مالیات بر حساب های شخصی مشکوک به کلاهبرداری های تجاری/سازمانی در دستور کار دولتبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، داوود منظور در پیشخوان نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه در دوره کنونی تمرکز سازمان مالیاتی عمدتاً بر حوزه غیررسمی و غیرشفاف اقتصاد است، گفت: : کسانی که با وجود درآمد بالا مالیات نمی دهند خودشان هم نمی پردازند. در این راستا سال گذشته اولین اقدامی که انجام دادیم ساماندهی سامانه حواله و شفاف سازی حواله ها برای ذی نفعان بود. ما تقریباً به طور کامل درگاه‌های پرداخت و POS را به پرونده‌های مالیاتی مرتبط کرده‌ایم و بیش از 7.2 میلیون دستگاه پرداخت به پرونده‌های مالیاتی مرتبط شده‌اند.

ادامه مطلب

وی افزود: حدود 3 میلیون دستگاه پرداخت دستگاه های خود را کنسل و غیرفعال کرده اند. علاوه بر این، در حال حاضر حدود 1.4 میلیون دستگاه پرداخت وجود دارد که توسط بانک مرکزی در ماه آینده غیرفعال خواهند شد.

منظور گفت: شناسایی 2.2 میلیون مودیان جدید مهمترین اقدام در سال گذشته برای مبارزه با فرار مالیاتی بود و امسال حدود 4 میلیون اظهارنامه افراد، مشاغل، اصناف و بنگاه ها دریافت شده است که نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. با بیش از 1 میلیون و 200 هزار مورد.

وی تاکید کرد: تا زمانی که از کسانی که تاکنون مالیات پرداخت نکرده اند مالیات بگیریم، می توانیم بخش های رسمی اقتصاد را تحت حمایت مالیاتی قرار دهیم. به عنوان مثال امسال برای حمایت از تولید در قانون بودجه با پیشنهاد دولت، نرخ مالیات واحدهای تولیدی از 25 درصد به 20 درصد کاهش یافت. جهت ما این است که این درصد را تا حد امکان کاهش دهیم، زیرا هر چه بخش تولید بتواند منابع خود را مجدداً سرمایه گذاری کند، باعث تشکیل سرمایه، رونق اقتصادی و تولید بیشتر می شود. بخشودگی جرایم مالیاتی واحدهای تولیدی آسیب دیده و نیازمند را در دستور کار قرار دادیم. رویکرد ما در مالیات استانی حمایت از بخش تولیدی و رسمی و فشار بر بخش غیررسمی و غیرشفاف است.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در دستور کار داریم، تفکیک حساب شخصی و تجاری است. وقتی پوزها را سازماندهی کردیم، متأسفانه برخی از فعالان اقتصادی مردم را متضرر کردند. زیرا مردم را مجبور می کردند به جای استفاده از پوز، مبلغ مورد نظر را از کارت به کارت یا از حسابی به حساب دیگر منتقل کنند. با تفکیک حساب های شخصی و تجاری با حساب های تجاری مانند POSE سروکار داریم که فعالیت اقتصادی یک فرد را نشان خواهد داد. در این طبقه بندی که بانک مرکزی مفاد آن را ماه آینده منتشر خواهد کرد، افرادی که بیش از تعداد و مبالغ مشخصی در ماه از حساب شخصی خود برای تجارت استفاده می کنند، به عنوان حساب های تجاری یا مشکوک تجاری معرفی می شوند. ما همچنین از این حساب ها مالیات می گیریم.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: نتیجه این اقدام این است که با رعایت انصاف مالیاتی توانستیم ۲.۵ برابر مالیات سال گذشته وصول کنیم. همچنین از 4 میلیون مؤدی که اظهارنامه کرده اند، یک میلیون و 600 هزار اظهارنامه صفر و 800 هزار اظهارنامه کمتر از 5 میلیون تومان بوده است. از سوی دیگر، 5 درصد مودیان مالیاتی که به مشاغل پردرآمد مانند پزشک، دندانپزشک، جواهر فروش، نمایندگی خودرو و غیره تعلق دارند، حدود 50 درصد مالیات مشاغل را پرداخت می کنند. این جنبش به معنای عدالت مالیاتی و عدم اخذ مالیات از افراد کم درآمد و گرفتن مالیات منصفانه از افراد پردرآمد است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید