فیفوبیا یا ترس از عشق؛ علل، علائم، درمان


فیفوبیا یا ترس از عشق می تواند روابط معنادار را برای فرد دشوار کند. یک جدایی دردناک، طلاق، رها شدن، یا طرد شدن در کودکی یا بزرگسالی ممکن است شما را برای همیشه از عاشق شدن ترسانده باشد. در این مقاله به بررسی علائم و علل این مشکل می پردازیم و روش هایی برای درمان آن ارائه می دهیم.

فیلوفوبیا چیست؟

افراد مبتلا به فیلوفوبیا از عشق می ترسند. این ترس آنقدر قوی است که ایجاد و حفظ روابط عاشقانه را دشوار و گاهی غیرممکن می کند. کلمه فیلو یک کلمه یونانی به معنای عشق یا معشوق است و فوبیا در یونانی برای بیان ترس به کار می رود. بیشتر مردم در مقطعی از زندگی خود ترس خفیفی از عاشق شدن را تجربه می کنند، اما فیلوفوبیا شدیدتر است و باعث می شود افراد احساس انزوا و عدم محبوبیت کنند. فرد مبتلا به این اختلال از عاشق شدن یا نزدیک شدن به دیگران می ترسد و ممکن است در برخوردهای عاشقانه واکنش خوبی نشان ندهد.

دانستن تعداد افراد مبتلا به فیلوفوبیا آسان نیست زیرا بسیاری از افراد ممکن است ترس خود را ابراز نکنند یا هرگز متوجه نشوند که این مشکل را دارند. برخی از مردم انگلیس معتقدند که ملکه الیزابت اول نیز اهل فلسفه بود و بنابراین هرگز ازدواج نکرد.

موضوع فیلوفوبیا کیست؟

معمولا زنان بیش از مردان از ترس از اختلالات عشقی رنج می برند. البته بروز این بیماری در انسان به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی: دیدن یک والدین یا یکی از اعضای خانواده که از فوبیا یا اختلال اضطرابی رنج می‌برد، می‌تواند شما را مستعد ابتلا به اختلالات و ترس‌های مشابه کند.
 • ژنتیک: بر اساس برخی تحقیقات، ژن های برخی افراد تغییراتی ایجاد می کند که آنها را مستعد اختلالات اضطرابی و انواع فوبیا می کند.
 • سازگاری با انواع دیگر فوبیا: داشتن بیش از یک نوع فوبیا رایج است. فرد مبتلا به فیلوفوبیا ممکن است از تعهد، طرد شدن یا رها شدن نیز بترسد.

چرا از ترس از اختلالات عشقی رنج می بریم؟

اکثر افرادی که به فیلوفوبیا مبتلا می شوند می توانند ریشه این مشکل را در تجربیات آسیب زا دوران کودکی ردیابی کنند. این نوع فوبیا می تواند یک واکنش دفاعی باشد. اگر به خود اجازه ندهید وارد قلب کسی شوید، خطر آسیب و درد ناشی از جدایی احتمالی کمتر خواهد بود.

برخی از دلایل بالقوه ترس از عشق عبارتند از:

 • روابط مشکل ساز قبلی؛
 • ترس از طرد شدن؛
 • فشار فرهنگی یا مذهبی؛
 • آسیب های دوران کودکی؛
 • ژنتیک؛
 • سردی روابط والدین.

در زیر هر یک از این دلایل را به اختصار توضیح می دهیم.

1. روابط مشکل ساز قبلی

روابط آسیب زا در گذشته می تواند باعث فیلسوفی شود. تجربه خیانت، خیانت یا دلشکستگی گاهی باعث دوری افراد از روابط عاشقانه می شود. در واقع تجربه قبلی این افراد به قدری دردناک بوده است که می خواهند با دوری از این نوع روابط خود را از شکست های احتمالی یا تکرار تجربیات قبلی در امان نگه دارند.

دل شکستن

2. ترس از طرد شدن

طرد شدن توسط والدین نیز می تواند منجر به ترس از عشق در بزرگسالی شود، اما این مشکل تنها ریشه در دوران کودکی ندارد. بزرگسالانی که مکرراً توسط دوستان یا شرکای عاشقانه طرد شده اند نیز ممکن است از علاقه مجدد به دیگران بترسند و اجتناب کنند.

3. فشار فرهنگی یا مذهبی

در برخی جوامع فشار بیشتری برای ازدواج در سنین پایین و تحت شرایط خاص وجود دارد. در این جوامع اگر کسی با این نوع ازدواج موافق نباشد و نخواهد از آداب و رسوم سنتی پیروی کند، ممکن است از عشق بترسد. این افراد احساس می کنند که نقشی در تعیین شریک زندگی ندارند و از نوعی سرخوردگی رنج می برند که یکی از پیامدهای احتمالی آن، فیلسوفی است.

4. ترومای دوران کودکی

کودکانی که رویدادهای سختی را تجربه کرده اند ممکن است از دوست داشتن یا دوست داشتن در آینده بترسند. برخی از مهمترین رویدادهای آسیب زا که اغلب منجر به فیلوفوبیا می شوند عبارتند از:

 • طلاق اختلافی والدین؛
 • مرگ پدر یا مادر؛
 • عزیمت، خروج
 • کودک آزاری.

5. ژنتیک

افراد می توانند اختلالاتی مانند ترس یا اضطراب را از خانواده خود به ارث ببرند. طبق تحقیقات، وراثت یا ژنتیک تا 76 درصد در ترس های اجتماعی و فوبیا نقش دارند. البته برخی از دانشمندان نیز بر این باورند که تأثیر ژنتیکی این مشکلات تنها 13 درصد است.

6. روابط سرد با والدین

روانشناسان بر این باورند که وابستگی اولیه ما به والدین، نحوه نگرش ما به روابط را شکل می دهد و بر روابط ما در بزرگسالی تأثیر می گذارد. به عبارت دیگر، ترس از عاشق شدن می تواند ناشی از کار با والدینی باشد که از نظر عاطفی به ما نزدیک نبودند. گاهی اوقات بزرگ شدن توسط والدینی که بیش از حد مضطرب بودند یا به فرزندشان بی توجه بودند باعث مشکلاتی مانند ترس از عشق می شود. کودکی که مورد توجه، محبت و تایید والدینش قرار نمی گیرد، بیشتر جذب غریبه ها می شود تا ارتباط با اقوام.

7. افسردگی

به گفته گروهی از دانشمندان آمریکایی، افسردگی عامل مهمی در ترس از عشق است. فرد مبتلا به افسردگی ممکن است با احساس بی ارزشی و مشکل در تصمیم گیری دست و پنجه نرم کند. همین مشکل می تواند منجر به مشکلاتی مانند ترس از عشق شود.

نشانه های ترس از عشق

احساس دوست داشتن

علائم فیلوفوبیا برای هر فردی متفاوت است، اما برخی از علائم در این افراد شایع است که با مشاهده آنها می توانیم راه حلی برای آنها پیدا کنیم.

1. سعی نمی کنند صمیمانه با دیگران ارتباط برقرار کنند

فردی که از عاشق شدن می ترسد، ممکن است با دیگران روابط دوستانه داشته باشد، اما معمولاً با آنها گفتگوها و تعاملات سطحی دارد. دلیلش روشن است. این افراد از صمیمیت با دیگران می ترسند، ضعف نشان می دهند و احساسات خود را ابراز می کنند. کسانی که با ترس از عشق دست و پنجه نرم می کنند ممکن است نگران قضاوت شدن یا حتی طرد شدن باشند.

2. نمی توانند به دیگران اعتماد کنند

عاشق شدن یعنی به شریک زندگی تان اعتماد کنید و مطمئن باشید که به شما وفادار می ماند و به شما آسیبی نمی رساند. اگر از فیلسوفی رنج می برید، احتمالاً اعتماد به دیگران برای شما بسیار دشوار است و ممکن است دائماً در مورد نیت خوب شریک زندگی خود شک داشته باشید.

3. تعهد به یک رابطه مترادف با مشکل در نظر گرفته می شود

فردی که از عشق می ترسد در واقع از تعهد به یک رابطه جدی می ترسد و مدام احساس می کند در دام افتاده یا آزادی و هویت خود را از دست داده است.

4. ایجاد روابط صمیمانه با دیگران برای آنها آسان نیست

وقتی فردی با ترس از عشق دست و پنجه نرم می کند، برای روابط نزدیک و صمیمی با دیگران مرزهایی تعیین می کند. دلیل آن این است که این فرد از تماس نزدیک با دیگران احساس خوبی ندارد.

5. بار سنگین گذشته را به دوش می کشند

هر رابطه آشفته و آسیب زا حامل بار سنگینی از خاطرات بد و تجربیات دردناک است که می تواند برای مدت طولانی تحمل شود. اگر فردی روابط آسیب زا خانوادگی یا عاشقانه خود را در گذشته فراموش نکند، ممکن است از تکرار این تجربیات بترسد. این مشکل نشانه بارز ترس او از عشق است.

6. دوست ندارند در مورد عشق یا روابط شخصی صحبت کنند

دوستان در مورد روابط عاشقانه خود با یکدیگر صحبت می کنند و این به هیچ وجه غیرعادی نیست، اما فرد مبتلا به فیلسوف از گفتگوهای عاشقانه و هر چیزی که مربوط به عشق است اجتناب می کند.

7. پس از چند برخورد عاشقانه از یکدیگر دوری می کنند

افرادی که از عشق می ترسند از صمیمیت اجتناب می کنند، بنابراین ممکن است پس از چند قرار عاشقانه، تماس های تلفنی یا پیامک های شما را نادیده بگیرند. مشکل از شما نیست. این افراد از توسعه رابطه می ترسند.

8. در ارتباطات عاطفی مشکل دارند

فردی که از عشق می ترسد از روابط فیزیکی لذت می برد اما نمی تواند از نظر عاطفی به شما نزدیک شود. نزدیکی فیزیکی به او آسیب چندانی نمی زند، بنابراین برای او راحت تر است.

9. از شکسته شدن می ترسند

دلیل اینکه برخی افراد از روابط عاشقانه اجتناب می کنند این است که نمی خواهند خطر شکست قلب را بپذیرند. این افراد از عاشق شدن می ترسند و نمی خواهند در مورد آن صحبت کنند.

10. آنها دوست دارند تنها زندگی کنند

کسانی که از فیلوفوبیا رنج می برند از زندگی مجردی و تنهایی لذت می برند. هیچ خطری در این سبک زندگی وجود ندارد. آنها می توانند هر کاری را که می خواهند انجام دهند، زمانی که بخواهند. در واقع، آنها مجبور نیستند برای چیزی دلیل بیاورند یا نگران صمیمیت خود با دیگران و آسیب دیدن باشند.

از تنهایی لذت ببر

11. علائم جسمی دارند

افرادی که از عشق می ترسند ممکن است هنگام تجربه چنین احساساتی علائم فیزیکی زیر را داشته باشند:

فیلوفوبیا چگونه درمان می شود؟

اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود از صمیمیت یا عاشق شدن مقاومت می کنند یا از آن می ترسند. اگر این ترس و اضطراب زندگی عادی شما را مختل کرده است، باید به فکر درمان آن باشید.

مهمترین راه مقابله با ترس از عشق، مشاوره است. اگر با این مشکل مواجه شده اید، بهتر است با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. این متخصصان روابط گذشته شما را بررسی می کنند تا علت مشکل شما را بیابند. آنها ممکن است تمرینات تمدد اعصاب یا سایر روش های درمانی را برای کمک به غلبه بر ترس پیشنهاد کنند.

متخصصان سلامت روان نیز ممکن است از حساسیت زدایی سیستمیک استفاده کنند. این روش شرطی سازی متقابل نیز نامیده می شود. در این روش درمانی، درمانگر به آرامی شما را با ایده عاشق شدن مواجه می کند تا حساسیت شما را از بین ببرد.

هیپنوتیزم درمانی روش دیگری است که این متخصصان برای درمان این مشکل استفاده می کنند. این روش با آنچه در فیلم ها می بینید کاملا متفاوت است. هیپنوتیزم درمانی بیشتر شبیه نوعی مراقبه هدایت شده است که به شما امکان می دهد خود را در حال انجام کاری که دوست دارید تصور کنید.

یافتن درمانگر مناسب نیاز به تحقیق در مورد متخصصان مختلف و آشنایی با روش های درمانی آنها دارد. اگر با هیچ یک از درمانگران احساس راحتی نمی کنید، ناامید نشوید. به متخصصان دیگر بروید و فردی را پیدا کنید که احساس می کنید روش درمانی موثری دارد و قابل اعتماد است.

چگونه به فرد مبتلا به فیلسوفی کمک کنیم؟

اگر فردی در اطراف شما هست که از عشق می ترسد، می توانید با درک این مشکل از او حمایت کنید. شاید برای شما بسیار پیش پا افتاده یا بی اهمیت به نظر برسد، اما زندگی چنین افرادی معمولاً سخت و غیرقابل تحمل است.

برای کمک به این افراد می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • آنها را مجبور به انجام کارهایی نکنید که دوست ندارند، مانند صحبت کردن در مورد جزئیات شخصی.
 • آنها را تشویق کنید تا از یک مشاور کمک بگیرند.
 • تا جایی که می توانید درباره فوبیا بخوانید تا احساس آنها را درک کنید.
 • کارهایی را انجام دهید که آنها احساس راحتی بیشتری با شما داشته باشند. آنچه کار می کند ساده است! از خودت بپرس.

آخرین کلمه

فیلوفوبیا مشکلی است که می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. ترس از دوست داشتن و دوست داشته شدن دلایل مختلفی دارد که مهم ترین آنها را در نظر گرفتیم. برای درمان این فوبیا بهتر است با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید تا برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید.


کتاب الکترونیکی پیوست شده است

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید