مشکلات و معضلات حکمابه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دندان عقل دندان های آسیاب نادری هستند که معمولا در اواخر دهه 20 رویش می کنند. معمولاً دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان در فک پایین وجود دارد. از آنجایی که این دندان آخرین دندان است، همه فکر می کنند که این دندان خیلی مهم نیست و باید سریعا کشیده شود، اما برخی می گویند این کار اشتباه است.

بیشتر بخوانید:

اغلب این دندان دوام نمی آورد و پوسیده می شود. حکیمان مشکلات و معضلات ایجاد می کنند و به همین دلیل توصیه می شود این حکیمان مشکل ساز را حذف کنند. در این قسمت شما را با هر آنچه که باید در مورد حکیم بدانید آشنا می کنیم.

مشکلات رایج دندان عقل:

1- عفونت مریم گلی:

گاهی پیش می آید که فضای کافی در فک برای دندان عقل وجود ندارد و این امر شست و شو و نخ دندان کشیدن را بسیار دشوار می کند. غذا و باکتری بین دندان عقل و دندان آسیاب گیر می کند، بنابراین احتمال پوسیدگی دندان و لثه افزایش می یابد. علائم عفونت دندان عقل شامل موارد زیر است:

لثه‌های قرمز و ملتهب، تورم، درد، درجه حرارت، لثه‌های چرکی و خونریزی و همچنین درد زیر غدد لنفاوی.

عفونت های ناشی از دندان عقل قابل درمان هستند، اما این عفونت ها عود می کنند مگر اینکه دندان عقل برداشته شود. افرادی که مشکلات سلامت دهان و دندان دارند از عوارض جدی این عفونت ها رنج می برند. اگر فکر می کنید که عفونت دندان عقل دارید، به نزدیکترین کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه کنید.

2- مشکلات جویدن و له کردن غذا:

دندان عقل نهفته می تواند هنگام جویدن و له کردن غذا باعث ایجاد زخم روی لثه شود.

3- تجمع دندان ها:

شلوغی زمانی اتفاق می افتد که دندان عقل با زاویه ای شروع به رشد می کند که به دندان ها و لثه های مجاور فشار وارد می کند. رشد مریم گلی از این زاویه نیز باعث اختلال در جویدن می شود. همچنین وجود آن بیهوده و باعث دردسرهای زیادی می شود.

استخراج مریم گلی

استخراج مریم گلی در صورت لزوم باید بلافاصله انجام شود. با استفاده از اشعه ایکس، دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا کشیدن دندان ضروری است یا خیر. گاهی ممکن است شخص به این حکیمان نیاز داشته باشد.

بسته به پیچیدگی مشکل می توان این عمل را به صورت سرپایی یا با بی حسی موضعی در بستر بیهوشی عمومی انجام داد. فک و لثه ممکن است تا چند روز پس از جراحی درد، تورم و خونریزی را تجربه کنند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی پس از جراحی، «خشکی کام» است که توسط دندانپزشک با موفقیت قابل درمان است.

علائم کشیدن دندان عقل:

اگر در این ناحیه درد دارید.
اگر بافت نرم دندان عقل ملتهب شود.
اگر پوسیدگی در قسمت های مجاور دندان عقل ایجاد شود و باعث شکستگی آنها شود.
اگر لثه ملتهب شود.
اگر فضای کافی برای رشد کامل دندان عقل وجود نداشته باشد.

پس از کشیدن دندان، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: پس از جراحی، دندانپزشک دستورالعمل های مراقبتی را توصیه می کند، اما توصیه های کلی بعد از کشیدن دندان به شرح زیر است:

در صورت لزوم از مسکن های توصیه شده توسط دندانپزشک استفاده کنید.

بعد از غذا و طبق دستور پزشک به طور منظم محلول آب نمک ولرم را در دهان غرغره کنید و فقط 24 ساعت بعد از عمل جراحی را در نظر بگیرید.

از میان وعده ها و غذاهای نرم که جویدن آنها آسان است استفاده کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید