قرارداد مبهم زعفران ایران


وزارت جهاد کشاورزی کل تولید زعفران ایران در سال جاری را بر اساس قرارداد 350 تن اعلام کرد.

وزارت جهاد کشاورزی مجموع تولید زعفران ایران در سال جاری را 350 تن اعلام کرد و بر اساس توافق ایران و قطر، عمده صادرات زعفران ایران تنها به این کشور بالغ بر 200 تن است. به گفته کارشناسان؛ قرارداد زعفران ایران و قطر علاوه بر ابهامات فراوان، نمونه ای از ارائه انحصار بازار زعفران ایران به قطر است.

در پایان شهریور ماه امسال رسانه ها از امضای بزرگترین قرارداد تجارت زعفران جهان بین ایران و قطر به حجم 200 تن و ارزش اولیه 300 میلیون دلار خبر دادند.

اختازآنلاین نوشت: از جمله اهداف این قرارداد که بزرگترین قرارداد تجاری انتقال زعفران در جهان محسوب می شود، جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده و شناسایی بازارهای جدید و بین المللی برای عرضه زعفران ایران است. . اواخر مهرماه اولین محموله زعفران ایران به قطر ارسال شد.

اما آغاز ارسال زعفران به قطر در شرایطی است که این توافق ابهامات زیادی دارد و تا امروز پاسخ روشنی دریافت نکرده اند.

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران ایران درباره برخی از این بلاتکلیفی ها گفت: بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، بر اساس توافق ایران و ایران امسال 350 تن زعفران در کشور تولید می شود. قطر 200 تن زعفران فقط به قطر صادر می شود به عبارتی بیشتر تولید سالانه خود را فقط به یک کشور ارسال می کنیم.

او معتقد است؛ این اقدام با هدف ارائه انحصار بازار محصولات ارزشمند ایرانی به کشور قطر می باشد.

به گفته حسینی، انحصار بازار زعفران ایران توسط قطر و تبدیل شدن این کشور به بازیگر در بازار جهانی زعفران در حالی است که پیش از آن قطر سابقه حضور در بازار زعفران و نامی در این بازار نداشت.

وی یادآور شد: در حال حاضر 65 کشور مشتری زعفران ایران هستند و قطعا با ارسال بیشتر زعفران ایران به قطر نمی توانیم نیاز سایر کشورهایی که سال ها مشتری اصلی ایران بوده اند را تامین کنیم.

وی همچنین از صادرات انحصاری این میزان زعفران به یک شرکت داخلی انتقاد کرد و آن را از دیگر ابهامات این قرارداد خواند.

حسینی افزود: در این قرارداد صادرات 200 تن زعفران تنها به یک شرکت واگذار شده که آن هم از مصادیق انحصار است.

وی با اشاره به جلوگیری از خام فروشی زعفران به عنوان یکی از اهداف تفاهم نامه ایران و قطر، گفت: ارسال حجم قابل توجهی زعفران ایرانی بدون فرآوری به قطر حجم زیادی از خام فروشی زعفران است که بی سابقه است. از نوع خود.”

حسینی افزود: در حال حاضر صنایع تبدیلی کشور ظرفیت هضم هزار تن زعفران را ایجاد کرده است. جای تعجب است که دلیل بی توجهی به این ظرفیت و توسل به شخص ثالث برای فرآوری به بهانه ارزش افزوده به جای حمایت از صنعت داخلی چیست؟

این عضو شورای ملی زعفران با درخواست از کشاورزان و فعالان بازار زعفران برای شفاف سازی و رفع ابهامات، ایران و قطر را شناسایی کرد و افزود: انتظار ما این است که این قرارداد به دور از هرگونه تعصب و اتهام و با اولویت ملی شفاف سازی شود. و برای پاسخ به بسیاری از سوالات و عدم قطعیت ها.

دیدگاهتان را بنویسید