موفقیت در عرصه هنر مستلزم انتخاب درست، علاقه و کسب مهارت است/ نگذاشتم وسوسه و خستگی مرا شکست دهد.


کنکور سراسری 1401 با تمام حاشیه هایش یکی از داغ ترین رقابت های سال های اخیر را در بین متقاضیان دانشگاه و کالج رقم زد. در آزمون امسال بالغ بر 167 هزار داوطلب در گروه آزمایشی هنر ثبت نام کردند که نسبت به آزمون سراسری سال گذشته 33 درصد رشد نشان می دهد. کیاناز شاطریان در چنین فضای رقابتی موفق شد در آزمون سراسری 1401 در گروه آزمایشی هنر رتبه 1 را کسب کند. شاطریان متولد 1381 هنرمند و دانش آموخته هنرستان هنرهای زیبای اصفهان است. او به ایسکانیوز او از راز موفقیت خود می گوید و داوطلبان را تشویق می کند که با علاقه مطالعه کنند، کتاب های درسی را با دقت مرور کنند و به موضوعات مختلف با هم توجه کنند. این دانشجوی جوان تاکید کرد که به استرس ناشی از فضای امتحانی و پیشنهادات برخی مشاوران و موسسات آموزشی توجهی ندارد و مهمترین رکن موفقیت را تلاش خود داوطلبان می داند. شرح مفصل گفتگو گروه دانشگاه ایسکانیوز از اصفهان با کیاناز شاطریان را در ادامه می خوانید.

به عنوان اولین سوال، کمی از خودتان بگویید؛ از ابتدا تا الان که در مسابقات ملی هنر به درجه یک رسیدید چه مسیری را طی کردید؟

فکر می کنم از 3-4 سالگی به هنر علاقه مند شدم و از کودکی این رشته را دنبال می کردم. دوره ابتدایی را در دبستان نوید اصفهان گذراندم. سپس دوره راهنمایی را در مدرسه امام صادق (ع) گذراندم و در نهایت سه سال آخر را در هنرستان هنرهای زیبا به تحصیل در رشته نقاشی گذراندم.

اولین جرقه روی آوردن به هنر از کجا شروع شد؟

همانطور که گفتم از کودکی عاشق هنر بودم. اما فکر می کنم اولین باری که به هنر به عنوان رشته تحصیلی فکر کردم در دوران راهنمایی بود که موضوع انتخاب رشته مطرح شد. می توان گفت از سال هشتم انتخاب رشته هنر برای من جدی تر شد.

خانواده تان چقدر در این راه به شما کمک کرده اند؟ آیا مادر و پدرتان به تحصیلات هنری شما اهمیت می دادند؟ به هر حال بسیاری از خانواده ها به فرزندان خود توصیه می کنند که دنبال رشته های پزشکی و مهندسی بروند.

چند گزینه برای انتخاب داشتم و از بین آنها انتخابم هنرستان بود. خانواده ام بیشترین حمایت را داشتند و اجازه دادند که خودم انتخاب کنم. پدر و مادرم فقط سعی کردند به من پیشنهاد بدهند و حتی به من کمک کردند تا در مورد هنر تحقیق کنم و با افرادی که در این زمینه کار و تحصیل کرده اند صحبت کنم. والدینم همیشه به من گفته‌اند که اشتیاق بسیار مهم‌تر از فعالیت‌های تحصیلی است که جامعه و همسالان ممکن است دیکته کنند.

موفقیت در عرصه هنر مستلزم انتخاب درست، علاقه و کسب مهارت است/ نگذاشتم وسوسه و خستگی مرا شکست دهد.

دوران کرونا چه تاثیری روی شما گذاشت؟ با این حال، همه گیری کرونا باعث شد دانش آموزان برای چندین سال فضای کلاس و فضای رقابتی مدرسه را از دست بدهند.

من در سال 11 بودم که کرونا شروع شد و در ابتدا کمی شوکه شدیم. چون هنرستان بودیم و بیشتر کارگاه ها عملی بود. بنابراین کرونا کمی به ما آسیب زد. اگرچه این بیماری اتفاق خوشایندی نبود اما نتایج مثبتی برای من داشت. چون توانستم زمان زیادی را که برای رفت و آمد به مدرسه می گذراندم جبران کنم و از زمانم به نحو احسن استفاده کنم. کرونا مرا مجبور کرد در خانه بمانم و بسیاری از تفریحاتم با مطالعه در خانه و انجام تمرینات عملی جایگزین شد.

چند درصد در آزمون سراسری کسب کردید؟

برای زبان و ادبیات فارسی 80 درصد، عربی 80 درصد، فرهنگ و معارف اسلامی 84 درصد، زبان انگلیسی 94 درصد، درک عمومی هنر 87 درصد، درک عمومی ریاضی و فیزیک 31 درصد، نقاشی فنی اگر اشتباه نکنم 74 درصد. خلاقیت بصری و بصری 38 درصد، خلاقیت موسیقی و خلاقیت نمایشی هر کدام حدود 70 درصد و در نهایت خواص مواد 75 درصد.

هر کدام از این دروس را چگونه مطالعه کردید؟

سعی کردم در مدت زمان کوتاهی دروسی مثل خلاقیت دراماتیک و خواص مواد را مطالعه کنم که برایم چالش بزرگی بود. مثلاً سعی می کردم به جای اینکه هفته ای دو بار به مدت چند ساعت مطالعه کنم، هر روز 30 تا 40 دقیقه به این درس ها اختصاص دهم تا مطالب بهتر در ذهنم جا بیفتد. از طرفی برای دروسی مثل درک عمومی ریاضی و فیزیک یا آهنگسازی که بیشتر قابل درک بود و نیاز به حفظ زیاد نداشت، سعی کردم جایگزین حل سوال و تست زنی کنم.

منابع مطالعاتی شما برای هر یک از دروس کنکور سراسری هنر چه بود؟ آیا از وسایل کمک آموزشی هم استفاده می کردید یا معتقد بودید که کتاب های درسی برای تمرین و یادگیری کافی است؟

بحث دروس عمومی جداست، اما برای دروس اختصاصی مبنای اصلی من مطالعه کتب آموزش و پرورش بود. چون این کتاب ها منبع اصلی آزمون های نظام جدید هستند و بیشترین کمک را به من کردند. تعداد کتاب های درسی در رشته هنر بسیار بیشتر از سایر رشته هاست. چون باید منابع رشته های مختلف هنری را مطالعه کنیم. من اغلب از وسایل کمک آموزشی برای آزمایش استفاده می کردم. همچنین از آنجایی که من شخصاً در هنرستان هنرهای تجسمی خواندم و در دروسی مانند موسیقی ضعیف تر بودم، مجبور شدم ابتدا از وسایل کمک آموزشی برای مطالعه آن موضوعات استفاده کنم. اما برای موضوعی مثل درک عمومی از هنر که ضریب آن 4 است می توان گفت اولین و بیشترین منابعی که استفاده کردم کتاب های درسی وزارت بوده است.

از چه زمانی به طور جدی درس خواندن را شروع کردید؟ فرآیند برنامه ریزی شما چگونه بود و از چه تکنیک هایی برای رسیدن به هدف خود استفاده کردید؟

از خرداد 1400 به طور جدی برنامه ریزی و مطالعه را شروع کردم، برنامه مطالعاتی من هر هفته با کمک مشاور تحصیلی هماهنگ می شد و هر هفته به من پیشنهاد می دادند که چه کتاب هایی بخوانم و برای هر درس چقدر وقت بگذارم. اما تکنیکی که فکر می کنم بیشترین کمک را به من کرد این بود که برای مدت طولانی درس نخوانم و اجازه ندهم ذهنم خسته شود. حداکثر زمانی که برای هر درسی می گذاشتم یک ساعت و نیم بود و سعی می کردم بعد از آن درس دیگری را مطالعه کنم تا بتوانم زمان را تقسیم کنم و همه درصدها را با هم افزایش دهم.

در کل روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

در تابستان بین 7 تا 9 ساعت در روز مطالعه می کردم. اما از ابتدای سال تحصیلی روزانه به طور میانگین 11 تا 12 ساعت درس می خواندم و تست می زدم و بعد از عید تا کنکور روزانه 13 تا 14 ساعت درس می خواندم و تست می زدم.

آیا سرگرمی یا ورزش خاصی را دنبال کردید که با شروع مطالعه برای کنکور حذف یا کاهش پیدا کرد؟

بیشتر فعالیت های خارج از خانه به دلیل کرونا و کنکور لغو شد و من مجبور شدم در این مدت ورزش را کنار بگذارم. برای بسیاری از کلاس هایی که شرکت می کردم وقت کافی نداشتم و نمی توانستم ادامه دهم. اما هنوز خودم را سرگرم می کردم و آخر هفته ها یا بعدازظهرها در خانه فیلم می دیدم.

آیا شبکه های اجتماعی را هم دنبال می کردید؟

در دو سال گذشته تقریباً در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام غایب بودم. اما من از پیام رسان واتس اپ برای بررسی گروه های مطالعه مرتبط با آموزش آنلاین استفاده کردم.

قبلاً گفتید که از کمک مشاوران تحصیلی استفاده کرده اید. مشاور چقدر به شما کمک کرد؟ از کنکور استفاده کردی؟

در طول یک سال و نیم گذشته، بیش از هر کس دیگری، مادر و پدرم به من کمک کردند و بهترین مشاور من بودند. البته مشاوران تحصیلی هم داشتم که برایم برنامه ریزی کردند و این حمایت ها در سال آخر خیلی به من کمک کرد. در مورد موسسات کنکور هم من زیر نظر مدرسه خاص درس نخوانده ام. اما در کلاس های برخی مؤسسات شرکت کردم. واقعیت این است که کلاس های تدریس خصوصی اغلب می تواند کمک زیادی کند، اما به خصوص در آزمون هنر که به دلیل فراوانی منابع، چالش برانگیزترین است، مهم ترین رکن تلاش دانش آموز خود دانش آموز است. من گهگاه در کلاس های تقویتی فقط برای بهبود درک علمی شرکت می کردم. نه به این معنا که مستقیماً در حل سؤالات امتحانی به من کمک کنند. در واقع، من بیشتر بر مطالعه شخصی خود تمرکز کرده بودم. به خصوص برای یادگیری کتاب های درسی، زیرا به سختی مدرسه ای را پیدا می کنید که فقط کتاب های درسی را تدریس کند.

آیا امسال تصمیم یا اقدام خاصی وجود داشت که اگر می توانستید به عقب برگردید انجام نمی دادید؟

از تصمیماتی که گرفتم پشیمان نیستم و خدا را شکر می کنم که در سال گذشته انتخاب های درستی انجام دادم و هرگز اجازه ندادم وسوسه و خستگی مرا شکست دهد. اما شاید اگر به عقب برمی گشتم اجازه نمی دادم استرسی که بسیاری از مدارس، بچه های دیگر و فضای امتحان به من وارد می کند و در شرایطی مانند امتحانات دی ماه و عید تحت فشار قرار می گیرم.

اولین بار چگونه خبر کسب رتبه اول در آزمون هنر 1401 را دریافت کردید؟ بعد از اطلاع از این خبر چه احساسی داشتید؟

راستش من در ماشین بودم و به اخبار دسترسی نداشتم. فقط استرس داشتم؛ چون می دانستم نتایج منتشر می شود. داشتم با مشاورم صحبت می کردم که دیدم دوستانم پیام تبریک می فرستند! یکی از مسئولین مدرسه در همان لحظه برای من پیام تبریک فرستاد. تا اینکه فهمیدم چی شده! از دوستانم پرسیدم چه شد؟ جواب دادند که من در کنکور کلاس 1 دارم. اون موقع فقط تونستم از ماشین پیاده بشم و شروع کردم به گریه کردن و بقیه ماجرا!

آیا فکر می کردید می توانید در امتحان نمره 1 بگیرید؟

حتما قبل از حضور در کنکور فکر می کردم رتبه ام تک رقمی می شود. اما بعد از کنکور مثل همه داوطلبان استرس داشتم. نمی دانستم دیگران چگونه به سوالات پاسخ می دهند یا حتی عملکرد من را چگونه می دهند. من هم مانند برخی از داوطلبان پاسخنامه را چک نکردم و درصدها را استخراج نکردم. بنابراین انتظار نداشتم بعد از امتحان نمره اول بگیرم!

چه رشته و دانشگاهی را قصد انتخاب دارید؟

من به نقاشی و مجسمه سازی علاقه دارم و انتخاب اولم دانشگاه تهران است.

موفقیت در عرصه هنر مستلزم انتخاب درست، علاقه و کسب مهارت است/ نگذاشتم وسوسه و خستگی مرا شکست دهد.

برخی معتقدند رشته هنر ممکن است بازار کار مناسبی نسبت به تعدادی دیگر از رشته ها نداشته باشد. تحلیل شما از این سوال چیست؟

به نظر من مفهوم بازار کار در رشته هنر نسبت به سایر رشته ها متفاوت است و راه رسیدن یک هنرمند در این رشته به بازار کار مناسب روش متفاوتی می طلبد. به نظر من اگر فردی بتواند انتخاب درستی داشته باشد، توانایی ها و علایق خود را بشناسد و از این طریق مهارت کسب کند، قطعاً می تواند در عرصه هنر – حتی هنرهای تجسمی که بازار کار سخت تری دارد – موفق شود.

چه آینده ای را برای خود متصور هستید؟

من علاقه مندم که تحصیلاتم را به سطوح بالاتر برسانم و بتوانم روزی با پیشرفت کارم در نمایشگاه های ملی و بین المللی شرکت کنم. امیدوارم در زمینه علایقم به سطح خوبی برسم.

موفقیت در عرصه هنر مستلزم انتخاب درست، علاقه و کسب مهارت است/ نگذاشتم وسوسه و خستگی مرا شکست دهد.

به عنوان آخرین سوال چه توصیه ای به داوطلبان کنکور سراسری در سال های آینده دارید؟

به نظر من اولین اصل این است که خودمان را باور کنیم و استرس بیش از حدی که برخی از اساتید و مشاوران ایجاد می کنند بر ما غلبه نکند. سعی کنید امسال را با اشتیاق پشت سر بگذارید، از یادگیری لذت ببرید و به آینده خوبی که ممکن است در انتظار آنها باشد فکر کنید.

خبرنگار: مهرزاد سلیمی

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید