مقررات واردات خودرو در هاله ای از ابهام; چرا دولت کاری انجام نمی دهد؟


پس از کش و قوس های فراوان و صحبت های جنجالی سرانجام با تصویب مجلس طرح واردات خودرو به دولت ارائه شد. اما هنوز از مقررات واردات خودرو خبری نیست.

مهم ترین برنامه وزارت دفاع برای افزایش عرضه خودرو و کنترل قیمت ها، طرح واردات خودرو است که البته به نظر می رسد در حال حاضر با چالش های نامعلومی مواجه است.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

بیشتر بخوانید: واردات خودرو انحصاری نیست [گفت و گوی تکراتو با دبیر انجمن خودرو سازان ایران]

عدم قطعیت قوانین واردات خودرو

ماده 4 قانون سازمان صنعت خودرو، وزارت ایمنی را موظف به تنظیم مقررات واردات خودرو کرده است. به گفته فاطمی امین، این آیین نامه که قرار بود خردادماه امسال تصویب شود، هنوز تصمیم گیری نشده و روند آن متوقف شده است.

پس از چهار سال و با تصویب قانون واردات خودرو از سوی محمدبکر کلیباف رئیس مجلس و ابلاغ آن به دولت، انتظار می رفت روند اجرایی آن سریعتر پیش برود اما با توجه به اینکه در پایان تیرماه قرار داریم. مقررات واردات خودرو همچنان بایکوت می شود. خودروهای وارداتی که به نظر می رسد یکی از ابزارهای اصلی وزارت حراست برای افزایش عرضه خودرو در بازار و کنترل قیمت ها باشد.

اواسط تیرماه، توکلی لاهیجانی، مدیرکل خودروسازی وزارت ایمنی گفته بود که این وزارتخانه آیین نامه کلی واردات خودرو را تدوین کرده و منتظر تصویب آن در هیات وزیران است.

منوچر لقی معاون وزیر صنعت حمل و نقل نیز سخنان هفته گذشته لاهیجانی را تکرار کرد و گفت; اجرای آیین نامه واردات خودرو منوط به تصویب دولت است. همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده واردات خودرو تا شهریورماه انجام می شود. امید کلیباف سخنگوی وزارت امنیت نیز از نهایی شدن این آیین نامه خبر داد و گفت:

وزارت امنیت آیین نامه نهایی واردات را تا تاریخ تعیین شده آماده کرده و در حال بررسی در جلسه هیات دولت است.

با وجود این صحبت ها، دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان اخیرا به اختاز آنلاین گفت:

با مخالفت ها و سنگسار برخی افراد بعید به نظر می رسد که آیین نامه واردات به این زودی ها تصویب و ابلاغ شود و با این مصوبه اگر نگوییم هیچ گاه واردات انجام نمی شود حداقل به این زودی ها.

همانطور که مشخص است موضوعات مختلفی از جمله شرکت واردکننده، مدل و نوع خودرو و نحوه تامین ارز از مهم ترین مواردی است که تصویب نهایی آیین نامه واردات خودرو را با مشکل مواجه می کند. در روزهای پایانی تیرماه به نظر می رسد تا پایان تابستان خبری از واردات خودرو نباشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد قوانین واردات خودرو چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید