قوانین حمل و نقل برای سفرهای داخلی


یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از رزرو بلیط هواپیما ارزان یا فرست کلاس باید در نظر گرفت قوانین چمدان برای سفرهای داخلی است. تصور کنید چمدان هایتان را بسته اید و مسئول مربوطه فرودگاه به شما می گوید که بیشتر از میزان بار دارید و باید آن را کم کنید! برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است قبل از بستن چمدان و خرید بلیط، قوانین حمل بار در هواپیما را بدانید. اگر پرواز خود را به دلیل رزرو بیش از حد از دست بدهید، از چند جهت آسیب می بیند زیرا قبلاً هزینه رزرو هتل خود را پرداخت کرده اید.

حداکثر بار مجاز برای پروازهای داخلی چقدر است؟

قبل از اینکه حداکثر بار مجاز برای سفرهای داخلی و خارجی را با هم بررسی کنیم، باید در نظر داشته باشید که میزان مجاز چمدان برای پروازهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، مجاز به چمدان در یک پرواز درجه یک در مقایسه با سفر اقتصادی بیشتر است.

برای تمامی پروازهای اکونومی، به جز پروازهای کلاس Y، هر مسافر مجاز به حمل تا 20 کیلوگرم چمدان است. در پروازهای کلاس Y این عدد به 25 کیلوگرم افزایش یافته است. اگر پرواز فرست کلاس را انتخاب کرده اید، می توانید تا 30 کیلوگرم چمدان با خود ببرید. توجه داشته باشید که محدودیتی در میزان اعتبار مجاز در سفرهای اتوبوس و هنگام خرید بلیط اتوبوس ندارید.

چرا حداکثر وزن بار باید 30 کیلوگرم باشد؟

شاید بپرسید که عدد 30 از کجا می آید و چرا پس از رزرو بلیط هواپیما ارزان، چمدان های بیش از 30 کیلوگرم مجاز نیست؟ از آنجایی که حمل بیش از 30 کیلوگرم بار می تواند برای کارکنان فرودگاه مضر باشد، این تعداد به عنوان حداکثر بار مجاز در ماله در نظر گرفته می شود.

اگر بار مسافر بالای 30 کیلوگرم باشد چه باید کرد؟

اگر چمدان شما بیش از 30 کیلوگرم باشد، نمی توانید چمدان خود را با خود ببرید؟! در پاسخ به این سوال باید گفت که شما می توانید بیش از 30 کیلوگرم وزن را حمل کنید اما باید هزینه ای را به عنوان جریمه اضافه بار پرداخت کنید. این هزینه ممکن است بسته به مقدار بار اضافی، مبدا و مقصد یا کلاس پرواز شما متفاوت باشد. برای اطلاع از این قیمت می توانید قبل از رزرو بلیط هواپیما ارزان چمدان خود را وزن کنید سپس در مورد هزینه ها با شرکت هواپیمایی مورد نظر صحبت کنید.

مقدار مجاز چمدان برای سفرهای بین المللی چقدر است؟

در قسمت بالا با میزان بار مجاز سفرهای داخلی آشنا شدیم، در این قسمت می خواهیم بدانیم که بار سفرهای خارجی چقدر است؟ مانند پروازهای داخلی، میزان بار اضافی برای سفرهای بین‌المللی نیز بسته به نوع پروازی که دارید متفاوت است.

  • مقدار مجاز بار در پروازهای اکونومی خارجی تا 30 کیلوگرم در یک بار است
  • مقدار مجاز بار در پروازهای بیزانس تا 40 کیلوگرم و دو بار چمدان است.
  • بار مجاز برای پروازهای درجه یک تا 50 کیلوگرم و دو بار چمدان است
  • این میزان بار برای سفر به قاره آمریکا در خطوط هوایی مختلف افزایش می یابد.

اقلام ممنوعه در کابین هواپیما

در هر پرواز داخلی و خارجی، می توانید علاوه بر چمدانی که در انبار هواپیما می گذارید، یک کیف دستی نیز با خود در کابین حمل کنید. از آنجایی که قبل از سوار شدن به هواپیما وسایل شما بررسی می شود، باید بدانید چه وسایلی را نمی توانید با خود ببرید.

از جمله اقلام ممنوعه داخل کابین هواپیما می توان به چاقو، قیچی، ناخن گیر، سوهان، ابزار مغناطیسی، سنگ و هر وسیله تیز و برنده دیگر اشاره کرد. علاوه بر این موارد، شما مجاز به حمل اقلامی مانند ژل مو، خمیر دندان، کرم، هر نوع مایعی از آب معدنی گرفته تا آب میوه، عطر و اسپری نیستید. بنابراین، پس از رزرو بلیط هواپیما ارزان، فراموش نکنید که وسایل داخل کیف خود را چک کنید تا مجبور نباشید آنها را در فرودگاه جابجا کنید.

بعد از خرید بلیط ارزان هواپیما چه وسایلی را می توان در کابین حمل کرد؟

در قسمت بالا اشاره کردیم که چه وسایلی را نمی توانید با خود به داخل کابین ببرید اما چه وسایلی ممنوع نیست؟

  • غذای کودک و وسایل بهداشتی مورد نیاز او
  • مدارک لازم سفر مانند شناسنامه و پاسپورت
  • داروهایی که دارای مجوز پزشکی هستند.
  • وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه و دوربین
  • کیف پول، چک یا کارت اعتباری
  • لوازم آرایشی

قوانین مربوط به چمدان گم شده در هواپیما

سوال رایج بسیاری از افراد این است که اگر چمدانشان پس از خرید بلیط ارزان هواپیما و مسافرت گم شود، مسئولیت آن با کیست؟ اگر چمدان را به منطقه مربوطه تحویل داده اید و چمدان شما قبل از تحویل گرفتن در مقصد گم شده باشد، مسئولیت چمدان بر عهده شرکت هواپیمایی است. ایرلاین های مختلف معمولا بیمه بار و اموال گمشده دارند و بر اساس نوع مال گمشده و ارزش آن به مسافر خسارت می پردازند.

توجه! این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید