ماهواره هیام در مدار قرار گرفت. یک شروع موفق به لطف روس ها!


پس از تلاش‌های مکرر و هزینه‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران، ماهواره خیام در ۲۷ مردادماه با کمک دولت روسیه به فضا پرتاب شد.

تتر نوامبر

با توجه به وزن بیش از 500 کیلوگرمی ماهواره ایرانی خیام و احتمال موفقیت بالای موشک سایوز، دور از انتظار نبود که وظیفه پرتاب این ماهواره به دولت روسیه محول شود.

ماهواره خیام در واقع یک ماهواره سنجش از دور است و باید گفت که پس از پرتاب این موشک از پایگاه فضایی بایکونور واقع در قزاقستان، تمامی امور مربوط به امتیازات کنترلی و مدیریتی این ماهواره در اختیار ایران خواهد بود. . همچنین کنترل این ماهواره توسط کارشناسان ایرانی در پایگاه های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات ایران انجام می شود.

بیشتر بخوانید: تولید سوخت موشک از باکتری؛ سوخت قوی تر و در عین حال سالم تر!

اهداف اصلی پرتاب ماهواره خیام

قبل از هر چیز باید توجه داشته باشیم که کلیه امور مربوط به کنترل و اجرای دستورات مختلف برای پیشبرد برنامه های ماهواره ای خیام بر عهده دولت ایران بوده و توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی انجام می شود.

تصاویری که این ماهواره در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می دهد برای ارتقای سطح مدیریت و کسب دستاوردهای جدید در زمینه های کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن، مراقبت از مرزها و مدیریت حوادث غیر مترقبه استفاده می شود. لازم به ذکر است که عمر عملیاتی ماهواره خیام حدود 5 سال خواهد بود.

پرتاب ماهواره ایرانی خیام با کمک روسیه

با پرتاب موشک سایوز و قرار گرفتن ماهواره خیام ایران در مدار زمین، شایعات زیادی در رابطه با همکاری روسیه در پرتاب این ماهواره مطرح شد. سازمان فضایی ایران در واکنش به این شایعات اعلام کرد که ارسال فرامین و دریافت اطلاعات از ماهواره خیام بر اساس الگوریتم رمزگذاری شده توسط دانشمندان ایرانی انجام می شود و به همین دلیل هیچ دولتی به اطلاعات دسترسی نخواهد داشت. در مورد این ماهواره

سازمان فضایی ایران سپس تمامی شایعات مربوط به استفاده نظامی سایر کشورها از اطلاعات ماهواره خیام ایران را تکذیب کرد. طی بیانیه های سازمان فضایی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پرتاب ماهواره ایرانی، آمده است که ماهواره خیام تنها برای اهداف صلح آمیز در مدار زمین قرار گرفته است و نیروهای دفاعی کشور از روش های منحصر به فردی برای انجام وظایف خود استفاده می کنند. .

اوایل سال جاری وزیر فناوری ارتباطات جمهوری اسلامی ایران از افزایش فعالیت های ایران در صنعت فضایی خبر داد. به نظر می رسد پرتاب ماهواره خیام نقطه آغازی برای پیشرفت دولت ایران در این زمینه باشد و در آینده شاهد قرارگیری ماهواره های ایرانی دیگر در مدار زمین باشیم.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد قرار دادن ماهواره خیام در مدار چیست؟ او در بخش نظرات نظرات خود را با تکراتو در میان گذاشت اخبار فناوری از Tikrato دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید