نرخ بهره بین بانکی رکورد زد


به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، نرخ سود بین بانکی در هفته اول تیرماه برابر با 20.85 درصد بوده که بالاترین نرخ سود بین بانکی در شش ماه گذشته بوده است.

نرخ بین بانکی نسبت به 2 جولای 0.03 درصد افزایش یافت. بررسی روند این نرخ نشان می دهد که زنجیره نرخ بین بانکی در ماه های اخیر روندی صعودی داشته است.

یکی از دلایل افزایش نرخ سود بین بانکی افزایش نرخ سود در بازار آزاد است. به عبارت دیگر افزایش نرخ سود در بازار آزاد به نوعی باعث افزایش هزینه وام در بازار بین بانکی شد. نرخ بازار آزاد به دلیل کاهش تزریق نقدینگی در این بازار به 19.8 درصد رسید.

نرخ سود بین بانکی

نرخ سود بین بانکی بر اساس عرضه و تقاضا بوده و ثابت نیست، این نرخ به گونه ای نوسان می کند که با افزایش تقاضا برای وام بین بانکی و از سوی دیگر عدم عرضه مناسب، نرخ سود افزایش می یابد و بالعکس.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی می تواند نقش مهمی در حرکت نقدینگی از بانک به سمت بازار سرمایه داشته باشد و موجب رونق بازار سرمایه شود.

این در حالی است که گروهی دیگر از کارشناسان اقتصادی معتقدند نرخ بین بانکی نباید کاهش یابد زیرا اثر تورمی قوی دارد و اگر نرخ بین بانکی بیش از حد کاهش پیدا کند باعث کاهش نرخ سپرده بانکی می شود.

نرخ بین بانکی چقدر است؟

در پایان دوره مالی کوتاه مدت (روزانه یا هفتگی)، بانک ها با مازاد یا کسری نقدینگی مواجه می شوند که باید آن را متعادل کنند.

اگر بانکی با کسری نقدینگی مواجه است باید به دنبال جبران آن با اعطای وام یا استقراض باشد، از سوی دیگر برای متعادل کردن مازاد نقدینگی، باید آن را تامین کند.

بانک ها برای اینکه به بانک مرکزی متوسل نشوند، بازاری به نام بازار بین بانکی ایجاد کرده اند که نقدینگی را در قالب وام عرضه می کنند و به دنبال آن هستند.

در نتیجه، در بازار بین بانکی، نقدینگی از مؤسسات مالی مازاد به مؤسسات مالی کسری منتقل می شود.

بازار بین بانکی باعث می شود بانک ها دیگر برای نقدینگی و منابع مالی کوتاه مدت خود به بانک مرکزی نگاه نکنند و این به بانک مرکزی کمک می کند تا میزان نقدینگی را کنترل کند.

اکثر وام های بین بانکی سررسید یک هفته یا کمتر دارند و نرخ سود آن بر اساس نرخ بین بانکی تعیین می شود.

نرخ بین بانکی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، بنابراین با افزایش تقاضا برای وام بین بانکی یا کمبود عرضه، نرخ بهره افزایش یا کاهش می یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید