قیمت هر کیلوگرم چیپس 186 هزار تومان; چیپس گوشت را زد!


قیمت یک کیلوگرم چیپس که یکی از پرطرفدارترین تنقلات است، اکنون با قیمت گوشت برابری می کند. اما واقعا چرا یک کیلو چیپس باید اینقدر گران باشد؟

شاید تا همین چند ماه پیش غیر قابل تصور بود که روزی هر کیلوگرم چیپس به قدری گران شود که با قیمت گوشت قرمز برابری کند. اما حالا این اتفاق افتاده و چیپس که همیشه جزء لاینفک سبد خرید بوده، حالا به یکی از اقلامی تبدیل شده که قیمت نجومی دارد. اما دلیل این همه هزینه چیست؟

قیمت روز گوشی در بازار ایران

دلایل افزایش قیمت هر کیلو چیپس

قیمت هر کیلوگرم چیپس

قیمت های عجیب و غریب تراشه را می توان در هر فروشگاهی از جمله Unlaben و دیگران مشاهده کرد. طبق تحقیقاتی که در حال حاضر انجام می شود، یک بسته 440 گرمی چیپس گرانتر از قیمت گوشت سفید است. البته موضوع فقط به این قیمت ختم نمی شود. بلکه در میان چیپس ها انواع لوکس تری به چشم می خورد که عملاً در ایران تولید نمی شود و قیمت آنها با توجه به قیمت ارز متفاوت است.

در حال حاضر لوکس ترین چیپس موجود در بازار محصولی از برند خارجی به نام چیپس پرینگلز است که در بسته بندی های مختلف کوچک و بزرگ عرضه می شود. بسته 149 گرمی این چیپس لوکس 96 هزار تومان قیمت دارد. با کمی محاسبه متوجه می شوید که قیمت 1 کیلوگرم چیپس پرینگلز بیش از 644 تومان است!

قیمت هر کیلوگرم چیپس 186 هزار تومان;  چیپس گوشت را زد!

به غیر از برندهای خارجی، افزایش قیمت برای برندهای ایرانی مانند چی توز نیز محسوس است. در حال حاضر چیپس نمکی معمولی 440 گرمی 82 هزار تومان، چیپس برگ سیب زمینی 450 گرمی 76 هزار تومان و 240 گرم چیپس نمکی 42 هزار تومان است. علاوه بر این بسته کوچک، قیمت آن کمتر از 12 هزار تومان نیست. اما باید یادآوری کنیم که در سال گذشته حداکثر قیمت بزرگترین بسته چیپس بازار زیر 30 هزار تومان بود.

قیمت هر کیلوگرم چیپس 186 هزار تومان;  چیپس گوشت را زد!

در نتیجه و با این ارقام، در حال حاضر قیمت یک کیلوگرم چیپس نمک چیتوز معمولی نزدیک به 186 هزار تومان است، در حالی که طبق آمار اکنون هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با استخوان 183 هزار تومان در بازار به فروش می رسد!

مواد تشکیل دهنده چیپس همان طور که می دانید نه طلاست و نه نقره، بلکه سیب زمینی، نمک و روغن و گاهی طعم دهنده هاست که قیمت چندانی هم ندارند. سیب زمینی به عنوان ماده اصلی تهیه چیپس در حال حاضر بین 10 تا 15 هزار تومان در هر کیلوگرم قیمت دارد.

بنابراین چگونه می توان قیمت چیپس با احتساب تمام هزینه های حمل و نقل، دستمزد و تهیه مواد لازم تا این حد افزایش یافت؟ جالب اینجاست که متاسفانه بعد از ارزان شدن سیب زمینی شاهد ارزان شدن چیپس نبودیم.

علاوه بر گلایه ها از افزایش قیمت چیپس، شاهد گلایه های مستمر مردم از کم فروشی و تک فروشی مواد غذایی مانند چیپس و پفک هستیم. این شکایت تا جایی پیش رفت که مهدی اسلام پناه; رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز به این موضوع واکنش نشان داد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به گران فروشی این محصولات گفت: متوجه شدیم 41.35 درصد برندها و واحدهای بزرگ در بازار کم قیمت هستند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد قیمت هر کیلو چیپس چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات بنویسید تکراری و با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید