ما 15 مورد از معروف ترین معماران جهان و آثار آنها را به شما معرفی می کنیم


ساختمان های بزرگ و کوچک با معماری باورنکردنی در سراسر جهان ساخته شده اند. معماری منحصر به دوران خاصی نیست و از زمان های بسیار قدیم در هر گوشه از جهان زیبایی ایجاد کرده است. معماران مشهور در سراسر جهان همیشه می دانستند که چگونه ساختمان هایی از فولاد، سنگ و شیشه بسازند که ظاهر شهرها را متحول کند. در این مقاله شما را با معروف ترین معماران جهان آشنا می کنیم.

1. آنتونی گائودی

کلیسای جامع ساگرادا
کلیسای جامع ساگرادا اثر آنتونی گائودی

گائودی تمام دوران حرفه‌ای خود را در بارسلونا گذراند، جایی که همه آثار او در آن قرار دارند. مشهورترین اثر این معمار برجسته کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا است که در سال 1883 شروع به کار کرد و هنوز به پایان نرسیده است.

سبک گائودی ترکیبی از معماری باروک، گوتیک، موریش و ویکتوریایی بود و اغلب با کاشی های تزئینی تزئین شده بود. گائودی در پروژه های خود از فرم های موجود در طبیعت الهام گرفت. نمونه بارز تأثیر او از طبیعت، ستون های بلندی است که مانند درختان وارونه در فضای داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا ساخته شده اند.

ساختمان کازا میلا یکی دیگر از آثار معروف گائودی است که از کوه چند قله مونتسرات در نزدیکی بارسلون الهام گرفته شده است. آثار این معمار اسپانیایی از تاثیرگذارترین آثار معماری مدرن است.

2. فرانک لوید رایت

خانه آبشاری
خانه ای با آبشار اثر فرانک لوید رایت

رایت آمریکایی یکی دیگر از معماران مشهور جهان است که در قرن بیستم زندگی کرد و علم معماری را متحول کرد. محل زندگی این معمار بزرگ، یعنی. ایالت های غربی آمریکا، تأثیر عمیقی در خلق آثار او داشتند. رایت با الهام از ساختمان‌های کم ارتفاع دشت‌های آمریکا، سبک چمنزار را اختراع کرد. این سبک در واقع واکنشی به سبک معماری ویکتوریایی و دکوراسیون تیره و چیدمان شلوغ آن بود. در سبک رایت از اشکال هندسی منظم استفاده می شود و به صورت افقی روی هم قرار می گیرند.

معروف ترین ساختمان رایت، خانه فالینگ واتر است. این خانه در پنسیلوانیا، ایالات متحده آمریکا، اقامتگاه کافمن نیز نامیده می شود. بالکن های مستطیل شکل اقامتگاه کافمن به گونه ای طراحی شده اند که گویی خانه بر روی آبشاری طبیعی زیر شناور است.

یکی دیگر از آثار معروف رایت، موزه گوگنهایم در نیویورک است که در آن علاوه بر سبک پریری، از خطوط منحنی نیز استفاده شده است.

3. لودویگ خانم فاندرو

نمایی از برج سیگرام اثر لودویگ میس ون در روهه، یکی از مشهورترین معماران جهان
نمایی از برج سیگرام اثر لودویگ میس ون در روهه

“کمتر، بیشتر است.” این جمله شعار معروف معمار آلمانی میس فندروهه بود که به یکی از پیشگامان سبک مینیمالیسم تبدیل شد. در نمای ساختمان هایش از فولاد و شیشه استفاده کرد و تزئینات سنتی قدیمی را کنار گذاشت. در سبک او کارایی زیبایی است. نمونه بارز این تفکر، پاویون بارسلون است که در سال 1929 برای میزبانی نمایشگاه بین المللی در آلمان ساخته شد. در این سازه به جای تزئینات متعارف از سنگ مرمر، عقیق سلیمانی و سنگ تراورتن استفاده شده است. این شاهکار مدرن هماهنگی خاصی با اثر دیگر میس فندرهو یعنی برج سیگرام در نیویورک دارد.

4. فیلیپ جانسون

سبک معماری فیلیپ جانسون

جانسون بنیانگذار موزه هنر مدرن در نیویورک (MOMA) و یکی از معماران مشهور جهان است که پس از سال 1935 به یکی از معماران برجسته تبدیل شد. جانسون به جای اینکه یک مبتکر باشد، ایده های دیگران را تغییر داد. با این وجود، آثار او جایگاهی نمادین پیدا کردند. به عنوان مثال می توان به اقامتگاهی اشاره کرد که در سال 1949 برای خود ساخت. جانسون در طراحی این خانه از روش میس ون در روهه استفاده کرد و حتی خودش اعتراف کرد که این خانه بسیار شبیه به کار میس است، خانه ای شیشه ای و شفاف در وسط زمینی با چشم اندازی عالی که مرزهای بیرونی و داخلی خانه را از بین می برد. استفاده از شیشه برای ساخت این خانه الهام بخش معماران امروزی است.

5. ایرو سارینن

طاق دروازه شهر سنت لوئیس
طاق دروازه شهر سنت لوئیس از آثار معماری Eero Saarinen

پس از جنگ جهانی دوم، استفاده از خطوط مستقیم که یکی از ابداعات سبک معماری باهاوس بود، در جهان رواج یافت و برای طراحی دفاتر تجاری جدید و ساختمان های اداری دولتی مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه به تدریج به عنوان یک امر زیبایی شناختی پذیرفته شد. روش در معماری جهان سبک معماری که سارینن ابداع کرد برخلاف این استاندارد جهانی بود. او در طراحی های خود از منحنی های تیز استفاده می کند که به هر بیننده ای حس ماورایی و بیگانگی می دهد.

در سال 1962، سارینن به طور مشابه ساختمان ترمینال 5 را در فرودگاه بین المللی جان اف کندی نیویورک طراحی کرد. سقف این ترمینال به شکل بال های اردکی طراحی شده است و فضای داخلی آن چشم اندازی شگفت انگیز دارد. سارینن از این روش برای ساخت طاق دروازه شهر سنت لوئیس استفاده کرد و آن را به امضای آثار خود تبدیل کرد.

6. ریچارد راجرز

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو توسط ریچارد راجرز، یکی از معماران مشهور جهان
مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو توسط ریچارد راجرز معماری

در سال 1977 مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو در پاریس افتتاح شد. یکی از طراحان ساختمان این مرکز ریچارد راجرز است که از سبک های های تک استفاده می کند. این ساختمان به عنوان مرکزی برای هنر مدرن و معاصر در پاریس ساخته می شود، بنابراین تصمیم گرفتند آن را متفاوت و برعکس، یعنی. سیستم گرمایش و لوله کشی به جای داخل ساختمان در بیرون قرار گیرد. در فضای بیرونی ساختمان یک پله برقی احاطه شده با شیشه قرار داده شده است که می توان از آن برای رسیدن به بالای ساختمان استفاده کرد.

7. فرانک گری

سالن کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس
تالار کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس اثر فرانک گری

این معمار آمریکایی-کانادایی بدون شک یکی از مشهورترین معماران جهان است و بسیاری از کارشناسان شهرت او را مدیون طراحی موزه گوگنهایم در بیلبائو در سال 1997 می دانند.گری قبلاً توانسته است جایگاه خود را در حرفه معماری تثبیت کند. و روش های مرسوم معماری را رد می کند. موزه گوگنهایم در بیلبائو بهترین نمونه از سبک کاری گری است، سبکی که در ساختمان هایی مانند سالن کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس تکرار شده است.

8. نورمن فاستر

برج خیار در لندن
برج خیار در لندن اثر نورمن فاستر

نورمن فاستر بریتانیایی از طرفداران فرانک لوید رایت، لودویگ میس ون در روهه و لوکوربوزیه است که در اوایل کار خود با باکمینستر فولر، خالق گنبد ژئودزیک، همکاری داشت. ساختمان تابر سنت مری 30 که به برج خیارشور نیز معروف است از آثار این معمار بزرگ است. این آسمان خراش تجاری در سال 2004 در منطقه تجاری لندن افتتاح شد. شکل ترشی این برج به نمادی بین المللی همتراز با برج ایفل تبدیل شده است.

9. پیانو رنزو

مجموعه منیل در تگزاس
مجموعه منیل در تگزاس از آثار معماری رنزو پیانو

برخلاف دیگر معماران مشهور جهان که معرفی کردیم، پیانوی ایتالیایی رنزو سبک منحصر به فردی ندارد. ساختمان های آن به سبک فیوژن طراحی شده اند. او از سبک معماری نئوبروتالیسم برای ساخت موزه ویتنی در آمریکا استفاده کرد و از معماری قرون وسطی برای طراحی مجموعه زیبا و درخشان منیل در تگزاس الهام گرفت.

برج شارد به شکل هرمی در لندن یکی دیگر از آثار این هنرمند معمار است که بزرگترین ساختمان او تا به امروز محسوب می شود. برج شارد یک آسمان خراش 95 طبقه با بالای باریک است. این بنا از شیشه و فولاد ساخته شده و مشهورترین اثر پیانو است.

10. سانتیاگو کالاتراوا

ایستگاه حمل و نقل مرکز تجارت جهانی
ایستگاه ترانزیت مرکز تجارت جهانی توسط سانتیاگو کالاتراوا

ساختمان های کالاتراوا اغلب شبیه جعبه های دایناسور هستند. طرح های او توجه جهانیان را به خود جلب کرده است و به دلیل هزینه های ساخت و ساز گزاف شناخته شده است. با این حال، نمی توان انکار کرد که کالاتراوا یکی از معماران متمایز مدرن است. معروف ترین اثر این معمار برجسته ایستگاه ترانزیت مرکز تجارت جهانی است که فضای داخلی سفید رنگ دارد و پنجره شیشه ای بالای ایستگاه اجازه می دهد تا نور روز فضای داخلی ساختمان را روشن کند.

کالاتراوا همچنین ساختمان دیگری را در مرکز تجارت جهانی طراحی کرد: یک کلیسای ارتدکس. این کلیسا در محل ساختمان تخریب شده 11 سپتامبر ساخته شده است. ساختمان سفید رنگ این کلیسا مانند مسجد ایاصوفیه در استانبول طراحی شده است.

11. زاها حدید

ورزشگاه زاها حدید قطر
ورزشگاه زاها حدید قطر

زاها حدید یکی از مشهورترین معماران زن در جهان و از معدود زنانی است که به بالاترین درجه در معماری دست یافته است. حدید اولین زنی بود که جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد. او به خاطر طرح‌های آینده‌نگر خود که خطوط منحنی آن بیشتر برای سفینه‌های فضایی مناسب‌تر از ساختمان‌ها به نظر می‌رسید، شناخته شد.

حدید در یک خانواده ثروتمند عراقی در بغداد به دنیا آمد و در بریتانیا تحصیل کرد. اگرچه او ساختمان های زیادی را در سراسر جهان طراحی کرده است، اما تنها پروژه تکمیل شده او یک آپارتمان لوکس در نیویورک است. یکی دیگر از ساختمان های طراحی شده توسط زاها حدید، ورزشگاهی در قطر است که در بین ورزشگاه های منتخب جام جهانی فوتبال 2022 قرار دارد.

12. اسکار نیمایر

ساختمان اسکار نیمایر
ساختمانی که توسط اسکار نیمایر طراحی شده است

این معمار مشهور برزیلی یکی از مروجین اصلی سبک معماری مدرن به حساب می آید. نیمایر یکی از اعضای تیم طراحی ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک بود، اما بدون شک معروف ترین و جاه طلبانه ترین پروژه ساختمان های شهری برزیل است. این شهر در سال 1960 به عنوان پایتخت برزیل تاسیس شد.

13. رم کولهاس

ساختمان تلویزیون مرکزی چین
ساختمان تلویزیون مرکزی چین توسط رم کولهاس

کولهاس در سال 1945 در روتردام هلند به دنیا آمد و به یکی از تاثیرگذارترین معماران نسل خود تبدیل شد. رم کولهاس نه تنها یک طراح ساختمان، بلکه یک نظریه پرداز معماری نیز هست. او اولین بار در سال 1978 با انتشار کتاب «هذیان نیویورک» به شهرت رسید.

ساختمان تلویزیون مرکزی چین در پکن مشهورترین سازه کولهاس است. این آسمان‌خراش 44 طبقه، سازه‌ای شگفت‌انگیز با 2 برج است که نوک آن‌ها به هم می‌رسند و یک حجم مکعبی را تشکیل می‌دهند.

14. جین گنگ

برج آبی در شیکاگو توسط معماری جین گانگ، یکی از معماران مشهور جهان
برج آبی در شیکاگو توسط معماری جین گنگ

یکی دیگر از مشهورترین معماران زن در جهان جین گنگ است. او خالق بسیاری از آثار برجسته است که آکوا و ویستا معروف ترین آنها هستند. آکوا یک آسمان خراش مسکونی 82 طبقه در مرکز شهر شیکاگو است. برج 93 طبقه ویستا نیز در همین شهر قرار دارد. هر دو ساختمان دارای نماهای خلاقانه ای هستند که از ترکیبی از اشکال مواج و نامنظم ساخته شده اند.

15. دنیل برنهام

یک ساختمان مسطح آهنی در نیویورک
ساختمان مسطح آهنی در نیویورک توسط معماری دانیل برنهام

معمار آمریکایی قرن 19، دانیل برنهام، اولین کسی بود که اولین آسمان خراش را در سال 1886 با همکاری جان ولبرن روت، ساختمان 130 فوتی مونتاک در شیکاگو ساخت.

آخرین کلمه

در این مقاله شما را با 15 مورد از معروف ترین معماران جهان و آثارشان آشنا کردیم. دیدن آثار این معمار-هنرمندان از نزدیک لذت دیگری دارد، اما دیدن عکس های ساخت و سازهای این معماران مشهور دنیا در اینترنت خالی از لطف نیست. این آثار نشانه نبوغ خالقانشان است و نشان می دهد که ذهن انسان می تواند فراتر از تصور ما پیشرفت کند.


اصول و روش های عملی برای یادگیری سریع و دائمی هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید