معرفی بانک در کمیسیون اصل 90 مجلس


بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، یک بانک به دلیل عدم ارائه اطلاعات تسهیلات و تعهدات اولیه افشای عمومی به کمیسیون اصل 90 شورای اسلامی…

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، بانکی به دلیل عدم ارائه اطلاعات تسهیلات و تعهدات اولیه افشای عمومی به کمیسیون اصل 90 شورای اسلامی ارجاع شد.

به گزارش ایران جیب از ایسنا، بانک مرکزی اعلام کرد پیش از این تسهیلات و تعهدات خرد 18 بانک و اشخاص وابسته 19 بانک در سه ماهه نخست امسال اعلام شده و با درج اطلاعات جدید، فهرست از تسهیلات و تعهدات کلان 22 و اشخاص وابسته 25 بانک منتشر شده است.

لازم به ذکر است، تعیین مصادیق انتشار اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان، تسهیلات کلان غیرجاری و اشخاص مرتبط بر اساس مصوبه جلسه مورخ 1401/03/31 شورای پول و اعتبار در این خصوص که; مجموع خالص تسهیلات و تعهدات مربوط به هر یک از ذینفعان یا اشخاص وابسته که مبلغ آن حداقل یک هزار میلیارد ریال بوده و به عنوان نمونه مشمول تصمیم مندرج در قسمت اول بند «د» می باشد. به موجب تبصره (16) قانون بودجه سال 1401 کل کشور.

شایان ذکر است اطلاعات تسهیلات مربوط و بدهی های کلان سایر بانک ها و موسسات اعتباری پس از دریافت و بررسی نهایی ارسال خواهد شد.

معرفی بانک در کمیسیون اصل 90 مجلس

در این زمینه معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد: اگر بانکی به هر دلیلی اطلاعات تسهیلات کلان خود را به بانک مرکزی ارسال نکند، به کمیسیون اصل نود و دیوان محاسبات کشور گزارش می شود. اخطار عمومی طبق اصل 90 توسط شورای اسلامی به کمیته درج شد.

چرا لیست کلان تسهیلات بانک ملی هنوز منتشر نشده است؟

ابوذر سروس عدم دسترسی به سامانه های مشمولان تسهیلات و تعهدات واحد را دلیل اصلی تاخیر در انتشار اطلاعات تسهیلات کلان برخی بانک های بزرگ دانست و گفت: طبق تکلیف قانون بودجه. در زمینه انتشار اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانک‌های بزرگ از بانک مرکزی، این اطلاعات شامل موارد زیادی در ارتباط با تسهیلات کلان افراد و افراد است و در این راستا، راستی‌آزمایی اطلاعات مربوط به افراد است. تسهیل امور ذینفعان نیازمند بررسی دقیق است.
وی افزود: در حال حاضر سامانه ای برای شناسایی تسهیلات مشمولان سهم یا بدهی ها وجود ندارد و بانک مرکزی پس از دریافت اطلاعات، آن را جمع آوری، تایید و منتشر می کند که در این فرآیند برخی بانک های بزرگ از جمله بانک ملی در جریان است. ، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سروش خاطرنشان کرد: دلیل تاخیر در انتشار اطلاعات توسط بانک ملی این است که اطلاعات همواره توسط سامانه بانک ها بررسی و با تکیه بر نیروی انسانی و در این حجم انبوه اطلاعات به بانک مرکزی ارسال می شود. ممکن است بخشی از اطلاعات به دلایلی دارای خطا باشد. باید برای ارزیابی مجدد به بانک مربوطه بازگردانده شود.

وی با بیان اینکه فرآیند مرتب سازی و راستی آزمایی اطلاعات ارسالی بانک ها به بانک مرکزی به صورت دستی و رفت و برگشتی انجام می شود، گفت: در این فرآیند اطلاعات بانک های کوچک به سرعت منتشر می شود، اما راستی آزمایی اطلاعات بانک های کوچک انجام می شود. بانک های بزرگ از آنجایی که بانک ملی به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی افزود: بانک ملی پیش از این اطلاعات خود را به بانک مرکزی ارسال کرده است و روند بررسی این اطلاعات ادامه دارد، اما به دلیل وجود برخی اشتباهات در اطلاعات ارسالی، روند رفت و برگشت و بررسی ادامه دارد. و انشاالله به زودی پس از بررسی مجدد، اطلاعات تسهیلات بانک ملی منتشر خواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد با هم افزایی دستگاه های اجرایی مختلف، فرصتی برای استفاده از سامانه تک گیرنده برای بانک مرکزی فراهم شود تا امکان اعتبارسنجی سریع اطلاعات ارسالی بانک ها فراهم شود. گزینه موجود نیست، بانک مرکزی در عمل باید اطلاعات را به صورت دستی کنترل کند.

وی افزود: با توجه به اینکه موضوع آزادسازی سه ماهه تسهیلات بانک‌های بزرگ چند ماه بیشتر نیست که در شبکه بانکی اعلام شده است، امیدواریم با روال‌هایی که انجام شده، به زودی انتشار اطلاعات تسریع شود. دیده شده .

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی با بانک هایی که در اطلاعات منتشر شده در اواخر بهار ضوابط مربوط به تسهیلات کلان و اشخاص مرتبط را رعایت نکرده اند، چگونه برخورد خواهد کرد؟ وی بیان کرد: یکی از دلایل عدم رعایت محدودیت های اعلامی توسط بانک ها این است که در دوره ای بانک به اشخاص مرتبط تسهیلات کلانی پرداخت کرده و سپس به دلیل تغییر در وضعیت مالی بانک در زمان انتشار، ظهیر از حدود مقرر تخلف کرده است. اما این اشتباه در زمان اعطای این بانک ها صورت نگرفته است، در رابطه با این بانک ها، برنامه ای برای اصلاح ساختار مالی آنها یا رسیدن به محدودیت های مشخص در یک برنامه خاص تدوین شده است.

وی افزود: برخی بانک ها تسهیلاتی پرداخت کرده اند که گروه های مرتبط به دلیل مصوبات بالادستی از شمول تسهیلات کلان خارج شده اند که در این مورد تخلف محسوب نمی شود.

تخلف برخی بانک ها در ارائه تسهیلات کلان

سروس با بیان اینکه برخی بانک ها در اعطای تسهیلات کلان تخلف کرده اند، گفت: این بانک ها و سایر تخلفات در قالب اخطار یا دریافت برنامه و ارائه به انتظامی بانک ها با برخورد انتظامی مواجه می شوند. کمیته

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی با بانک هایی که به دلیل اعطای تسهیلات اشتغال زایی سقف تسهیلات کلان را رعایت نکرده اند، چگونه برخورد می کند، گفت: بانک هایی که بدون دلیل موجه قانونی تخلف کرده اند از بانک مرکزی وارد می شوند. به هیات انضباطی رسیدگی خواهد شد. که این رویه در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

وی افزود: برخی از تخلفات به دلیل وجود مجوز است، به عنوان مثال گروهی از صنایع به دلایل مختلف قانونی با مجوز هیئت پولی و اعتباری یا مراجع بالاتر از شمول تسهیلات و تعهدات کلان معاف می شوند. در این راستا بانک ها از نظر رعایت یا عدم رعایت حدود تقسیم بندی می شوند.

سوروس در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وضعیت انطباق الزام بانک ها به ثبت نام تسهیلات ارائه شده در سامانه صمت، گفت: در حال حاضر بیشتر تسهیلات شبکه بانکی در سامانه صمت ثبت شده و موردی وجود ندارد. که البته در موارد بسیار نادر در سامانه مذکور ثبت نشده است، این امکان وجود دارد که بازرسان بانک مرکزی در صورت مشاهده آن را بلافاصله به بانک اطلاع دهند و علت را جویا شوند.

وی افزود: بانک مرکزی تاکنون موردی مبنی بر عدم ثبت تسهیلات ارائه شده در سامانه صمت دریافت نکرده است و بدون شناسه سامانه صمت، بانک ها مجاز به اعطای تسهیلات نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید