ممنوعیت واردات خودروهای بالای 20 هزار دلار؛ موج افزایش قیمت خودرو در کمین است!


یکی از نمایندگان مجلس شب گذشته در گفت و گوی تلویزیونی به صراحت از ممنوعیت واردات خودروهای بالای 20 هزار دلار خبر داد و هدف از آن را حمایت از قشر ضعیف عنوان کرد.

یکی از اعضای شورای اسلامی در مصاحبه اخیر خود در یک برنامه تلویزیونی سقف قیمت واردات خودرو را اعلام کرد. وی به طور ویژه از ممنوعیت واردات خودروهای بالای 20 هزار دلار خبر داد و هدف از این تصمیم را حمایت از قشر ضعیف و متوسط ​​جامعه و جلوگیری از نفوذ مافیای خودرو عنوان کرد.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت محصولات ایران خودرو; “ما داریم آسیب میزنیم!”

ممنوعیت واردات خودروهای بالای 20 هزار دلار

ممنوعیت واردات خودروهای بالای 20 هزار دلار؛  موج افزایش قیمت خودرو در کمین است!

هرچند دولت این روزها در حال تهیه آئین نامه واردات خودرو است و تا تصویب رسمی آن نمی توان درباره وضعیت واردات خودرو اظهارنظر ملموسی کرد، اما گاها اخباری از واردات خودرو به گوش می رسد که می توان آن را واقعیت های قطعی دانست.

ماجرا از این قرار است که همزمان با پایان یافتن قانون ممنوعیت واردات خودرو در پایان اردیبهشت ماه امسال، ایده های مختلفی برای واردات خودروهای خارجی مطرح شد. برخی معتقدند خودروهای لوکس و گرانتر از 25 هزار دلار نباید وارد ایران شود زیرا در این صورت باید منتظر ظهور سلاطین بالقوه و نفوذ مافیای خودرو بود. برخی دیگر معتقدند واردات خودروهای اقتصادی می تواند به ایجاد فضای رقابتی در بازار و افزایش کیفیت خودروهای داخلی منجر شود.

از طرفی با حذف خودروهای تیبا، سمند، 405 و ساینا از خط تولیداکنون خلاء اقتصادی خودرو به شدت احساس می شود. واردات خودرو باید به گونه ای انجام شود که این کسری جبران شود و در عین حال دهک های متوسط ​​و ضعیف جامعه نیز توان خرید خودرو را داشته باشند. در واقع از آنجایی که دهک های ثروتمند و بالای جامعه توان کافی برای تهیه هر مدل خودرو را دارند، واردات خودرو باید با تمرکز بر نیاز طبقات متوسط ​​و ضعیف انجام شود.

در همین رابطه یکی از نمایندگان مجلس اخیرا در مصاحبه ای درباره ممنوعیت واردات خودروهای گران قیمت از 20 هزار دلار گفته است.

لازم به ذکر است که با توجه به وضعیت بد اقتصاد ایران، تعرفه ها و هزینه های گمرکی بالا، تورم و بسیاری موارد دیگر، خودروهای وارداتی زیر 20 هزار دلار در واقع با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسند. در هر صورت باید منتظر انتشار آیین نامه واردات خودرو باشیم تا ببینیم اوضاع چگونه پیش می رود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ممنوعیت واردات خودروهای بالای 20 هزار دلار چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید