نقاشی های معروف جهان; از داوینچی مونالیزا تا پیکاسو گرنیکا


با وجود اختراع دوربین و ظهور هنر هفتم، نقاشی هنوز زنده است. هنوز میلیون ها نفر در سراسر جهان هستند که با ابزارهای مختلف نقاشی می کنند، برخی فقط برای سرگرمی و برخی دیگر برای یک حرفه. در میان این همه نقاشی، برخی از آثار از محدودیت های زمانی و مکانی فراتر رفته و ماندگار شده اند. اگرچه نقاشی های معروف زیادی در جهان وجود دارد، اما ما تعدادی از آنها را برای شما انتخاب کرده ایم. امیدواریم از تماشای آثار این لیست لذت ببرید.

1 مونالیزا

مونالیزا یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است

خالق: لئوناردو داوینچی
سال تولید: بین 1503 و 1519
ذخیره سازی: موزه لوور در پاریس

بدون شک مونالیزا یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است. این اثر از ابتدای پیدایش تا به امروز با 2 سوال ذهن همه را به خود جذب کرده است. مونالیزا کی بود و چرا لبخند زد؟

در طول چند قرن اخیر، نظریه های مختلفی برای پاسخ به این سؤالات ارائه شده است. به عنوان مثال، برخی مونالیزا را همسر یک تاجر فلورانسی به نام فرانچسکو دی بارتولومئو دل جیاکوندو می دانند. از این رو نام دیگر اثر Logiacondo نام دارد. برخی دیگر این زن مرموز را مادر داوینچی می دانند و می گویند که او این نقاشی را بر اساس تصاویری که در ذهن مادرش داشته خلق کرده است. نظریه های مختلفی در مورد لبخند خاص و مرموز ارائه می شود.

پاسخ به این سوالات هر چه باشد، نگاه خاص و آرام الی مونالیزا در کنار لبخند مرموز قرن هاست که میلیون ها نفر را به دیدن این تابلوی معروف دعوت کرده است.

2. دختر با گوشواره مروارید

دختری با گوشواره های مروارید یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است

خالق: یوهانس ورمیر
سال تولید: 1665
ذخیره سازی: موزه موریتسویتس هلند

یکی دیگر از نقاشی های مشهور جهانی، نقاشی یوهانس ورمیر از زنی جوان است که گفته می شود خدمتکار او بوده است. این عکس آنقدر واقعی است که شبیه یک عکس است.

در این اثر نیز مانند مونالیزا، زن تصویر شده را نمی شناسیم. از نظر فنی، نقاشی یک دختر با گوشواره های مروارید یک پرتره نیست، بلکه سبکی از نقاشی هلندی توسط ترون است. ترونی سبکی از نقاشی است که در اواسط قرن هفدهم، زمانی که پرتره در هلند رایج شد، رایج شد. در این سبک احساسات طبیعی و خاص افراد در قالب نقاشی به تصویر کشیده می شد. در این فضا است که ورمیر این اثر جاودانه را خلق می کند.

3. شب پر ستاره

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: ونسان ون گوگ
سال تولید: 1889
ذخیره سازی: موزه هنرهای معاصر نیویورک

معروف ترین اثر ون گوگ زمانی خلق شد که او در بیمارستان سنت رمی بستری شد. Starry Night نیز بیانگر ذهن آشفته هنرمند است. چرخش ستارگان و آسمان که به نظر می رسید مانند مایعی متلاطم حرکت می کنند، می تواند بازتابی از ذهن ون گوگ باشد.

4. بوسید

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: گوستاو کولمیت
سال تولید: 1907 تا 1908
ذخیره سازی: گالری Bluedre در اتریش

هنرمند نمادگرای اتریشی، گوستاو کلمنت، این اثر را با استفاده از ورق طلا در ترکیب با رنگ و روغن خلق کرده است تا آن را تا حد امکان درخشان کند. ایده استفاده از برگ های طلا زمانی به ذهن کلمنت رسید که او مجذوب موزاییک های سقف کلیسای St. ویتال در سفر به ایتالیا.

«بوسه» به یکی از آن آثار معروف و تجاری تبدیل شده است که امروزه در نسخه های مختلف در قالب پوستر، عکس و حتی روی تی شرت یافت می شود.

5. تولد زهره

خالق: ساندرو بوتیچلی
سال تولید: 1484 تا 1486
ذخیره سازی: گالری اوفیزی در فلورانس، ایتالیا

ساندرو بوتیچلی اولین نقاشی غیر مذهبی و برهنه در دوران باستان است. این نقاشی به سفارش لورنزو دی مدیچی، بانکدار و فرماندار فلورانس ساخته شده است. در این اثر، زهره، الهه زیبایی در روم باستان، گویی از صدف متولد شده است، به کمک بادی که خدایان را می وزد وارد ساحل می شود. تجسم بهار در خشکی با شنل در انتظار اوست.

این اثر در زمانی نقاشی شد که تعصب مذهبی هنوز شکوفا نشده بود. در نتیجه، خشم ساونارولا باعث خشم راهب دومینیکن شد. او یک جنبش ضد سکولار را در فلورانس رهبری کرد و در سال 1497 مجموعه ای از آثار هنری و کتاب های مختلف به رهبری او به آتش کشیده شد. تولد زهره نیز باید به همین سرنوشت دچار شود، اما به گونه ای که ما نمی دانیم، از آتش نجات یافت و جان سالم به در برد تا به یکی از مشهورترین آثار دنیای نقاشی تبدیل شود. با این حال، خالق اثر از این اتفاق چنان ترسیده بود که برای مدتی نقاشی را رها کرد.

6. طرح خاکستری و مشکی شماره یک

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: جیمز ابوت مک نیل ویسلر
سال تولید: 1871
ذخیره سازی: موزه اورسی در پاریس

تابلوی شماره یک خاکستری و مشکی که مادر ویسلر نیز نامیده می شود، تلاش این هنرمند برای خلق اثری بر اساس فرم است. جیمز ابوت مک نیل ویستلر در این اثر که نام رسمی هم دارد تمام تلاش خود را کرد تا یک اثر هنری ناب و بدون هیچ پیام و تاثیری خلق کند. با این حال، کار او در نهایت به نمادی از مادری تبدیل شد.

7. پرتره آرنولفینی

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: ژان فن آیک
سال تولید: 1434
ذخیره سازی: گالری هنر ملی لندن

این اثر یکی از آثار برجسته رنسانس است که گفته می شود اولین نقاشی رنگ روغن آن زمان است. در واقع این پرتره دو نفر را به تصویر می کشد، یک تاجر ایتالیایی و زنی که گفته می شود عروس او بوده است. در سال 1934، اروین پانوفسکی، مورخ هنر مشهور، این فرضیه را مطرح کرد که این نقاشی در اصل بخشی از یک قرارداد ازدواج است.

جدا از موضوع کار، شکل این تابلو به گونه ای است که به فضا عمق می دهد. طراحی فضا و پرسپکتیو کار به گونه ای است که انگار می توان در آن قدم گذاشت.

8. بعد از ظهر یکشنبه در جزیره لاگراند

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: جورج سورات
سال تولید: 1884 تا 1886
ذخیره سازی: موسسه هنر شیکاگو

این شاهکار ژرژ سورات، هنرمند مشهور فرانسوی است. سورت هنرمندی ساختارشکن بود. او بر خلاف دیگران بر حس بی زمانی و ماندگاری تکیه دارد که در دوره مجسمه سازی یونان مشاهده می شود. این در تضاد با رویکرد ثبت لحظات توسط هنرمندانی مانند مونه و دگا بود.

9. ترکیب می کند

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: پیتر بروگل
سال تولید: 1566
ذخیره سازی: موزه هنر متروپولیتن در نیویورک

علاقه زیاد پیتر بروگل به زندگی مردم عادی منجر به خلق شاهکار “دور دور” شد. این عکس یکی از 6 عکس فصلی است. این تصویر احتمالاً در اوایل سپتامبر نقاشی شده است. بروگل گروهی از کشاورزان را به تصویر می کشد که برخی از آنها گندم طلایی برداشت می کنند و برخی دیگر زیر درخت می خورند. توجه به جزئیات در کل تصویر، در کنار چشم اندازهای جدید، اثر را در فهرست نقاشی های مشهور جهان قرار داده است.

10. ترکیب قرمز، آبی و زرد

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: پیت موندریان
سال تولید: 1133
ذخیره سازی: موزه هنر زوریخ در سوئیس

این تابلوی نقاشی کوچک که ابعاد آن تنها 18 در 18 اینچ است، علیرغم اندازه کوچکش در تاریخ هنر تاثیرگذار بود. کار موندریان در آن زمان اثری ساختارشکن بود، اثری که ظهور مینیمالیسم در فرم را پیشگویی می کرد.

11. ندیمه (خانواده شاه فیلیپ چهارم)

عکس خانم ها

خالق: دیگو رودریگز داسیلوا ولازکز
سال تولید: ناشناس
ذخیره سازی: موزه هنر مادرید در اسپانیا

یک تصویر در یک تصویر دیگر بکشید! شاهکار دیگو رودریگز داسیلوا ولاسکز شامل چندین موضوع مختلف است که در یک نقاشی تعبیه شده است. پرتره خانواده شاه فیلیپ چهارم، استودیو ولاسکز، پرتره خود هنرمند و آثارش. این تصویر به گونه ای نقاشی شده است که چشم بیننده را به خود جلب می کند. آیا اعضای خانواده ما را تماشا می کنند یا یکدیگر را؟ آیا هنرمند در آینه نگاه می کند تا در مقابل چشمان ما نقاشی بکشد؟

. نرنیکا

عکس گرنیکا

خالق: پابلو پیکاسو
سال تولید: 11137
ذخیره سازی: موزه ملی اسپانیا از قرن بیستم

بدون شک گرنیکا معروف ترین اثر پیکاسو است، اثری ضد جنگ که پیکاسو به دستور مبارزان چپ در جریان بمباران شهر باسک، آن را از نیروهای آلمانی و ایتالیایی سفارش داد. این نقاشی برای اولین بار در نمایشگاه جهانی پاریس به نمایش گذاشته شد. سپس از موزه هنرهای معاصر نیویورک فارغ التحصیل شد. پیکاسو دستور داد پس از بازگشت دموکراسی به اسپانیا و پایان حکومت فاشیستی فرانکو، این اثر به اسپانیا بازگردانده شود. اگرچه پیکاسو زنده نماند تا اسپانیا را از دیکتاتوری رهایی یابد، نقاشی او به اسپانیا بازگشت.

13. برخیز

میز طلوع

خالق: کلود مونه
سال تولید: 1872
ذخیره سازی: موزه مونه در پاریس

سبک امپرسیونیسم توسط “سپیده دم” تعیین می شود. مونه هنرمند فعلی فرانسوی در حال مطالعه نور و رنگ است. او این اثر را در زادگاهش لوهاور نقاشی کرد. در این اثر خورشید به صورت توپ نارنجی رنگی به تصویر کشیده شده است که پرتوهای آن در آب بندر پراکنده است.

14. سرگردانی بر روی دریای مه

یکی از معروف ترین نقاشی های دنیا

خالق: گاسپر دیوید فردریش
سال تولید: 1811
ذخیره سازی: موزه هنر هامبورگ آلمان

ستایش طبیعت و الهاماتی که هنرمند از آن می گیرد، بارزترین ویژگی سبک رمانتیک در هنر است. «سرگردان بر فراز دریای مه» مشهورترین نمونه این سبک است. مردی که روی صخره ای ایستاده و به کوهی مه آلود خیره شده، ما را به دیدن زیبایی طبیعت از چشمانش دعوت می کند.

15. قایق مدوسا

نقاشی با قایق مدوسا یکی از نقاشی های معروف جهان است

خالق: تئودور جریکو
سال تولید: 1818 تا 1819
ذخیره سازی: موزه لوور در پاریس

در سال 1818 کشتی فرانسوی مدوسا در سواحل آفریقا غرق شد. 147 خدمه سوار بر بخشی از کشتی که در آب شناور بود، شدند. از این تعداد، تنها 15 نفر 13 روز در دریا زنده ماندند. تئودور جریکو ده ها طرح برای کشیدن یکی از معروف ترین نقاشی های جهان آماده کرد. او مانند خبرنگاران چندین مصاحبه با بازماندگان انجام داد تا از تمام جزئیات رنج ملوانان مطلع شود.

116. بلبل

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: ادوارد هاپر
سال تولید: 1142
ذخیره سازی: موسسه هنر شیکاگو

در این اثر یکی از بهترین نقاشی های جهان انزوای مردم شهر را به تصویر می کشد. کلوپ های شبانه 4 نفر را نشان می دهد که شب را در یک رستوران-کافه ارزان می گذرانند. تنها منبع نور چراغ های این رستوران است که با ظرافت قلم یک هنرمند پرتوهای خود را می پراکند. مردم در کافه رستوران صحبت نمی کنند. انگار هر کدام به تنهایی در حال غرق شدن هستند.

برخی از مورخان هنر می گویند که هاپر این اثر را با الهام از «قهوه تراس در شب» ون گوگ، نقاشی دیگری که شهرت جهانی دارد، کشیده است. چون هاپر مدام از گالری بازدید می کند و این اثر را رصد می کند. همچنین گفته می شود که زن قرمزپوش همسر او بوده که به طور مرتب نقاشی های او را الگوبرداری می کرده است.

چه چیزهایی می دانید؟

چه آثار مهمی را از نقاشی های معروف دنیا می شناسید که در فهرست ما ذکر نشده است؟ لطفا در مورد آنها در بخش نظرات برای ما بنویسید.


اصول و روش های کاملا کاربردی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید