مناطق ممنوعه استانبول برای اقامت توریستی


با توجه به محدودیت های اخیر اداره مهاجرت ترکیه در خصوص اقامت مهاجران در این کشور، در مناطقی که تراکم جمعیت بالای 25 درصد باشد، اقامت توریستی یا دائمی داده نمی شود. اگر قصد مهاجرت به ترکیه و اقامت در استانبول را دارید و مناطق ممنوعه این شهر برای اخذ تابعیت را نمی شناسید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اقامتگاه توریستی یا موقت چیست؟

برای مهاجرت به ترکیه راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها اقامت توریستی یا اقامت موقت می باشد. طبق قوانین جدید ترکیه، مدت اقامت توریستی تنها 6 ماه است و قابل تمدید نیست. هر مهاجری که وارد این کشور می شود می تواند از هر دوره 180 روزه 90 روز بدون ویزا در ترکیه زندگی کند. البته اگر بخواهید از 6 ماه کامل استفاده کنید باید قبل از پایان 3 ماه اول برای ویزا اقدام کنید.

اخذ اقامت توریستی پس از ورود به ترکیه و با ارائه قرارداد محضری اجاره خانه در ترکیه (یا آپارتمان) ممکن می شود. به عبارت ساده، پس از ورود به ترکیه، باید یک آپارتمان یا خانه اجاره کرده باشید تا به شما اقامت موقت داده شود. به یاد داشته باشید که مدت اقامت توریستی 6 ماهه شما از اولین روزی که وارد ترکیه می شوید و از اقامت 3 ماهه بدون ویزا خود استفاده می کنید محاسبه می شود.

مناطق ممنوعه در استانبول

وزارت کشور ترکیه ثبت انواع درخواست های اقامت در 781 محله در برخی شهرهای ترکیه از جمله استانبول، آنتالیا و آنکارا را ممنوع کرده است. تعداد محله هایی که سهم مهاجران در آنها از 25 درصد فراتر رفته است به سرعت در حال افزایش است و انتظار می رود با ادامه موج جدید مهاجرت از اوکراین و روسیه به ترکیه، تعداد محله های ممنوعه دوباره افزایش یابد. بنابراین قبل از خرید یا اجاره ملک برای اقامت، از آخرین وضعیت منطقه و محله مورد نظر خود مطلع شوید.

با توجه به افزایش تعداد مهاجران در اکثر مناطق ترکیه و موج فزاینده نارضایتی در جامعه، درخواست اقامت در محله هایی که نسبت جمعیت مهاجر بالای 25 درصد است رد می شود. در حال حاضر محله هایی که سکونت در آنها ممنوع است به شرح زیر است:

 • منطقه شکارچیان آویلار منطقه Denizköşkler
 • منطقه باکره بساک معروف (منطقه ایکیتلی و ناحیه ضیا گوکالپ)
 • منطقه بیلیکدوزو (جایگزین شده توسط osb)
 • منطقه تو داری دعوا میکنی بشیکتاش (هملت یلدیز)
 • منطقه اسنیورث (منطقه اللولر، ناحیه گوکوللر، ناحیه کوزا، ناحیه پیری ریس، ناحیه یشیلکنت و ناحیه ظفر)
 • منطقه من آن را گرفتم فهمیدم (همه محله ها)
 • منطقه بی اوغلو بای اوغلو (روستای بلبل بلبل، روستای چوکور چوکور، روستای کمر هاتون کامر هاتون، روستای کوکاتپه کیا تپه و روستای شهید محتر شحیت محتر)
 • منطقه kucukcekmece kochok чакмёх ولسوالی بشل
 • منطقه ساری ساریر (دهکده مسلک)
 • منطقه مه آلود سیسیلی (منطقه mecidiyekoy، منطقه Inönü و منطقه ergenekon)
 • منطقه در حال مرگ ساخت و ساز (به جای dudullu dudullu)
 • منطقه بینی زیتونی روغن زیتون بورنو (ربع مالتپه)
 • منطقه سوزلا توزلا (محله ادنلی)

آیا مناطق ممنوعه شامل اخذ تابعیت می شود؟

لازم به توضیح است افرادی که قصد اخذ تابعیت ترکیه و اخذ پاسپورت با خرید ملکی به ارزش بیش از 400 هزار دلار را دارند، به دلیل اینکه مشمول طرح شهروندی می شوند، محدودیتی در انتخاب شهر، منطقه و محله ندارند. بنابراین آنها می توانند خرید آپارتمان در ترکیه یا ملک دیگری به ارزش بیش از 400000 دلار در هر محله ای که دوست دارند، برای دریافت شهروندی یا پاسپورت آن کشور.

این قانون شامل افرادی می شود که برای اولین بار برای اقامت در این مناطق اقدام می کنند و همچنین افرادی که در حال حاضر در جای دیگری زندگی می کنند و می خواهند آدرس خود را در این مناطق تغییر دهند. ثبت آدرس در محله های ممنوعه برای این دسته از افراد انجام نمی شود. در نامه ای که اداره مهاجرت به متقاضیان می دهد، به صراحت نوشته شده است که این قانون شامل کسانی که قبلا در این مناطق اقامت فعال داشته اند و خانواده های درجه یک افرادی که تابعیت ترکیه شده اند و از طریق این مناطق در این مناطق مستقر شده اند، نمی شود. آنها را

به بیان ساده، این قانون برای افرادی است که برای اولین بار اقامت می گیرند، نه برای تمدید. طبق این قانون، اقامت توریستی و اقامت دائم در مناطق ممنوعه استانبول اعم از خرید ملک یا اجاره داده نمی شود. اما همچنان تاکید می کنیم که این محدودیت ها شامل خرید املاک بالای 400 هزار دلار نمی شود، زیرا تابعیت هستند نه اقامت. به همین ترتیب افرادی که تمدید می شوند مشمول این قانون نمی شوند.

مهمترین قوانین اجاره خانه برای اقامت توریستی در استانبول

 • خانه ای که انتخاب کرده اید نباید در مناطق ممنوعه استانبول باشد.
 • بهترین نوع اجاره ملک، اجاره سالیانه است که مستاجر باید معادل 2 ماه اجاره بها را به عنوان رهن به مالک پرداخت کند.
 • مستاجر باید هزینه های مربوط به هزینه ماهانه ساختمان، آب، برق، گاز و اینترنت را بپردازد.
 • در صورتی که مستاجر بخواهد خانه را قبل از انقضای مدت اجاره به مالک تحویل دهد، مبلغ 2 ماه اجاره بها به عنوان رهن به مالک به وی مسترد نمی شود.
 • در صورتی که مستاجر در حین تخلیه منزل آسیب دیده باشد، موظف است هزینه های تعمیر و بازسازی را به مالک پرداخت کند.
 • خانه های اجاره ای به دلیل تقاضای زیاد نادر است و اکثر مالکان علاوه بر مبلغ رهن، اجاره ۶ ماهه یا ۱ ساله دریافت می کنند.

اقامت توریستی یا تابعیت ترکیه؟ کی بهتره؟

پاسخ به این سوال به موارد زیادی بستگی دارد، از جمله هدف شما از مهاجرت به ترکیه، میزان سرمایه گذاری مد نظر شما، مدت زمانی که می خواهید در ترکیه بمانید و غیره. اما عموما مدت اقامت توریستی تنها 6 ماه است و پس از آن قابل تمدید نیست. برای استفاده از خدمات و امکانات آن کشور نیز با محدودیت هایی مواجه خواهید شد اما در مورد پاسپورت و شهروندی ترکیه اینگونه نیست.

با اخذ پاسپورت ترکیه شهروند ترکیه محسوب می شوید و می توانید از کلیه خدمات مالی، کاری، اجتماعی و پزشکی که به شهروندان ترکیه ارائه می شود به صورت رایگان استفاده کنید. شما می توانید در انتخابات ملی و همه پرسی شرکت کنید، بدون ویزا به 70 کشور جهان سفر کنید و کارت تورکواز و فیروزه بگیرید و مهمتر از همه – در هر شهر، منطقه و محله ای که می خواهید خانه یا آپارتمان بخرید.

همانطور که قبلاً گفتیم، محدودیت های خرید ملک در مناطق ممنوعه شامل مهاجرانی می شود که قصد دریافت پاسپورت و شهروندی را دارند. اگر قصد اخذ پاسپورت یا اقامت توریستی را دارید، تیم حرفه ای هوم ترکی با سالها تجربه در زمینه خرید و اجاره ملک در ترکیه آماده پاسخگویی به سوالات و مشاوره شما می باشد. می توانید از طریق hometurkie.com با مشاوران این مجموعه در تماس باشید.

توجه! این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید