مراقب معاملات املاک خود باشید!


سابقه مکرر کلاهبرداری املاک در کشور همچنان باعث جذب تعداد زیادی از هموطنانمان شده است. این سوال که اگر تجار می توانند سوابق املاک …

مواظب امور کشور باشید!مواظب امور کشور باشید!

سابقه مکرر کلاهبرداری املاک در کشور همچنان باعث جذب تعداد زیادی از هموطنانمان شده است. مشکل اینجاست که اگر تاجران بتوانند به صورت آنی سوابق اموال مورد نظر خود را مشاهده کنند تا حد زیادی از وقوع بسیاری از تخلفات و هدر رفتن سرمایه مردم جلوگیری می کند. این روزها، ناآگاهی مشتریان از ظرایف قانونی معامله و افزایش بی رویه قیمت ملک در کشور، کلاهبرداران را به طمع در دست گرفتن چمدانی پر از پول نقد، یک شبه و با ترفندهای مختلف از جمله. جعل سند و فروش یک ساختمان به چند نفر که اکثر آنها در نتیجه امکان بررسی سابقه معاملات اسناد و مدارک وجود ندارد، درصدد کلاهبرداری از مشتریان این منطقه و از بین بردن اموالی هستند که آنها پس انداز می کنند. سالها برای رسیدن به خانه رویایی خود.

تصور کنید بعد از خرید زیاد خانه ای را برای خرید انتخاب می کنید. همه چیز روال عادی پیش می رود. پس از توافق و امضای متن اولیه قرارداد با فروشنده، سند رسمی تنظیم می کنید و آپارتمان را می پذیرید. حالا شما راحت در خانه خود نشسته اید که ناگهان از دادگاه احضاریه دریافت می کنید که خانه شما متعلق به شخص دیگری است و باید هر چه زودتر آن را تخلیه کنید. اکنون این شما هستید که باید برای مدت طولانی در حاشیه دادگاه به دنبال ملک خود بگردید. البته این داستان زاییده ذهن نویسنده نیست و داستان شهروندی است که پس از سال ها خرید خانه برای پس گرفتن خانه اش که حالا مصمم است به شخصی فروخته شود همچنان درگیر دعوای قضایی است. غیر از او

این فرد که نخواست نامش فاش شود، تجربه‌اش را این‌گونه توصیف می‌کند: «داستان ما از زمانی شروع شد که مانند بسیاری از خانواده‌ها حدود 10 سال پیش به دنبال خرید ملک بودیم. پس از بازدید، ملک را دوست داشتیم و تصمیم به خرید آن گرفتیم. خانه در منطقه خوبی بود و دارای سند منگوله قدیمی بود اما تکراری بود اما ظاهر ملک مشکلی نداشت. صحبت های اولیه را در دفترشان انجام دادیم. بعد از نوشتن مبایعه نامه و بعد از 20 روز سند رسمی را در دفترخانه ثبت کردیم و ملک به نام من ثبت شد. بلافاصله تمام استعلام های لازم را دریافت کردیم، ملک بدون مشکل منتقل شد، کلید را دریافت کردیم و رفتیم نشستیم. اما هیچ یک از این ملاحظات مانع از مشکل ما نشد.»
این مالباخته شروع مشکل خود را اینگونه توضیح داد: «ماجرای ماجرا از آنجا شروع شد که بعد از چند سال زندگی در خانه و فکر کردن به اینکه معامله خوبی به دست آورده ایم، برای گرفتن سند یک صفحه ای جدید به دفتر املاک رفتیم. آنجا سند مالکیت را از ما گرفتند و گفتند از اموال شما شکایت شده و باید به دادگاه بروید. از آنجا تازه متوجه شدیم که با چه مشکلی روبرو هستیم.»

این خریدار پس از مراجعه به دادگاه متوجه می شود که شخصی که ملک را به او فروخته است، قول داده است که ملک را از طریق وکالتنامه به شخص دیگری بفروشد. او در این باره می‌گوید: «کلاهبردار اصلی پس از انجام معاملات مالی، ملک مورد نظر ما را به‌طور رسمی خریداری می‌کند. سند راهنمایش را هم می گیرد، می گذارد روی طاقچه، بلند می شود، می رود ثبت احوال، می گوید سندم را گم کرده ام، یک کپی بده. من یک کپی میگیرم با اصل سند می رود و ملک را به عنوان وکالت به شخصی که اسمش را آقای (الف) می گوییم منتقل می کند. بعد از یکی دو ماه با قولنامه محضری با ما تماس می گیرد. یعنی ملک را به دو نفر می فروشد. «متاسفانه نکته منفی ماجرا این بود که در استعلامات ما در خصوص نقل و انتقال سند و قبل از آن که به توافق رسیدیم، اثری از معاملات و معاوضه های دیگر این ملک نبود.

در نهایت اولین خریدار متوجه کلاهبرداری شد و شکایتی تشکیل شد. وی توضیح داد: ظاهراً آقای (الف) پس از مدتی که برای تنظیم سند رسمی ملک به اداره مراجعه می کند، متوجه می شود که ملک مال ماست. وی همچنین به دادگاه مراجعه و از فروشنده اصلی به دلیل کلاهبرداری و فروش مال دیگری شکایت کرد. در دادگاه اول حکم محکومیت کلاهبردار صادر شد، اما چون قرارداد وی دو ماه قبل از فروش ملک به اینجانب منعقد شده بود، متأسفانه قاضی صدور وکالتنامه مال را بیع دانست و در نتیجه به ما دستور فروش خانه به آقای (الف)) ابلاغ شد.

امکان توافق ایمن؛ معاملات مسکن از دست رفته

برای بررسی بیشتر علل این گونه کلاهبرداری ها به سراغ یکی از کارشناسان حقوقی صنعت املاک رفتیم. حامد حسنی در تشریح منشأ وقوع چنین جرائمی گفت: امروزه کلاهبرداری هایی مانند فروش یک ملک به چند نفر و استفاده از اسناد جعلی و اسناد تکراری برای فریب مشتریان همچنان در کشور ما رواج دارد و کلاهبرداران از ضعف در اصلاح سازوکارهای ثبت اسناد سوء استفاده می کنند. در کشور. از آن نهایت استفاده را می‌کنند.» او توضیح داد: «تقریباً در تمام معاملات ملکی، قراردادهای اولیه در قالب رضایت نامه امضا می‌شود و طرفین معامله قبل از انتقال سند رسمی، قراردادهای خود را به صورت دست‌نویس تنظیم و امضا می‌کنند. سوال اصلی که می تواند منشا همه این مشکلات را پیدا کند این است که چرا طرفین نمی توانند توافقات خود و شرایط قراردادی این معاملات را در سامانه ای که تحت نظارت دستگاه های حاکمیتی است ثبت کنند، واضح است که این عدم آگاهی سابقه ملک، خریداران را از بسیاری از مشکلات ملک مانند بدهی، تخلف و یا حتی وجود مناقصه گران دیگر برای ملک بی اطلاع می کند و آنها را طعمه کلاهبرداران می کند. قرارداد بین تجار و تنظیم سند رسمی و در این مدت شاهد کلاهبرداری های زیادی از جمله فروش مال دیگری هستیم.

لازم است مکانیزمی برای ارجاع به وضعیت ملک در زمان مذاکره ارائه شود

حسنی در تشریح راه حل این مشکل گفت: برخلاف تبعات شدیدی که این تخلفات بر زندگی مردم و اعتماد عمومی دارد، به نظر می رسد راه حل آن چندان پیچیده نیست و در صورتی که سازمان ثبت به همراه خدمات ثبت رسمی اسناد، اقدام به ارائه خدمات کند. پلت فرم ثبت نام این مشکل در صورتی قابل حل است که توافقات قبل از ثبت سند رسمی به صورت ایمن انجام شود. وی اهمیت ثبت اسناد ملکی را اینگونه بیان می کند: به عنوان یک مشتری ملکی، اگر بتوانید سابقه ثبتی و مالی خانه مورد نظر خود را در یک سیستم دولتی مشاهده کنید، با خیالی آسوده ملک را خریداری می کنید. بدیهی است که احتمال تعارضات حقوقی به وجود خواهد آمد. و از دست دادن سرمایه شما به حداقل می رسد.”
اما شهروند داستان ما در مورد وضعیت فعلی خود می گوید: «همانطور که گفتم متأسفانه طبق دادگاه اصلی ما مال خود را از دست دادیم و در حال حاضر در مراحل قانونی و بازپس گیری حقوق و انصاف خود هستیم. امیدواریم با توجه به اسناد و مدارک، تصمیم دادگاه به نفع ما باشد. اما نظر اصلی من این است که اگر سازمان ثبت یا هر سازمان دیگری که مسئولیت اسناد در کشور را بر عهده دارد شرایطی را فراهم کند که من به عنوان خریدار از معاملات و مشکلات مربوط به ملک مطلع شوم هرگز با چنین چیزی برخورد نخواهم کرد. دوباره مشکل این مشکل ممکن است برای هر هموطنی پیش بیاید. از مسئولین ذیربط می خواهم فکری کنند تا افراد دیگر در دامی که من افتادم نیفتند.»

نکاتی که قبل از هر معامله ملکی باید بدانید

از مشاوران املاک و مستغلات اجازه بگیرید و قبل از بازرسی قراردادی امضا نکنید. این مجوز نباید لغو شود. معاملات خانگی که بدون حضور مالک یا مالکان انجام می شود از جمله مواردی است که افراد زیادی را درگیر کلاهبرداری معاملات خانگی می کند. تا حد امکان از معاملات پروکسی خودداری کنید. کلاهبرداری با اسناد جعلی رایج است. برای جلوگیری از تخلف، می توانید اسناد را درخواست کنید یا با وکیل بررسی کنید. ترجیحاً بدون شناخت و اطمینان و اعتبار به سراغ خرید واحدهای پیش فروش شده و نیمه تمام نروید. لازم است قبل از عقد قرارداد اطلاعات کاملی از صحت وضعیت فعلی ملک کسب شود و توجه داشته باشید که تمامی این موارد در هنگام نوشتن قرارداد در قسمت توضیحات قید شود. برخورد با وام مسکن بانکی بدون اطلاع از شرایط بازپرداخت وام یکی از مواردی است که کلاهبرداری محسوب می شود. تمام شرایط بازپرداخت وام باید در قرارداد مشخص شود. برای اینکه در هنگام اجاره ملک درگیر کلاهبرداری های ملکی نشوید حتما کد رهگیری را از سامانه دریافت کنید. ارائه وکالت نامه جعلی توسط مالک یا مالکانی که به عنوان شریک دارای ملک هستند یکی از رایج ترین انواع کلاهبرداری در ملک است.

دیدگاهتان را بنویسید