مصلحت و هدف از خرید زمین تجاری


در حال حاضر یکی از مسائلی که خریداران زمین تجاری باید به آن توجه داشته باشند هدف آنها از خرید زمین، سرمایه اولیه، تورم با توجه به و … در ذهن آنها سوالات مختلفی وجود دارد از جمله: آیا سرمایه ما در طول مدت رشد خوبی دارد. تورم؟ آیا زمین تجاری مورد خرید موقعیت جغرافیایی مساعدی دارد؟ آیا شهر انتخاب شده برای خرید زمین تجاری از رشد اقتصادی خوبی برخوردار است؟ و چندین سوال مشابه از نظر سرمایه گذار ایجاد می شود.

ارزیابی سرمایه اولیه و کمکی برای خرید زمین تجاری

یکی از مواردی که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد سرمایه اولیه برای خرید زمین تجاری است. اگر سرمایه اولیه ارزش گذاری شود، سرمایه اضافی نیز باید ارزش گذاری شود. سرمایه کمکی برای پرداخت هزینه انتقال اسناد، حق الزحمه کارشناس، مالیات بر ارزش افزوده و ارزش افزوده، کارمزد کارآفرین و غیره.

در صورت عدم تامین سرمایه اضافی برای خرید زمین تجاری، این امر می تواند مشکلاتی از جمله عدم توانایی در پرداخت مالیات، هزینه کارشناسی و … را ایجاد کند که منجر به مشکلات سرمایه گذاری می شود.

با توجه به تصمیم خریدار برای تامین زمین تجاری، در صورتی که خریدار فقط قصد خروج سرمایه خود را از نقدینگی داشته باشد، بهترین اقدام خرید زمین تجاری در موقعیت مناسب با توجه به سرمایه اولیه است که با توجه به رشد اقتصادی می توان به آن دست یافت.

زمان مناسب برای خرید زمین تجاری

با مطالعه شاخص های اقتصادی و مشاوره با کارشناسان املاک مسکونی و تجاری و همچنین موقعیت جغرافیایی زمین تجاری و نرخ تورم می توان به نتایج صحیحی دست یافت که زمان خرید و فروش را به طور دقیق برآورد می کند.

هنگام خرید تجاری، مسکونی و غیره. دارایی، حتما چند نکته را در نظر داشته باشید:

 1. موقعیت جغرافیایی
 2. فاصله تا مرکز شهر
 3. وضعیت مالکیت سند (مالکیت حقیقی و حقوقی)
 4. رایگان بودن یا نبودن سند (رایگان نبودن به دلیل اقساط وام بانکی و …)
 5. مساحت زمین تجاری
 6. از تجاری یا غیرتجاری بودن زمین مطمئن شوید

و … در هنگام خرید باید این عوامل را در نظر گرفت.

چرا قیمت خرید زمین تجاری با زمین غیرتجاری متفاوت است؟

عوامل متعددی بر قیمت زمین تجاری و غیرتجاری تأثیر می گذارد که یکی از عوامل آن موقعیت زمین تجاری و مساحت آن و همچنین زمین غیرتجاری است. با توجه به امتیاز استفاده از زمین، زمین های تجاری نسبت به زمین های غیرتجاری در طول زمان بازدهی بیشتری دارند.

موقعیت جغرافیایی و همچنین وضعیت ملک (حقیقی و حقوقی)، وضعیت سند (رایگان و معتبر)، در دسترس بودن آب، برق و مزایا از مواردی است که تاثیر زیادی بر هزینه ها دارد.

تاثیر موقعیت جغرافیایی بر قیمت زمین تجاری

با توجه به موقعیت زمین تجاری و همچنین موقعیت کسب و کار نسبت به محل تردد افراد و همچنین نزدیکی به مرکز شهر تاثیر بسزایی در قیمت زمین تجاری دارد. هر چه زمین تجاری به مرکز شهر و مراکز تجاری نزدیکتر باشد قیمت آن بیشتر می شود و در غیر این صورت هر چه زمین تجاری از مراکز تجاری و مرکز شهر دورتر باشد قیمت کمتر می شود.

تعداد افرادی که به نقاط مختلف سفر می کنند

هر چه تعداد افراد و سایت های تجاری در منطقه بیشتر باشد، مرکز تجاری مناسب تر است و قیمت املاک و زمین های تجاری در این منطقه بالاتر می رود.

اقدامات مهمی که برای انتقال سند رسمی باید انجام شود عبارتند از:

به طور کلی موارد زیر را باید در نظر داشت:

 • تعیین وضعیت مالکیت زمین تجاری: در صورتی که با سند معتبر از ثبت اسناد و املاک بتوان از رسمی بودن زمین تجاری اطمینان حاصل کرد در غیر این صورت مالکیت معتبر نیست.
 • تعیین وضعیت مالک واقعی یا قانونی: سمت مالک را در صورتی می توان به مالک زمین تجاری نسبت داد که سند به نام او ثبت شده باشد.
 • اگر مالک سند ملکی داشته باشد باید وکالتنامه کامل را بررسی کند در صورت داشتن وکالت سند ملکی معتبر است وگرنه باطل است.
 • مورد بسیار رایج در این زمینه عدم حضور مالک حقیقی است که با اعمال یک سری تبصره های قانونی به وکیل خود وکالت کامل می دهد و کلیه اختیارات بیع را به وی می دهد. در هنگام خرید باید به نوع وکالتنامه و مدت اعتبار وکالتنامه توجه کرد.
 • یکی از ارکان مهم خرید در نظر گرفتن تسهیلاتی از قبیل عدم تعهد مالیاتی، تخفیف آب و برق و … می باشد. باید به این عناصر توجه ویژه ای شود.

تجارت املاک و مستغلات

بدون شک در موقعیتی که محل دائمی تجارت است، در صورتی که هزینه اجاره ملک تجاری مقرون به صرفه بوده و بتواند سرمایه مطلوبی برای مالک داشته باشد، باید جایگاه رقبا را در زمینه فعالیت تجاری در نظر گرفت. راه حل است، عالی است

قبل از واگذاری ملک تجاری مستاجر، طبق ضوابطی که قانون تعیین می کند، باید قرارداد رسمی منعقد شود که شامل تاریخ انتقال، حق رهن، اجاره ماهانه، تاریخ انقضا، درج تسهیلات در ملک (مثلاً آب برق و غیره) و .. انجام دادن.

نتیجه

با توجه به موارد در نظر گرفته شده در زمینه خرید زمین تجاری مهمترین عاملی که باید در نظر گرفته شود زمان مناسب برای خرید می باشد. اگر زمین در زمان مناسب خریداری شود باعث افزایش سرمایه و بازدهی مطلوب می شود و در غیر این صورت خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

برای خرید باید نکات زیر را پرداخت کنید:

 • با کارشناسان سرمایه گذاری مشورت کنید
 • از تجربیات آنها استفاده کنید
 • سرمایه گذاری در زمین
 • برآورد هزینه های اولیه و جانبی
 • با توجه به موقعیت جغرافیایی
 • قیمت تخمینی خرید را ارائه دهید

با توجه به موارد فوق، مطمئناً می توان در تجارتی سرمایه گذاری عالی انجام داد که در مدت زمان کوتاهی سود بسیار خوبی را به همراه داشته باشد.

توجه! این مطلب صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمانان و اینکه سایت هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید