هرهاسک; فواید و عوارض احتمالی


آیا تا به حال نام گیاه خار را شنیده اید؟ اگر به دنبال یک تقویت کننده طبیعی میل جنسی در اینترنت هستید، این گیاه احتمالا یکی از گزینه هایی است که پیدا خواهید کرد. ظاهراً این گیاه تولید تستوسترون و میل جنسی را افزایش می دهد. در طب سنتی چینی (TCM) و طب آیورودا، میوه، برگ و ریشه شیرخار دارای خواص مختلفی است و برای درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلاتی مانند کاهش میل جنسی استفاده می شود. در این مقاله به توضیح فواید و عوارض ترب می پردازیم. با ما بمان.

خواص خارهاسک

1. بهبود سلامت جنسی

نتایج تحقیقات در مورد نقش این گیاه در افزایش میل جنسی متناقض است. بر اساس یکی از مطالعات، مصرف مکمل‌های مخمر سنت جان باعث شد زنانی که قبل از یائسگی کاهش میل جنسی را تجربه کرده‌اند، میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و رضایت از رابطه جنسی را افزایش دهند. با این حال، این مطالعه تنها 40 شرکت کننده داشت و تحقیقات بیشتری برای درک بهتر فواید سلامتی ترب کوهی مورد نیاز است.

اثر خارخاسک بر مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) و میل جنسی کم نیز مورد آزمایش قرار گرفت. این افراد عملکرد جنسی، رضایت از رابطه، میل جنسی و ارگاسم بهتری را در مقایسه با افرادی که فقط دارونما مصرف می کردند، گزارش کردند.

اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما آزمایش‌های بالینی که نقش این گیاه را در سلامت جنسی مردان ارزیابی می‌کنند، نتایج متناقضی داشته‌اند.

2. بهبود عملکرد ورزشی

این گیاه به دلیل تحریک تولید تستوسترون یک مکمل محبوب در بین ورزشکاران است. ورزش شدید و طولانی مدت باعث سرکوب تولید تستوسترون می شود که بر عملکرد ورزشی فرد تأثیر منفی می گذارد. مکمل سنت جان ممکن است تولید تستوسترون را افزایش داده و از این اثر منفی جلوگیری کند.

با این حال، یک مطالعه بالینی در سال 2021 روی تعدادی از ورزشکاران نشان داد که مصرف مکمل های ترب باعث بهبود عملکرد ورزشی یا ترکیب بدنی نمی شود. نویسندگان این مقاله بر این باورند که تحقیقات بیشتری برای تایید فواید مکمل ترب برای ورزشکاران مورد نیاز است.

مطالعه دیگری که در سال 2017 در مجله علوم ورزشی و سلامت منتشر شد، گروهی از بوکسورهای آموزش دیده را مورد بررسی قرار داد. این مطالعه هیچ بهبودی در توده عضلانی یا سطح تستوسترون در هنگام مصرف مکمل خار مریم نشان نداد. با این حال، این افراد آسیب عضلانی کمتری داشتند و عملکرد بی هوازی را بهبود بخشیدند.

3. کاهش فشار خون

در آزمایشات حیوانی، خار مریم با شل کردن عروق خونی، فشار خون را کاهش می دهد. با این حال، مشخص نیست که آیا این مکمل گیاهی مزایای مشابهی در انسان دارد یا خیر.

4. درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه یک بیماری شایع است که باعث درد شدید شکم می شود. در طب سنتی چینی و آیورودا از این گیاه برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود. این گیاه با افزایش خروجی ادرار خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد. تحقیقات فعلی در مورد فواید خار مریم برای درمان سنگ کلیه به مطالعات حیوانی محدود شده است.

عوارض جانبی احتمالی ترب کوهی

بیشتر تحقیقات در مورد عوارض جانبی احتمالی این گیاه آزمایشات حیوانی بوده است. در این آزمایش ها، مصرف مقادیر زیاد این مکمل گیاهی به قلب، کبد و کلیه ها آسیب می رساند.

مصرف چای یا چای خار مریم برای مدت کوتاه احتمالاً بی خطر است، مشروط بر اینکه سالم باشید و باردار یا شیرده نباشید. عوارض مصرف زیاد این گیاه عبارتند از:

طبق آزمایشات حیوانی، مصرف زیاد آن با مشکلات رشد جنین همراه است. بنابراین اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، شیرخار را ننوشید.

همچنین نگرانی هایی در مورد ارتباط احتمالی بین مشکلات پروستات و مصرف این گیاه وجود دارد.

مرد جوانی گزارش داد که برای جلوگیری از سنگ کلیه به مدت 2 روز مقدار زیادی شیر خار مصرف کرده و دچار مسمومیت حاد کبد و کلیه شده است. پس با وجود خواص عرق خار در استفاده از آن دقت کنید.

مکمل‌های مخمر سنت جان که برای تقویت عملکرد یا عضله‌سازی به ورزشکاران عرضه می‌شوند ممکن است حاوی مواد مضری مانند استروئیدهای آندروژنی آنابولیک یا سایر مواد ممنوعه‌ای باشند که در برچسب آنها ذکر نشده است.

تداخلات غذایی یا دارویی

به نظر نمی رسد این گیاه با غذاها یا سایر گیاهان و مکمل ها تداخل داشته باشد، اما با برخی داروها تداخل دارد. اگر از داروهای قلب و فشار خون استفاده می کنید، شیرخار را مصرف نکنید. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

  • مسدود کننده های بتا؛
  • دیگوکسین؛
  • مسدود کننده های کانال کلسیم؛
  • دیورتیک ها؛
  • مهارکننده های ACE؛
  • نیترات ها

اگر دیابت دارید و دارو مصرف می کنید، شیرخار را نخورید زیرا می تواند قند خون شما را به طور خطرناکی کاهش دهد.

حتماً در مورد هر چیزی که مصرف می کنید، حتی اگر طبیعی باشد، به پزشک خود اطلاع دهید. به این ترتیب، پزشک می تواند عوارض جانبی یا تداخلات احتمالی با داروها، غذاها یا سایر گیاهان و مکمل ها را بررسی کند.

دوز و روش تهیه

مکمل‌های مخمر سنت جان به شکل کپسول، پودر و چای موجود است. در طب سنتی از تمام قسمت های گیاه برای درمان استفاده می شود. با این حال، مکمل‌هایی که به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های محلی فروخته می‌شوند ممکن است حاوی عصاره‌هایی از میوه‌ها، برگ‌ها، ریشه‌ها یا ترکیبی از این قسمت‌های گیاهی باشند.

هیچ دوز استاندارد و سطح سمیت شناخته شده ای برای این مکمل گیاهی وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد دوز و آماده سازی دستورالعمل های برچسب محصول را بخوانید.

سوالات متداول

– چه مقدار ترب برای بدنسازی مصرف کنم؟

هیچ دوز مشخصی برای اینکه چه مقدار ترب برای بدنسازی مصرف کنید وجود ندارد. مطالعاتی که استفاده از این مکمل گیاهی را برای عضله سازی مورد بررسی قرار داده اند، از دوزهای 770 میلی گرم تا 1250 میلی گرم در روز استفاده کرده اند. برای مقدار مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

– ارزش غذایی برگ شیرخشت چقدر است؟

بر اساس تجزیه و تحلیل انجام شده توسط دپارتمان علوم کاربردی دانشگاه عثمان دانفودیو نیجریه، 1 وعده از 100 گرم برگ این گیاه حاوی 292 کالری است که 55 درصد آن توسط کربوهیدرات ها، 21 درصد توسط پروتئین ها و 5 درصد توسط پروتئین ها تامین می شود. چربی ها

– آیا می توانم خودم خار پرورش دهم؟

دم اسب گیاهی است که به سرعت رشد می کند. این گیاه در ماه های گرم سال در خاک های خشک تا مرطوب بهترین رشد را دارد. این گیاه در سایه رشد نمی کند، به سرما حساس است. و بیشتر در آب و هوای نیمه گرمسیری و بیابانی رشد می کند. با این تفاسیر ممکن است بتوانید آن را در خانه خود پرورش دهید.


چگونه در مورد یک فروشگاه - مجموعه بهداشت و زیبایی

راه حل هایی برای زیبا و سالم ماندن


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن مشاوره با پزشک یا متخصص الزامی است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید