نقد انیمیشن «جانور دریایی». کار جدید نتفلیکس


انیمیشن هیولاهای دریایی The Sea Beast به عنوان جدیدترین اثر استودیوی انیمیشن سازی نتفلیکس، با رنگ و ظاهری جدید بیشتر یادآور آثار والت دیزنی است. پیش نمایش این انیمیشن را دنبال کنید.

نتفلیکس در چند سال گذشته تلاش زیادی کرده است تا سهم زیادی از بازار کارتون را به خود اختصاص دهد. نتفلیکس تاکنون تلاش های موفقی مانند انیمیشن داشته است Klaus and Apollo 10 1⁄2: A Space Age Childhood دارای تیتراژهای نسبتاً موفقی مانند The Willoughbys و Over the Moon هستند و همچنین حق پخش تیتراژهایی مانند The Mitchells vs را دارند. ماشین ها را خریدم و بدنم را گم کردم.

انیمیشن جانور دریا

انیمیشن با وجود شروع قوی، The Sea Beast مسیری تکراری را دنبال می کند

انیمیشن The Sea Beast جدیدترین انیمیشن نتفلیکس است که توسط استودیوی انیمیشن سازی خود این سرویس پخش شده و پخش شده است. کریس ویلیامز، کارگردان Moana and Big Hero 6 کارگردانی و نگارش فیلمنامه انیمیشن هیولای دریایی را بر عهده دارد. به همین دلیل بسیاری بر این باورند که این انیمیشن در واقع برای نتفلیکس و استودیوی تازه تاسیس آن بسیار مهم است.

Sea Monster داستان دختر جوانی به نام میسی برامبل را دنبال می کند که در کشتی جاکوب هالند، یک شکارچی افسانه ای هیولا، در جستجوی شهرت، شکوه و ماجراجویی های بزرگ است. در واقع وقایع The Sea Beast در زمانی اتفاق می افتد که هیولاهای دریایی در حال مبارزه با شکارچیان هیولا هستند و Jacob Holland به شهرت و محبوبیت زیادی دست یافته است. این انیمیشن شروع قوی و خوبی دارد و در واقع همان چیزی است که من دوست دارم از یک اثر دیگر ببینم.

حرکت ناگزیر کشتی در شب در انیمیشن The Sea Beast

در ابتدا شاهد نبردهای جذاب و حماسی بین یک هیولای دریایی و گروه جیکوب هالند و کاپیتان کرو هستیم که نویدبخش اثری است که کمتر در دنیای انیمیشن دیده ایم و حالا مشخص شده است که کریس ویلیامز این فرصت را پیدا کرده است. این کار را انجام می دهد، اما بلافاصله بعد از انیمیشن تغییر جهت می دهد و داستانی را روایت می کند که بسیار آشناست. البته از ابتدا باید بگویم که انیمیشن The Sea Beast اثری کاملا سرگرم کننده و جذاب است که می تواند تمام اعضای خانواده و دوستان را سرگرم کند.

اما این انیمیشن یک نکته آزاردهنده دارد و آن این است که به جای استفاده از پتانسیلی که دارد، احتیاط بیشتری را رعایت می کند و شباهت زیادی به آثاری دارد که خود کریس ویلیامز قبلا کارگردانی کرده است. در نگاه اول می توان شباهت های متعددی بین انیمیشن The Sea Beast و انیمیشن Moana مشاهده کرد. میسی در اینجا جایگاه موانا و جیکوب تقریباً وضعیت مائویی را دارند که رابطه نسبتاً مشابهی دارند که البته در انیمیشن های دیگر دیزنی شاهد چنین روابطی هستیم.

در انیمیشن The Sea Beast یک هیولای قرمز در زیر آب حرکت می کند

داستان و اتفاقات انیمیشن Sea Beast به طور غیرقابل انکاری شبیه به آثار دیزنی و How to Train Your Dragon است

همچنین ماجراجویی دریا و حضور هیولای کوچولوی بامزه ای مثل پوآ، خوک ناز موانا، از دیگر شباهت هاست. البته این هیولای آبی در واقع یک شخصیت بامزه در بسیاری از انیمیشن های دیزنی است که در Tangled and Frozen 2 شاهد آن بودیم.در کل داستان انیمیشن هیولای دریایی بسیار شبیه به انیمیشن How to Train Your Dragon است که بیشتر شبیه آن است. از هر کار دیگری البته کریس ویلیامز همیشه به ساخت انیمیشنی مشابه این انیمیشن علاقه داشته و می توان گفت این نزدیکترین نسخه از آن است.

البته شباهت داستان انیمیشن «جانور دریایی» با انیمیشن «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» شاید بیش از هر انیمیشن دیگری باشد. از همه مهمتر وجود یک افسانه دروغین است که می گوید هیولاها به دنبال شکار و نابودی انسان هستند و در انیمیشن How to Train Your Dragon اژدها چنین قانونی دارد. در هر دو اثر، باور جامعه اشتباه است و همه هیولاها به معنای بی ضرر هستند و در نهایت هیولایی که همه از آن می ترسند با شخصیت اصلی داستان دوست می شود و با کمک یکدیگر بین هیولاها و انسان ها صلح برقرار می کنند.

جیکوب هالند میسی را به یتیم خانه ای در The Sea Beast می فرستد

شاید تنها تفاوت داستان در این بخش این باشد که در انیمیشن The Sea Beast دیگر شاهد رام کردن هیولاها و افرادی که در کنار آنها زندگی می کنند نخواهیم بود و در اینجا نیز تفاوت هایی وجود دارد. اما در مجموع، شباهت‌های این دو اثر بیشتر از تفاوت‌هایشان است و شاید جالب باشد بدانید که ویلیامز در ابتدا تصمیم داشت انیمیشن هیولای دریایی را برای دیزنی تولید کند، اما به دلایلی نامعلوم، این اتفاق نیفتاد تا اینکه به نتفلیکس رسید. تصمیم گرفتید استودیوی انیمیشن خود را گسترش دهید. البته این احتمال وجود دارد که ویلیامز تصمیم بگیرد از زیر سایه دن هال خارج شود.

در این میان پایان بندی انیمیشن همچنان شباهت زیادی به انیمیشن Big Hero 6 دارد و در نهایت به نظر می رسد ویلیامز به جای اینکه بخواهد اثری متفاوت خلق کند، بیشتر به سمت ساخت انیمیشنی رفته که داستان و اتفاقات آن ترکیبی از انیمیشن های خودش و چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم. واضح است که قبل از تماشای انیمیشن The Sea Beast انتظار بیشتری داشتم و متأسفانه با وجود شروع قدرتمندی که انیمیشن دارد، خیلی سریع تکرار می شود.

جیکوب هالند جوان غرق شدن کشتی در هیولای دریا را تماشا می کند

انیمیشن The Sea Beast یکی از پر رنگ ترین و چشم نوازترین انیمیشن های سال های اخیر است

شاید ویلیامز برای دیزنی انیمیشن نساخته باشد، اما در واقع یک انیمیشن دیزنی برای نتفلیکس با کمترین تغییرات ممکن ساخته است که اگر لوگوی نتفلیکس را در ابتدا نمی دیدم، به راحتی می توانستم بفهمم که این انیمیشن دیزنی است. البته در نهایت انیمیشن Sea Beast به اثری سرگرم‌کننده تبدیل می‌شود که حتی می‌تواند فوق‌العاده باشد، اما این انیمیشن واقعاً این پتانسیل را داشت که به جای پیروی از همان سیستم انیمیشن دیزنی، به یک اثر متفاوت مانند انیمیشن کلاوس تبدیل شود. و چگونه انیمیشن خود را آموزش دهیم. اژدها دنبال خواهد شد.

در مورد داستان انیمیشن The Sea Beast فقط می توانیم اضافه کنیم که این انیمیشن چیز جدیدی برای گفتن ندارد و به سادگی با جایگزینی اژدها با یک هیولا و تغییر موضوع و محیط به نسخه متفاوتی از How to تبدیل شده است. انیمیشن Train Your Dragon که ممکن است در نهایت راهی برای ساخت دنباله نیز وجود دارد. از نظر فنی انیمیشن هیولای دریایی یکی از آثار خوب و قوی نتفلیکس به حساب می آید. شاید قابل مقایسه با آثار دیزنی و پیکسار نباشد، اما برای استودیوی تازه تاسیس نتفلیکس یک موفقیت محسوب می شود.

میسی به هیولای آبی در The Sea Beast غذا می دهد

انیمیشن دریای هیولا طراحی زیبا و چشم نوازی دارد و شاهد صحنه های جذاب و رنگارنگ زیادی هستیم که در مجموع کیفیت فنی بالا با طراحی زیبا باعث شد تا شاهد انجام یک کار خوب باشیم. این در مورد موج دریا که بیش از هر قسمت طبیعی روی آن کار شده است، بیشتر قابل مشاهده است. البته طراحی شخصیت ها همچنان کاملا شبیه کارهای دیزنی است و حداقل می توان گفت این سبک کار ویلیامز است و نمی توان ایراد گرفت.

واضح است که پس از تماشای کارتون کلاوس یا The Mitchells vs. ماشین‌ها یا حتی انیمیشن Arcane، منتظر انیمیشن‌هایی با سبک گرافیکی مشابه هستیم، اما هر کارگردانی سبک خاص خود را دارد و بدیهی است که می‌توانیم از سازنده انیمیشن کلاوس همان سبک انیمیشن قبلی خود را انتظار داشته باشیم. در بخش صدا شاهد اجرای خوب کارل اربن در کنار جرد هریس هستیم که در نقش جیکوب و کاپیتان کرو عملکرد درخشانی داشتند.

جیکوب و میسی هیولای خرچنگ مانند در هیولای دریا را تماشا می کنند

البته اگر تمرکز انیمیشن روی رابطه این دو شخصیت بود، فکر می کنم نتیجه بهتری می توانستیم ببینیم و شیمی و رابطه بین این دو شخصیت برای من جذاب تر است، بیننده، متاسفانه تمرکز انیمیشن است. در بخشی دیگر در هر صورت ما در مورد اثری صحبت می کنیم که عمدتاً مخاطب جوان است، اما انیمیشن The Sea Beast این قابلیت را داشت که به یک اثر خاص و متفاوت تبدیل شود و با همه این موارد اثری جذاب و با کیفیت است که بزرگ ترین مشکل آن هیچ چیز جدیدی برای گفتن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید