قیمت رسمی و مصوب گوشت مرغ در بازار


با وجود عرضه کافی گوشت مرغ در بازار، قیمت این محصول طی چند روز گذشته افزایش یافته است اما حداکثر توزیع آن در بازارها و فروشگاه های اینترنتی…

با وجود عرضه کافی گوشت مرغ در بازار، قیمت این محصول در چند روز اخیر افزایش یافته است، اما پس از توزیع حداکثری آن در بازارها و فروشگاه های اینترنتی، قیمت گوشت مرغ کاهش یافته و در اکثر نقاط همچنان پایین است. 60 هزار تومان.

با وجود وجود گوشت مرغ در بازار، قیمت این محصول طی روزهای اخیر افزایش یافته و در جلسه ای با حضور کشتارگاه ها مقرر شد این تجارت از سود آن کاسته شود تا محصول بر اساس آن به فروش برسد. بازار با قیمت مصوب .

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی ایران سالانه نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار تن گوشت مرغ تولید می کند که نه تنها نیاز داخلی را تامین می کند، بلکه در بدبینانه ترین حالت امکان صادرات بیش از 100 هزار تن از این محصول به کشورهای همسایه وجود دارد. کشورها. این در حالی است که طی چند روز گذشته قیمت گوشت مرغ در بازار داخلی به بیش از 70 هزار تومان و حتی در برخی استان ها به 80 هزار تومان رسیده است، این در حالی است که دولت هنوز نرخ مصوب گوشت مرغ را افزایش نداده است.

برخی از تولیدکنندگان می گویند پس از اصلاح نرخ ارز، دولت مجبور شد تا پایان شهریور ماه قیمت محصولات پروتئینی را که دچار این مشکل شده است به نرخ واقعی برساند، زیرا آنها علاوه بر هزینه تولید، قیمت محصولات پروتئینی را نیز خریداری می کنند. نهاده هایی با ارز نیمه آزاد یا آزاد که نیاز به سرمایه در گردش چندگانه دارد اما دست تولیدکنندگان از نقدینگی کافی خالی است.

آنچه مسلم است برای اینکه دولت تصمیم جدیدی در مورد محصولات پروتئینی اتخاذ نکند، قیمت این محصول در بازار با قیمت های بالاتر از قیمت مصوب که هر از چند گاهی برخی تولیدکنندگان یا فروشندگان افزایش می یابند به دست مصرف کنندگان نرسد. قیمت.

براساس مصوبه دولت قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده 40 هزار تومان و قیمت مصرف کننده 59 هزار و 800 تومان است.

بررسی های میدانی ایرنا از بازار نشان داد روز گذشته (پنجشنبه) قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه کمتر از 60 هزار تومان و مرغ منجمد 44 هزار و 600 تومان به فروش می رسد که به نظر می رسد توجه دستگاه های نظارتی را می طلبد.

هر کیلگ کوشت مرگ را بین 65 تا 67 هزار تومان

کاهشی در تولید مرغ نداریم

به گفته برخی از مسئولان هیچ گونه کاهشی در جوجه ریزی نداشته ایم که باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت می شود، بنابراین جوجه ریزی به اندازه نیاز و حتی ارسال به استان های همجوار و افزایش قیمت مرغ است. هیچ ارتباطی با کاهش جوجه ریزی ندارد.

حداکثر توزیع گوشت مرغ در بازارها و فروشگاه های اینترنتی

چندی پیش سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز از توزیع حداکثری گوشت مرغ در بازارها، خرده فروشی ها و فروشگاه های اینترنتی خبر داد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده مشکلی برای عرضه گوشت گرم و منجمد و گوشت قرمز وجود ندارد. .

وی ضمن تاکید بر اهمیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی با اشاره به برنامه های این وزارتخانه برای عرضه محصولات دامی و پروتئینی افزود: عرضه گوشت مرغ گرم و گوشت قرمز در تمامی میادین شهر تهران و … استان ها حداکثر و در صورت نیاز انجام می شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در راستای کمک به مصرف کنندگان، تحویل گوشت مرغ منجمد با قیمت مصوب به میادین و خرده فروشی های استان تهران و سایر استان ها و توزیع آنلاین گوشت مرغ منجمد نیز از طریق بسترهای توزیع آنلاین انجام می شود. .

فروش مرغ بالاتر از قیمت تعیین شده است

چندی پیش حبیب اسداله نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری طیور گوشتی اعلام کرد با توجه به قیمت خرید مرغ زنده بر اساس قیمت های مصوب، قیمت هر کیلوگرم مرغ باید با قیمت مصوب 59 هزار و 800 تومان به دست مصرف کنندگان برسد. بالاتر از بازار تخلف هستند

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از تولیدکنندگان گوشت مرغ را با نرخ تعیین شده عرضه می کنند، افزود: البته تولیدکنندگان منتظر تعیین نرخ جدید تعیین شده مرغ زنده هستند تا از ضرر آنها جلوگیری شود.

توزیع نامحدود مرغ منجمد

چندی پیش محمد جعفری معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام کشور از توزیع گوشت مرغ منجمد بدون محدودیت در بازار خبر داد و گفت: ذخایر گوشت مرغ در کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد و مشکلی نداریم. عرضه این محصول.”

وی افزود: با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار، شرکت پشتیبانی امور دام برای تنظیم بازار این محصول از 19 شهریور وارد بازار شد، بنابراین قیمت گوشت مرغ در بازار هم اکنون نزدیک به مصوب شده است. قیمت

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام داخلی افزود: پیش از این این شرکت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، مازاد گوشت مرغ را در کشور خریداری می کرد. بنابراین ذخایر کشور مطلوب است و در این زمینه کمبودی نداریم.

جعفری تصریح کرد: بر اساس معرفی نامه کارگروه تنظیم بازار استان، هر کیلوگرم مرغ منجمد درب سردخانه های شرکت نگهداری امور دام استان با قیمت 45 هزار تومان و در تهران در اختیار مهمانداران قرار می گیرد. ، بیشترین – در نهایت می تواند این محصول را با قیمت 48000 تومان به دست مصرف کنندگان برساند.

به گفته وی، البته کارگروه های تنظیم بازار استانی قیمت مرغ منجمد در استان ها را خودشان تعیین می کنند، بنابراین این نرخ می تواند کمتر از نرخ تعیین شده 48 هزار تومان باشد.

برخورد جدی دولت با دستفروشان

البته دولت باید با دستفروشان هم برخورد کند چرا که چندی پیش روسای سه قوه در خصوص افزایش اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی اعلام نظر کردند و پیش از آن جریمه تخلفات 2 تا 5 برابر بود که به دنبال آن وزیر دادگستری و رئیس سازمان جنایی در حال حاضر دولت برای تخلفات از 10 تا 25 جریمه جریمه کرده است که بر اساس این مصوبه تخلفات از طریق جرایم و مجازات قابل کنترل است.

البته نظارت بر این امر بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های زیرمجموعه آن در استان ها است و با هر موردی که در این زمینه به تعزیرات ارسال کنند، چه در کشتارگاه ها و چه در کشتارگاه ها به شدت برخورد خواهد شد. اصناف

وظیفه سازمان مجرمانه برخورد با تخلفات است و نظارت بر حسب نوع تخلف بر عهده نهادهای مسئول است. اکنون با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم، قیمت گوشت مرغ در اکثر نقاط کشور به قیمت مصوب بازگشته و در بازار موجود است.

البته بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی بین 158 تا 198 هزار تومان و گوشت گاو در بازار بین 198 تا 240 هزار تومان به فروش می رسد.

قیمت هر کیلوگرم گوشت 158 تا 198 هزار تومان است

دیدگاهتان را بنویسید