قبل، بعد و حین سیل چه باید کرد؟


اگر در منطقه ای زندگی می کنید که به دلایل جغرافیایی یا نقص مدیریتی با خطر طغیان رودخانه و سیلاب مواجه است، مناسب است قبل از وقوع حادثه تا حد امکان برای مواجهه با آن آمادگی داشته باشید تا آسیب کمتری در طول حادثه وارد شود. از این بلای طبیعی

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که به دلایل جغرافیایی یا نقص مدیریتی با خطر طغیان رودخانه و سیلاب مواجه است، مناسب است قبل از وقوع حادثه تا حد امکان برای مواجهه با آن آمادگی داشته باشید تا آسیب کمتری در طول حادثه وارد شود. از این بلای طبیعی

به خصوص که سیل می تواند کاملاً ناگهانی و بدون هشدار قبلی اتفاق بیفتد.

بر این اساس پیشنهادات زیر ارائه می شود:

قبل از حادثه؛ چگونه برای ضربه پیش رو آماده شویم؟
کیسه ای حاوی مدارک و وسایل اضطراری برای خود و خانواده تان و همچنین غذاهای فاسد نشدنی تهیه کنید و آنها را در جایی قرار دهید که می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.
قبل از حادثه، برای خود و اعضای خانواده‌تان، حتی حیوانات خانگی‌تان برنامه‌ریزی کنید. بدانید چه کاری باید انجام دهید، کجا بروید، چگونه ارتباط برقرار کنید و برای محافظت از خود در برابر سیل به چه چیزی نیاز دارید.
اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که خطر سیل زیاد است، به طور کلی بهتر است آبگرمکن و تابلو برق را تا حد امکان بالا نصب کنید.
در صورت امکان، برای جلوگیری از سیل، دیوارهای زیرزمین را با ترکیبات ضد آب ببندید.
از طریق تماس با شرکت های بیمه از نحوه ثبت خسارت برای دعاوی پشتیبانی بیمه و درخواست کمک مطلع شوید. در صورت لزوم، بیمه نامه سیل بخرید یا بیمه نامه خود را تمدید کنید.
اطمینان حاصل کنید که نشت گاز وجود ندارد و از کارشناسان یاد بگیرید که چگونه خدمات آب، برق و گاز را بازیابی کنید و از سرویس‌های بهداشتی پس از سیل استفاده مجدد کنید.
حفاظت از اموال خود؛ اسناد خود را در یک جعبه ضد آب قرار دهید، یک رمز عبور برای اسناد دیجیتال خود ایجاد کنید.
اگر می توانید یک پمپ اضطراری بگیرید.
در هنگام سیل به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای اطلاعات محلی به رادیو یا تلویزیون گوش دهید.
اگر احتمال آبگرفتگی زیاد است، فوراً به ارتفاعات بروید و منتظر دستور حرکت نباشید.
تا حد امکان از نهرها، کانال های زهکشی و دره ها خودداری کنید. زیرا این مکان ها در مدت زمان بسیار کوتاه و حتی بدون هشدار قبلی ممکن است دچار سیل شوند.
اگر باید برای تخلیه خانه خود آماده شوید، سعی کنید تا حد امکان با خیال راحت خانه خود را ترک کنید. یعنی کلیدهای اصلی را خاموش کنید و وسایل برقی را از برق بکشید، وسایل مهم را به طبقات بالاتر منتقل کنید.
در طول سیل، سعی کنید از مناطق پرآب خودداری کنید زیرا خطر سر خوردن و غرق شدن حتی در 6 اینچ آب سریع وجود دارد. همچنین ممکن است به دلیل رسیدن رطوبت به شبکه برق زیرزمینی یا قطع و واژگونی کابل ها، جریان الکتریکی در آب وجود داشته باشد.
از پل هایی که سیل به سرعت زیر آنها حرکت می کند، اجتناب کنید. آب با حرکت سریع می تواند بدون هشدار پل ها را تخریب کند.
اگر مشکوک هستید که وسیله نقلیه شما ممکن است در آب با جریان سریع بی حرکت شود، فوراً از وسیله نقلیه خارج شده و به سمت ارتفاعات حرکت کنید.
اگر ماشین شما در آب با حرکت سریع گیر کرده است، داخل آن بمانید. اگر آب وارد ماشین شد، روی پشت بام قرار بگیرید.
اگر در هنگام سیل در ساختمانی گرفتار شدید، تنها در صورت لزوم و با مشاهده علائم کمک به بالاترین نقطه بروید و به پشت بام بروید.
در خانه ها از رفتن به اتاق زیر شیروانی که فضاهای بسته هستند خودداری کنید

بعد از سیل چه باید کرد؟

از مناطقی که به شدت آسیب دیده اند دوری کنید. مگر اینکه پلیس، آتش نشانی یا سازمان های امدادی به کمک شما آمده باشند و در صحنه حضور داشته باشند.

سعی کنید از جاده ها و مسیرها دوری کنید تا نیروهای اورژانسی که برای کمک به مردم در مناطق سیل زده آمده اند بتوانند به راحتی حرکت کنند.

به یاد داشته باشید که هر لحظه ممکن است سیل دیگری دوباره و ناگهانی بیاید. بنابراین همیشه هوشیار باشید و مراقب امنیت خود و خانواده خود باشید. به هشدارها و اطلاعات محلی گوش دهید.

پس از وقوع سیل، تنها زمانی به خانه بازگردید که مقامات گفتند امن است. همچنین از ورود به منازل بدون حضور نیروهای امدادی خودداری کنید. زیرا ممکن است حیواناتی مانند مار وارد خانه شما شده باشند.

از پیاده روی، شنا یا رانندگی در آب خودداری کنید زیرا سیل می تواند مکان هایی را که تا آن زمان می شناختید ناگهان تغییر دهد. مثلاً در زمین سوراخ ایجاد می کند یا به شدت باعث خوردگی جاده ها می شود به طوری که نمی توانند وزن خودرو را تحمل کنند.

همچنین ممکن است شیشه یا حیوانات شکسته در سیل وجود داشته باشد. یا اینکه سیل به نفت و بنزین یا فاضلاب آلوده شده باشد.

از هر ساختمانی که توسط سیل احاطه شده است دوری کنید.

هنگام ورود به ساختمان ها نهایت احتیاط را داشته باشید زیرا ممکن است سیل آسیب جدی به خصوص به پی ساختمان وارد کرده باشد.

مراقب خطر برق گرفتگی باشید و اگر تجهیزات الکتریکی خیس یا در آب است دست نزنید.

حتی اگر در محله شما برق وجود ندارد، شخصا جعبه فیوز خانه خود را خاموش کنید. به این ترتیب، می توانید صبر کنید تا خانه شما به اندازه کافی خشک شود و سپس آن را دوباره روشن کنید.

در برخی کشورها، می‌توانید کیت‌های پاکسازی را از گروه‌های امدادی و صلیب سرخ دریافت کنید که معمولاً شامل جارو، سطل و ابزار تمیز کردن است. همچنین می توان به آنها آموزش داد که چگونه لوازم خانگی، مبلمان، کف و سایر وسایل خانه را تمیز کنند.

برای اطلاعات در مورد کمک هایی که دولت یا سازمان ها می توانند به قربانیان سیل ارائه دهند به رادیو گوش دهید.

در چنین شرایطی، اگر شخصی را برای تمیز کردن یا تعمیر وسایل منزل استخدام می کنید، مطمئن شوید که فرد قابل اعتمادی است. مراقب افرادی باشید که گاهی اوقات در این شرایط در محله ها رانندگی می کنند و به تمیز کردن خانه یا تعمیر کار کمک می کنند.

توجه به سلامت فردی پس از سیل

در عین حال هنگام نظافت منزل و تعمیر وسایل از سلامت خود و اعضای خانواده غافل نشوید زیرا سیل می تواند آسیب های جسمی و روحی جدی به همراه داشته باشد.
استراحت را فراموش نکنید و سعی کنید خوب غذا بخورید. لیستی از کارها تهیه کنید و آنها را یکی یکی کامل کنید.
به اخبار گوش دهید تا دریابید که آیا منبع آب در منطقه شما قابل شرب است یا خیر.
هر چیزی که خیس می شود را تمیز و ضد عفونی کنید زیرا گل و لای سیل نیز می تواند به فاضلاب یا مواد شیمیایی آلوده شود.
نگرانی های خود را با دیگران در میان بگذارید و کمک بخواهید. برای اطلاع از حمایت عاطفی موجود در منطقه، با اعضای هلال احمر (یا صلیب سرخ) تماس بگیرید.
کودکان نباید در پاکسازی سیل شرکت کنند و افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری های ریوی و همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نباید وارد ساختمان های سیل زده شوند. زیرا ایجاد کپک ها در چنین ساختمان هایی سلامت آنها را تهدید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید