کارگروه های تعریف شده در آن، امکان اعمال محدودیت های گسترده در پهنای باند پیام رسان ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش داد. .

دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

مشکلات احتمالی برای کسب و کار چیست؟

عادل طالبی، دبیر انجمن کسب و کارهای اینترنتی در گفت وگو با ایسنا درباره طرح حمایتی، گفت: در طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات اولیه فضای مجازی، کمیته ای به نام «کمیسیون عالی تنظیم مقررات» تشکیل شد. تشکیل شده است، به منظور این کمیسیون این احتمال را می پذیرد که همه چیز در فضای اینترنت اتفاق می افتد. در واقع این طرح با یک سری بندهای مبهم و غیرشفاف، کمیسیونی با قوه مجریه مافوق قوای سه گانه ایجاد کرد و این کمیسیون حتی موجودیت فراقانونی پیدا کرد».

بیشتر بخوانید:

آینده اینترنت در ایران; آیا اینترنت ملی به معنای قطع شدن اینترنت بین المللی است؟

آقای طالبی در بخش مهم دیگری از سخنان خود گفت:

با ماده 85 طرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی»، این قانون پشت درهای بسته به تصویب می‌رسد و برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال می‌شود و در صورتی که شورای نگهبان این قانون را مغایر با قانون اساسی تشخیص دهد. نمی دانم، در واقع یک قانون محسوب می شود و برای یک دوره آزمایشی 5 ساله اجرا می شود، اینترنت مختل می شود، دسترسی به اینترنت مختل می شود و مشاغل به طور جبران ناپذیری آسیب می بینند.

آیا طرح امنیتی مانند فایروال چین است؟

آنچه از ظاهر این سؤال در طرح امنیتی پدیدار می شود چیزی شبیه “دیوار آتش بزرگ چین” است: این یک سیستم پیچیده و گسترده محدودیت در چین است. به گفته کاربران چینی، عملکرد این فایروال اصلاً پیچیده نیست. هیچ کس نمی تواند به محتوای مسدود شده توسط دولت چین (مانند فیس بوک) دسترسی پیدا کند!

دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

دولت چین از چندین روش متداول به طور همزمان برای توسعه دیوار آتش بزرگ خود استفاده کرد:

 • مسدود کردن آدرس های IP
 • DNS cache poisoning یا DNS Spoofing
 • فیلتر کردن URL
 • سانسور محتوا به صورت دستی و با هوش مصنوعی
 • مسدود کردن VPN

آیا راهی برای فرار از دیوار بزرگ چین وجود دارد؟ همانطور که گفتیم بسیاری از VPN های محبوب در این روش به طور کامل مسدود می شوند. اما استفاده از شبکه های خصوصی مجازی یک راه حل بالقوه است. به عبارت ساده، شهروندان چینی یا گردشگرانی که به این کشور می روند، برای دسترسی به اینترنت بین المللی باید از VPN های ویژه استفاده کنند که البته قابل شناسایی و پیگیری است.

از نظر فنی، VPN ها یک شبکه خصوصی برای استفاده از اینترنت و محافظت از داده های ارسالی و دریافتی و موقعیت مکانی شما ایجاد می کنند. مردم چین از این VPN ها برای اهدافی مانند بررسی و تحقیق، بررسی شبکه های اجتماعی خارجی مانند فیس بوک و اینستاگرام و دنبال کردن روندهای خبری جهانی استفاده می کنند. البته دولت چین از وجود این VPN ها آگاه است و تا حدودی آنها را تحمل می کند.

بهترین استراتژی برای دور زدن اینترنت ملی چین:

 1. مرورگر Tor
 2. VPN های غیرمتمرکز: VPN هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند.
 3. پروکسی منبع باز
 4. ابزارهایی مانند ShadowsSocks
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

به طور کلی آیا می توان اینترنت داخلی را دور زد؟ هیچ پاسخ ساده و روشنی برای این سوال وجود ندارد. باید دید آیا طرح حفاظتی به چیزی شبیه فایروال بزرگ تبدیل می شود یا خیر؟ اگر چنین است، راه‌های بالقوه‌ای وجود خواهد داشت که برای همه در همه شرایط کار نمی‌کند. یکی از راه حل های بالقوه دیگر ظهور اینترنت ماهواره ای است اینترنت استارلینک در ایران خواهد بود.

مطالب بیشتر تکراتو:

.

منابع:

نظر شما در مورد طرح حفاظت و دور زدن اینترنت ملی چیست؟ نظرات خود را در نظرات بنویسید!دیدگاهتان را بنویسید