مشاوره خانواده چیست؟ چقدر موثر است؟


آیا می دانید مشاوره خانواده چیست و چرا لازم است؟ اعضای خانواده ممکن است ویژگی های رفتاری و شخصیتی متفاوتی داشته باشند. گاهی اوقات این اختلافات به چالش هایی بین اعضای خانواده می انجامد که اگر به درستی حل نشود منجر به طلاق یا جدایی عاطفی می شود. هیچ چالشی خود به خود حل نمی شود. در این موارد مشاور خانواده می تواند چالش های کوچک را حل کند تا به مشکلات جدی تبدیل نشود. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که مشاوره خانواده چیست و چگونه انجام می شود و چرا باید آن را جدی گرفت.

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده راهی برای ایجاد و حفظ روابط سالم بین اعضای خانواده است. مشاور در این فرآیند وظیفه دارد مشکلات و چالش های احتمالی خانواده را بررسی کند و راه حل هایی برای رفع آنها پیشنهاد دهد. این چالش ها می توانند روانی، رفتاری یا عاطفی باشند.

در یک خانواده رفتار همه اعضا تحت تاثیر یکدیگر است و اگر یکی از اعضای خانواده دچار چالش شود و خانواده به دلیل آن از تعادل خارج شود، همه اعضا سعی می کنند تعادل را بازگردانند. راه حل های مشاوره خانواده نیز بر همین اساس ارائه می شود.

آیا مشاوره و خانواده درمانی متفاوت است؟

این 2 اصطلاح معمولاً به جای یکدیگر استفاده می شوند و تفاوت چندانی با هم ندارند، زیرا هدف هر دو کمک به خانواده ها برای حل مشکلات با گفتگو و یافتن راه حل مناسب است. تنها تفاوت بین آنها این است که معمولاً درمانگران روش های درمانی حرفه ای تری را اتخاذ می کنند و به صورت تخصصی تر عمل می کنند.

بهتر است به یک مشاور متخصص مراجعه کنید تا با یک درمانگر بی تجربه و غیرحرفه ای صحبت کنید.

انواع روش های مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده انواع مختلفی دارد و نوع مناسب برای هر خانواده بر اساس ترجیحات اعضای خانواده تعیین می شود. در زیر به بررسی این روش ها می پردازیم.

1. توصیه عملی

در این روش اعضای خانواده بین 8 تا 30 جلسه با مشاور صحبت می کنند. این جلسات به صورت هفتگی برگزار می شود و مناسب خانواده هایی است که کودک یا نوجوان آنها دارای مشکلات رفتاری یا عاطفی است. در این جلسات، اعضای خانواده یاد می گیرند که چگونه با مشکل کودک یا نوجوان کنار بیایند و چگونه می توانند روابط خود را بهبود بخشند.

2. مشاوره چند سیستمی

خانواده درمانی

این روش برای خانواده هایی که فرزند یا نوجوان آنها دارای اختلالات رفتاری یا عاطفی است نیز استفاده می شود. البته خانواده ها زمانی از این روش استفاده می کنند که چالش های رفتاری فرزندشان محدود به محیط خانه نباشد و در اجتماعات بیرونی مانند مدرسه یا مهدکودک نیز همین رفتار نادرست را از خود بروز دهند. این نوع مشاوره به مسائل گسترده تری می پردازد و راه حل های متنوع تری ارائه می دهد.

3. مشورت بین نسل ها

یکی از علل اختلافات خانوادگی شکاف نسلی بین والدین و فرزندان است. والدین سعی می کنند مشکلات فعلی فرزندشان را بر اساس آموخته های گذشته حل کنند. در این روش مشاور بررسی می کند که این رویکرد فرزندپروری چه تاثیری بر فرزندان داشته است و چه مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است.

این روش مشاوره زمانی استفاده می شود که الگوهای رفتاری و چالش ها بین نسل ها ادامه داشته باشد. در این صورت احتمالاً مشاور می تواند مشکلاتی را که در آینده برای خانواده پیش می آید پیش بینی کند زیرا الگوی تکراری در خانواده وجود دارد.

مشاوره راهبردی خانواده

این روش درمانی دوره کوتاهی بین 12 تا 16 جلسه دارد و برای تغییر الگوهای تعامل بین اعضای خانواده انجام می شود. مشاور در این جلسات به بررسی مشکلات خانوادگی می پردازد که گریبانگیر کودکان شده و منجر به بروز مشکلات رفتاری در آنها شده است.

درمان های ساختاری

در این روش مشاور مشکلاتی که به دلیل ساختار خانواده به وجود می آید را بررسی و رفع می کند. مشاور سعی می کند در نهایت یک سلسله مراتب اصولی در خانواده ایجاد کند و بین تک تک اعضای خانواده در این سلسله مراتب مرز مشخصی داشته باشد. در درمان ساختاری، مشاور به جای تمرکز بر رفتاری که باعث ایجاد مشکل شده است، بر ساختار مشکل ساز خانواده تمرکز می کند.

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

مزایای استفاده از خدمات مشاوره برای خانواده های مختلف متفاوت است. در ادامه به رایج ترین مزایای مشاوره خانواده می پردازیم:

 • ایجاد مرزهای مشخص بین اعضای خانواده؛
 • از دست دادن روابط عاطفی و خانوادگی؛
 • تعریف صحیح نقش های خانواده برای همه اعضا؛
 • ایجاد صمیمیت بین اعضای خانواده؛
 • توانمندسازی اعضای خانواده برای برقراری ارتباط با یکدیگر و حل مشکلات با یکدیگر؛
 • حذف کنش‌ها و واکنش‌های غیرضروری بین اعضا که فقط تنش را افزایش می‌دهد.
 • حل چالش های ارتباطی و بیانی بین اعضا؛
 • حل تنش بین خواهر و برادر یا مادر، پدر و فرزندان؛
 • حل مشکلات زناشویی؛
 • کمک به حل چالش های روانی ناشی از طلاق برای کودکان؛
 • رویارویی با تغییرات مهم خانوادگی (مانند مهاجرت به کشور دیگر)؛
 • حل چالش های ناشی از ظهور یک فرد جدید در خانواده (مانند همسر یا مادر پدر یا فرزند جدید).
 • مقابله با یک بیماری جدی یا مرگ همسر یا یکی از اعضای خانواده؛
 • افزایش توانایی حل مسئله در بین اعضای خانواده.

مزایای مشاوره خانواده

مشاوره خانواده می تواند به مقابله با مشکلات کودکان و نوجوانان کمک کند. این مشکلات عبارتند از:

پرداختن به اختلالات رفتاری در سنین پایین می تواند از مشکلات سلامت روان در آینده پیشگیری کند.

آیا خانواده درمانی واقعاً مؤثر است؟

مطالعات زیادی در مورد اثربخشی مشاوره خانواده انجام شده است و همه آنها بر اثربخشی این فرآیند اتفاق نظر دارند. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که رویکردهای خانواده محور، مانند مشاوره و آموزش والدین، مشکلات زیر را حل می کند:

 • مشکلات خواب، تغذیه و اعتیاد در نوزادان؛
 • کودک آزاری و بی توجهی؛
 • چالش های رفتاری؛
 • اختلالات خواب یا خوردن؛
 • مسائل بهداشت روانی نوجوانان.

محققان می گویند که نوجوانان خانواده هایی که در این برنامه ها شرکت کردند، مشکلات درونی و بیرونی کمتری را گزارش کردند. والدین همچنین گزارش دادند که تکنیک های فرزندپروری را یاد گرفته اند و صمیمیت خانوادگی آنها افزایش یافته است.

یک جلسه مشاوره چگونه کار می کند؟

جلسات مشاوره خانواده می تواند به صورت حضوری در منزل یا کلینیک یا به صورت آنلاین برگزار شود. در این جلسات یا همه اعضای خانواده حضور دارند یا به صورت جداگانه با مشاور صحبت می کنند. گاهی اوقات روند مشاوره به گونه ای است که چندین جلسه انفرادی و چندین جلسه گروهی برگزار می شود. مدت زمان هر جلسه معمولاً 50 دقیقه است و یک بار در هفته انجام می شود.

اعضای خانواده باید در طول جلسه در مورد مشکلات و نگرانی های خود صحبت کنند، بنابراین مهم است که مشاوری را انتخاب کنید که با او احساس راحتی می کنند و احساس می کنند فردی است که می توانند به او اعتماد کنند. پس از گوش دادن به اعضای خانواده، مشاور یا درمانگر مشکل را تشخیص می دهد. گاهی لازم است به اعضای خانواده بگوید مشکل چیست و گاهی بدون اینکه اطلاعاتی در مورد آن بدهد، روند درمان را شروع می کند. مشاور پس از تشخیص، درمان را برنامه ریزی می کند و در طول جلسات با اعضای خانواده صحبت می کند و تا جلسه بعدی به آنها تمرین یا تکلیف می دهد.

روش مشاوره برای هر خانواده متفاوت است و با توجه به مشکلات و ترجیحات اعضای خانواده انتخاب می شود. بنابراین نمی توان دقیقاً پیش بینی کرد که جلسات مشاوره خانواده چه سناریویی خواهد داشت.

چگونه تشخیص دهیم که آیا یک مشاور خانواده برای ما مناسب است یا خیر؟

درمانگر فردی است که خانواده‌ها خصوصی‌ترین رازهای خود را با او در میان می‌گذارند، بنابراین باید قابل اعتماد باشند و مراجعان با آن احساس راحتی کنند. اعضای خانواده ممکن است پس از صحبت با چندین درمانگر مختلف، فرد مناسب را پیدا کنند. بنابراین اگر احساس می کنید باید توصیه های خود را تغییر دهید، این کار را انجام دهید.

به طور کلی، هیچ ویژگی خاصی برای یک درمانگر خوب وجود ندارد. فردی که با شما خوب است ممکن است درمانگر خوبی برای خانواده دیگری نباشد. بنابراین آزمون و خطا تنها راه یافتن درمانگر مناسب است. برای یافتن یک درمانگر خوب می توانید این نکات را در نظر بگیرید:

 • اگر کسی را می شناسید که در زمینه مشاوره خانواده تجربه دارد، از او راهنمایی بخواهید.
 • در اینترنت جستجو کنید، با مشاوران مختلف ملاقات کنید و نظرات کاربران را در مورد آنها بخوانید.
 • از پزشک خانواده خود مشاوره بگیرید.
 • معلمان و مسئولان مدرسه فرزند شما نیز ممکن است یک درمانگر مناسب را بشناسند.

روانشان یک خانواده حرفه ای است

پس از یافتن مشاور، با آنها تماس بگیرید و از آنها بخواهید در صورت امکان یک جلسه مقدماتی را در نظر بگیرند و موارد زیر را در طول جلسه بررسی کنید:

 • روش درمانگر چیست و چه روندی را برای مشاوره شما طی خواهد کرد؟
 • فاصله بین جلساتی که درمانگر برای شما در نظر گرفته است چقدر است و درمان چقدر طول می کشد؟
 • آیا هزینه ملاقات با یک درمانگر برای خانواده شما مناسب است؟
 • چه همه اعضای خانواده با او راحت باشند و به او اعتماد کنند یا نه.

البته ممکن است در اولین قرار ملاقات پاسخ همه این سوالات را پیدا نکنید. در هر صورت، به محض اینکه متوجه شدید که درمانگر نمی تواند به درستی به شما کمک کند، مشاور را عوض کنید.

اگر احساس می کنید که از روند درمان نتیجه ای نمی گیرید، درمان را ترک نکنید و به سادگی مشاوره خود را تغییر دهید.

آخرین کلمه

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که مشاوره خانواده چیست و چگونه به خانواده ها کمک می کند. اعضای خانواده تقریباً هرگز نمی خواهند برای یکدیگر دردسر ایجاد کنند، اما ندانستن روش های صحیح رفتار منجر به مشکلات زیادی می شود. با آموزش صحیح و مشاوره خانواده می توان این مشکلات را برطرف کرد و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کرد. اگر احساس می کنید فضای خانه شما ناخوشایند است، توصیه می کنیم با یک مشاور حرفه ای مشورت کنید.


فروشگاه چطور - مجموعه ای از ارتباطات عاطفی و ازدواج

رفتار مناسب با شریک عاشقانه چیست؟

حق با کدام طرف است؟

پاسخ این سوالات را در این مجموعه بیابید.


دیدگاهتان را بنویسید