میل جنسی جایگاه آن در روانشناسی + روش های کنترل یا تقویت


لیبیدو نام دیگر میل جنسی است. صرف نظر از جنسیت، این میل بر اساس عملکرد مغز، سطح هورمون ها و رفتارهای آموخته شده تحریک می شود. میل جنسی زیاد یا خیلی کم تا حدودی سالم و طبیعی است، اما زمانی که از آن فراتر رود، تأثیرات آن بر زندگی فردی و اجتماعی فرد کاملاً محسوس خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم با ما همراه باشید.

مفهوم میل جنسی در روانکاوی

اصطلاح لیبیدو در روانکاوی برای توصیف انرژی تولید شده توسط میل به بقا و غرایز جنسی استفاده می شود. فروید معتقد بود که میل جنسی بخشی از هویت انسان و نیروی محرکه همه رفتارهای اوست.

رابطه بین میل جنسی و شخصیت

هویت تنها بخشی از شخصیت انسان است که از بدو تولد وجود دارد و مخزن انرژی های اولیه و ناخودآگاه است. این قسمت تمام اعمال و فرآیندهای بدن را به گونه ای هدایت می کند که بیشترین لذت ممکن را به دست آورد و سعی می کند به سرعت تمام خواسته های انسان را برآورده کند. بدیهی است که این امر دردسرهای زیادی را ایجاد می کند، زیرا خواسته های ما همیشه مناسب نیست و اجرای برخی از آنها عواقب جدی در پی خواهد داشت. میل جنسی زیاد یا زیاد را می توان با عملکرد شناسه توضیح داد.

تأثیر نفس بر میل جنسی

ایگو بخشی از شخصیت انسان است که وظیفه کنترل انرژی شناسه را دارد. به عنوان مثال، اگر کارت شناسایی شما از شما بخواهد که بسته چیپس را از قفسه فروشگاه بردارید و بلافاصله آن را باز کنید، نفس (ایگو یا ایگو) اجازه نمی دهد. در عوض، به شما پیشنهاد می‌کند که با اقدامات اجتماعی به این نیاز پاسخ دهید. چیپس را بردارید، به صندوق فروشگاه بروید، پول آن را بپردازید، آن را به خانه ببرید و سپس بنوشید.

نقش سوپرایگو در کنترل میل جنسی

سوپرایگو حاوی آرمان ها و اخلاقیاتی است که توسط والدین و شخصیت های قدرتمند جامعه درونی می شوند. ایگو باید بتواند میان امیال میل جنسی (غرایز) و معیارهای ایده آلیستی که بر خود تحمیل می کند (اخلاق) واسطه شود.

میل جنسی بیش از حد

بین میل جنسی شدید و شهوت بیش از حد تفاوت معناداری وجود دارد. اولین مورد یک زندگی جنسی رضایت بخش را تعیین می کند و دارای مزایای سلامتی بسیاری است، از جمله:

شهوت شدید و غیرقابل کنترل که زندگی روزمره انسان را مختل می کند، زنگ خطری برای افزایش میل جنسی است.

علائم میل جنسی بیش از حد چیست؟

 • زندگی جنسی به طور فزاینده ای بر زندگی، روابط، سلامت و کار افراد تأثیر می گذارد.
 • میل جنسی بر افکار و رفتار فرد تأثیر می گذارد.
 • او برای مقابله با چالش های ذهنی مانند افسردگی یا اضطراب به رابطه جنسی متوسل می شود.
 • روابط او با میل جنسی بالا تهدید می شد.
 • بعد از رابطه جنسی او احساس پوچی یا نارضایتی می کند.
آزار و اذیت و قلدری مداوم جنسی می تواند نشانه ای از اختلال عملکرد جنسی یا بیش از حد جنسی باشد.

چه چیزی باعث افزایش میل جنسی می شود؟

هر چقدر هم که این نیاز آزاردهنده و طاقت فرسا باشد، نباید فرد را آزار دهد، زیرا اغلب دلایل پزشکی وجود دارد، مانند:

 • هورمون های تنظیم کننده خلق و خوی بیش از حد (دوپامین، سروتونین یا هر دو)؛
 • مصرف برخی داروها؛
 • اختلالاتی مانند صرع یا زوال عقل که بر بخش هایی از مغز که مربوط به رفتار جنسی است تأثیر می گذارد.

میل جنسی بالا چگونه درمان می شود؟

اولین قدم شناسایی دلیل این تمایل است.

 • اگر مصرف برخی داروها ممکن است میل جنسی شما را افزایش دهد، می توانید دارو را تغییر دهید یا دوز آن را طبق توصیه پزشک تغییر دهید.
 • اگر علت میل جنسی بالا یک اختلال مغزی باشد، می توان آن را تشخیص داد و درمان کرد.
 • راهکارهایی مانند روان درمانی و افزایش فعالیت بدنی نیز تا حدودی کمک کننده است.

میل جنسی کم

میل جنسی کم یا میل جنسی کم

در دنیای امروزی، اکثر افراد فاقد میل جنسی هستند. این مشکل گسترده چندین علت بالقوه دارد که اکثر آنها پس از شناسایی قابل درمان هستند. در زیر با علائم و علل این مشکل آشنا می شویم.

علائم کمبود میل جنسی چیست؟

هیچ معیار بالینی برای تشخیص کمبود میل جنسی وجود ندارد. شدت و علائم این بی میلی در افراد مختلف متفاوت است، اما برخی از شایع ترین علائم این عارضه عبارتند از:

 • بی میلی کامل به رابطه جنسی با شوهر؛
 • عدم علاقه به خودارضایی؛
 • فقدان یا فقدان تخیل جنسی؛
 • استرس یا اضطراب ناشی از عدم رابطه جنسی.

از دست دادن طولانی‌مدت میل جنسی ممکن است نشانه‌ای از میل جنسی کم‌فعال باشد، که بی‌میلی و فقدان خیال‌پردازی‌های جنسی طولانی‌مدت را توضیح می‌دهد.

دلیل کاهش میل جنسی چیست؟

یکی از مهم ترین دلایل کاهش میل جنسی، تغییرات هورمونی است. کمبود استروژن، پروژسترون و به خصوص تستوسترون باعث این بی تفاوتی می شود.

کمبود میل جنسی در مردان

کمبود تستوسترون به ویژه برای مردان نگران کننده است، زیرا تستوسترون علاوه بر تحریک میل جنسی، به تولید اسپرم و توده عضلانی نیز کمک می کند. تستوسترون بسیار پایین (کمتر از 300 نانوگرم در دسی لیتر) “هیپوگنادیسم” نامیده می شود و معمولاً در سنین کمتر از 30 سال رخ می دهد. میل جنسی پایین با اختلال نعوظ یکسان نیست، اگرچه هر دو می توانند باعث استرس، سردرگمی و اختلاف بین همسران شوند.

کمبود میل جنسی در زنان

کمبود میل جنسی در زنان می تواند نتیجه کمبود تستوسترون یا مهمتر از آن استروژن باشد. مطالعات نشان می دهد که میل جنسی زنان در دوران یائسگی، زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد، کمتر از همیشه است.

عوامل عاطفی و پزشکی که بدون توجه به جنسیت به طور مستقیم بر هورمون های فرد تأثیر می گذارد، زمینه ای از بی تفاوتی را در روابط زن و مرد ایجاد می کند. استرس زیاد یکی از مهمترین آنهاست. در هنگام استرس و اضطراب، ضربان قلب و فشار خون فرد افزایش می یابد، تنفس بیشتر می شود و هورمون های کاهش دهنده جنسی (کورتیزول و اپی نفرین) بیشتر ترشح می شود. همه اینها دست به دست هم داده و میل جنسی را کاملاً از بین می برد.

سایر علل بالقوه کاهش میل جنسی عبارتند از:

بهترین راه برای افزایش میل جنسی چیست؟

قرص های لیبیدو برای درمان میل جنسی کم

برای درمان میل جنسی کم، مشابه درمان میل جنسی بیش از حد، ابتدا باید ریشه مشکل را شناسایی کرد. اغلب، درمان ترکیبی از چندین رویکرد مختلف برای بهبود جنسی است.

1 درمان میل جنسی کم با رفتار درمانی

درمانگر جنسی در جلسات جنسی درمانی به فرد کمک می کند تا ریشه های عاطفی کمبود میل جنسی را کشف کند. سپس توصیه ها و تکنیک های عملی را ارائه می دهد تا فرد علاقه و لذت بیشتری را در اتاق خواب تجربه کند.

2. داروهای افزایش میل جنسی

انواع مختلفی از قرص های میل جنسی در بازار وجود دارد که به افزایش میل جنسی در مردان و زنان کمک می کند.

 • برای زنان، دارو یا قرص لیبیدو “فلیبانسرین” و “برمالانوتید” نامیده می شود.
 • در مردان، داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) می توانند به عنوان قرص های میل جنسی عمل کنند.

اگر دارویی مصرف می‌کنید که تأثیر نامطلوبی بر میل جنسی شما دارد، بدون مشورت با پزشک از مصرف آن خودداری کنید. برای تغییر یا تغییر دوز دارو، این موضوع را با او در میان بگذارید.

3. درمان کاهش میل جنسی با هورمون درمانی

تجربه نشان داده است که هورمون درمانی جایگزین، مانند دو استراتژی زیر، بسیار مؤثرتر از داروهای تجویزی است:

 • درمان جایگزینی تستوسترون این کار با تزریق، ماساژ ژل موضعی یا خوراکی انجام می شود.
 • شیاف اینتراوز (Prestron) که برای تسکین درد هنگام رابطه جنسی وارد واژن می شود.

4. کاهش میل جنسی را از طریق تغییر سبک زندگی درمان کنید

با تغییر سبک زندگی میل جنسی را افزایش دهید

اگر یک عادت خاص، مانند کم کاری، دلیل کاهش میل جنسی باشد، تغییر سبک زندگی و گنجاندن آن در برنامه روزانه می تواند کمک کننده باشد.

 • مدیریت استرس: یکی از بهترین محرک‌های میل جنسی، کنار گذاشتن استرس زندگی و مسئولیت‌ها در اتاق خواب و شروع رابطه در آرامش است.
 • نزدیکتر به شریک رابطه: بیشتر از قبل به شوهرت نزدیک شو. با هم بیرون بروید، با هم کار کنید و مهمتر از همه در مورد نیازهای جنسی صحبت کنید.
 • قبل از رابطه روی پیش بازی تمرکز کنید: قبل از رابطه جنسی برای تحریک میل جنسی زنان بسیار مهم است. آن را از اتصال جدا نکنید.
 • خواب کافی: طبق تحقیقات انجام شده استراحت و خواب کافی باعث بهبود خلق و خوی فرد و افزایش میل و برانگیختگی جنسی می شود.
 • از یک رژیم غذایی سالم و مغذی پیروی کنید: رژیم غذایی سرشار از سبزیجات کم چرب و پروتئین می تواند از اختلالات جنسی مانند سندرم متابولیک و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند.
 • استفاده از داروهای گیاهی: بر اساس تحقیقات، گیاهانی مانند خشخاش، تریبولوس، جینکو و جینسنگ میل و برانگیختگی جنسی را افزایش می دهند. از این گیاهان حتی برای ساخت داروهای تقویت کننده جنسی نیز استفاده می شود.
 • تمرینات منظم: ورزش منظم مشکلات تصویر بدن را حل می کند. بنابراین برای افرادی که اکراه جنسی آنها ناشی از کمبود عزت نفس است، نوعی وسیله برای افزایش میل جنسی است.
 • وزن مناسب را حفظ کنید: یکی از شروط اصلی برای سلامت جسمی و روانی وزن مناسب است. طبیعتا این افراد انرژی بیشتری برای داشتن رابطه جنسی دارند.
 • ترک سیگار، مواد مخدر یا الکل به عنوان تقویت کننده میل جنسی: استعمال دخانیات نه تنها بر سیستم قلبی عروقی فرد اثر منفی می گذارد، بلکه او را بی حال و بی تحرک می کند. بسیاری ادعا می کنند که پس از ترک سیگار شاهد افزایش میل جنسی بوده اند.

آخرین کلمه

میل جنسی خیلی زیاد یا خیلی کم لزوماً مشکل ساز نیست، اما کم یا زیاد شدن میل جنسی می تواند برای افراد مشکل ساز باشد. خوشبختانه، درمان های موثری برای هر دو وجود دارد که در طول زمان این میل را در فرد متعادل می کند. اگر علائم میل جنسی بیش از حد یا کم را تجربه می کنید، توصیه می کنیم با یک متخصص باتجربه صحبت کنید و به یاد داشته باشید که هرکسی که در طول درمان به شما کمک می کند، چه همسر یا درمانگر، هدفی جز کمک به شما ندارد.

تو گفتی

در مورد میل جنسی کم یا زیاد چه می دانید؟ آیا شاهد تأثیر آنها بر زندگی خود یا زندگی افراد اطرافتان بوده اید؟ اگر در این مورد اطلاعات بیشتری دارید، منتظر شنیدن نظر شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید