معترضان چه زمانی می توانند یارانه را پس بگیرند؟


مانده مانده یارانه ها تا پایان خرداد ماه و یارانه سپرده این گروه نیز تا پایان این ماه مشخص می شد.

مانده مانده یارانه ها قرار بود تا پایان خرداد ماه مشخص شود و یارانه سپرده این گروه نیز تا پایان این ماه برداشت شود. اما اکنون به نظر می رسد این مجموعه در تعیین تکلیف یارانه ها با مشکل جدیدی مواجه شده است و این مشکل استعفای وزیر کار است که بررسی یارانه ها را قطع کرد.

به گزارش تجارت نیوز، قرار بود در هفته جاری خبر مهمی از یارانه معترضان و بازماندگان منتشر شود. در پی استعفای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نظر می رسد انتشار این خبر مهم به تعویق افتاده است.

خروج حجت‌الله عبدالملکی از کابینه سیزدهم دور از انتظار نبود، اما به نظر می‌رسد انتشار ناگهانی این خبر آخرین وضعیت باقی‌مانده‌ها و معترضان به یارانه جدید را تحت تأثیر قرار داده و باعث تاخیرهایی شده است.

هفته گذشته سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه ها درباره آخرین وضعیت بازماندگان و معترضان جدید یارانه ها گفت: هفته آینده اخبار جدیدی منتشر می شود.

با گذشت نزدیک به یک هفته از این مذاکرات، خبری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه ها نیست.

انتظار می‌رود این خبر به نتایج بررسی درخواست شهروندانی که یا به دهک اعتراض کرده‌اند و یا خواستار قرار گرفتن در فهرست دریافت‌کنندگان کمک‌های بلاعوض بوده‌اند، باشد.

از آنجایی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پاسخگوی این درخواست معترضان و بازماندگان بود، انتظار به تعویق افتادن این موضوع در اثر جابجایی اخیر وزارت کار، دور از انتظار نیست.

پیگیری های سازمان هدفمندی یارانه ها نشان می دهد که این سازمان منتظر اعلام رسمی نتایج تحقیقات انجام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

در نتیجه این بررسی ها باید مشخص می شد که بر اثر اعتراض ثبت شده چند دهک از درآمد شهروندان تغییر می کند و از سوی دیگر کدام شهروندان با درخواست لیست جدید یارانه موافقت می کنند.

با این حساب به نظر می رسد هم معترضان و هم بازماندگان یارانه جدید حداقل مدتی باید منتظر باشند تا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتیجه بررسی های خود را به تنهایی یا از طریق هدفمندی یارانه ها اعلام کند.

یادآور می‌شویم، تاریخ بعدی پرداخت یارانه جدید 20 تا 21 تیرماه خواهد بود و بر اساس مواضع فعلی دولت، این یارانه همچنان به صورت نقدی به مشمولان پرداخت می‌شود.

یارانه جدید از اردیبهشت ماه امسال برای تامین مایحتاج اولیه به استثنای نان، بنزین و دارو پرداخت می شود. سرانه یارانه برای سه دهک اول درآمدی 400 هزار تن و برای دهک های چهارم تا نهم 300 هزار تن است.

دیدگاهتان را بنویسید