قیمت نفت در بازارهای جهانی


قیمت نفت امروز پس از کاهش ناگهانی در روز سه شنبه اندکی افزایش یافت. سرمایه گذاران با وجود ترس از رکود اقتصادی …

بهای نفت در بهای نفتبهای نفت در بهای نفت

قیمت نفت امروز پس از کاهش ناگهانی در روز سه شنبه اندکی افزایش یافت. سرمایه گذاران با وجود نگرانی در مورد کندی رشد اقتصادی، دوباره بر کمبود عرضه تمرکز کردند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال پس از کاهش 9.5 درصدی در روز گذشته، امروز با 77 سنت معادل 0.75 درصد افزایش به 103 دلار و 54 سنت رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای اولین بار از اواخر آوریل به زیر 100 دلار رسید و در 99.73 دلار معامله شد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک با تاکید بر اینکه صنعت نفت سال هاست با کمبود سرمایه گذاری مواجه بوده است، گفت: کمبود عرضه نفت را می توان با عرضه نفت ایران و ونزوئلا جبران کرد.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه نیز هشدار داد که پیشنهاد ژاپن برای محدود کردن قیمت نفت روسیه و کاهش آن به نصف سطح قیمت فعلی، منجر به کمبود بیشتر نفت در بازار خواهد شد و قیمت آن به 300 تا 400 دلار در هر بشکه خواهد رسید. .

در همین حال، دولت نروژ روز سه‌شنبه برای پایان دادن به اعتصاب بخش نفت که تولید نفت و گاز این کشور را کاهش داده است، مداخله کرد و به بن‌بستی پایان داد که می‌توانست بحران انرژی اروپا را تشدید کند.

لابی کارفرمایان صنعت نفت و گاز نروژ اعلام کرد که این اعتصاب باعث کاهش صادرات معادل نفت تا روز شنبه 1117000 بشکه شده است که معادل 56 درصد از صادرات روزانه گاز است. 341 هزار بشکه از تولید نفت این کشور کاهش می یابد.

نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی همچنان بازار را در بر گرفته است، به طوری که انتظار می رود بزرگترین اقتصاد جهان در سه ماهه دوم سال جاری منقبض شود و دومین فصل متوالی رکود اقتصادی در ایالات متحده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید