مهمترین دلیل برای برداشت پول واقعی از بورس


یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در سایر بازارها قیمت بر اساس نرخ ارز آزاد تعیین می شود اما در بازار سرمایه شرکت های صادراتی باید نرخ خود را تعیین کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در سایر بازارها قیمت بر اساس نرخ ارز آزاد تعیین می شود اما در بازار سرمایه شرکت های صادراتی باید نرخ خود را با ارز اسمی محاسبه کنند و این تفاوت به ضرر سهامداران است.

بازار سرمایه معاملات امروز خود را با از دست دادن مهمترین حمایت خود به پایان رساند. شکسته شدن این حمایت می تواند سیگنال منفی برای بازار سرمایه باشد.

اگر امروز شاخص کل بورس می توانست این حمایت را حفظ کند و پایین نیاید، نشانه امیدواری برای سهامداران بود تا شاخص به کانال 1.5 میلیون واحدی بازگردد.

برخی از کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که رفتار هیجانی سهامداران یکی از معضلات کنونی بازار سرمایه است. این مشکل از سال های اخیر بر بازار حاکم شده است. البته بازار سرمایه در شرایط فعلی با ریسک های سیاسی و اقتصادی همراه است.

* تفاوت نرخ اسمی و آزاد معضلی جدید در بازار سرمایه است

رضا گلستانی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: تا زمانی که ریسک های سیاسی و اقتصادی خارج از بازار سرمایه کاهش نیابد نمی توان به بازگشت به بازار سرمایه امیدوار بود. طرح مجلس برای بورس کالا، بورس را با چالش جدی سفارش قیمت گذاری تمام محصولات عرضه شده در آن بازار مواجه کرده است.

وی ادامه داد: مهم ترین دلیل خروج پول واقعی از بازار سرمایه مشکل اختلاف 30 درصدی نرخ ارز اسمی با نرخ ارز آزاد است. سرمایه گذاران گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری در بازارهای مختلف از طلا گرفته تا مسکن، دلار و … دارند که با کمی مقایسه مشخص می شود که بازار سرمایه در این مدت با کمترین بازدهی همراه بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در سایر بازارها قیمت بر اساس نرخ ارز آزاد تعیین می شود اما در بازار سرمایه شرکت های صادراتی باید نرخ خود را با ارز اسمی محاسبه کنند. به همین دلیل ارز آنها نسبت به بازار آزاد ارزش بالایی دارد و دارایی این سهامداران نوعی پوشش دلاری برای سهامداری که تخصص خود را از دست داده است، محسوب می شود. در نتیجه چنین بازاری جذابیت خود را برای سرمایه گذاران از دست می دهد.

* کاهش شاخص کل بورس

در جریان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس با 10 هزار و 231 واحد کاهش نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 469 هزار و 819 واحد رسید. اثربخشی این شاخص منفی 69 درصد است.

شاخص کل متوازن بورس نیز با افت 3 هزار و 143 واحدی در سطح 402 هزار و 433 واحد باقی ماند. بازده این شاخص منفی 78 درصد بود. همچنین شاخص کل بورس با 130 واحد کاهش به سطح 19 هزار و 620 واحد رسید.

* تعمیق رکود بورس

ارزش کل معاملات امروز بازار سهام به 135.817 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار دوم 129.885 میلیارد تومان بود که 95 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می داد.

البته امروز ارزش معاملات در سهام خرد نیز با کاهش 8 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 2.657 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات یک درصد از کل معاملات بورس بوده است.

* افزایش خروج سرمایه واقعی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به ملک در بازار برای بیست و سومین روز متوالی منفی شد و 496 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 67 درصد رشد داشته است. گروه‌های فلزات اساسی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و فرآورده‌های نفتی، کک، بیشترین خروجی پول واقعی را دارند.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول واقعی به شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، دی (بانک روز) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و نمادهای شعبندر (پالایش نفت بندرعباس)، خدیزال نسبت داده شد. (بهمن) دیزل و شبریز (پالایش نفت تبریز) بیشترین ورودی پول واقعی را داشتند.

* کاهش هزینه صف خرید در بازار سرمایه

در جریان معاملات روز یکشنبه 134 سهم رشد و 425 سهم کاهش یافت. در پایان معاملات امروز، ارزش صف های فروش نهایی در بازار با 6 درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به 119 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های خرید نیز با افت 57 درصدی نسبت به پایان روز کاری قبل به 112 میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای سنیر (شرکت سیمان نی ریز سفید)، تکنو (شرکت تکنو تار) و ساکرد (شرکت سیمان کردستان) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات، بیشترین صف فروش در بازار متعلق به غدشت (شرکت دشت مرغاب)، فلوله (لوله و ماشین آلات ایران) و وسخت (سرمایه گذاری ساختمانی ایران) بود.

دیدگاهتان را بنویسید