هزینه های سنگین درمان بر دوش بیمه شدگان!


چند روز پیش بیمه شدگان متوجه شدند…

به دلیل عدم پرداخت تعهد تامین اجتماعی کشوری، درخواست مراکز قراردادی دانشگاه با تاخیر مواجه شد و این امر منجر به عدم پذیرش بیمه شدگان در برخی از مراکز درمانی دولتی شد.

مهر نوشت: چند روزی است که بیمه شدگان با مراجعه به برخی مراکز درمانی وزارت بهداشت متوجه می شوند که تامین اجتماعی اعتباری در این مراکز ندارد و از پذیرش آنها خودداری می کنند. .

وزارت بهداشت برای عدم پذیرش بیمه شدگان نامه کتبی یا دستور اداری به این سازمان و حتی بیمارستان های آن ارسال نکرده است و این عدم پذیرش تخلف محسوب می شود.

البته سازمان بیمه چند ماهه به مراکز درمانی دانشگاهی وزارت بهداشت بدهکار است اما این دلیل بر عدم پذیرش و سردرگمی بیمه شدگان در مراکز دولتی نیست زیرا بیمه شده هر ماه بیمه خود را پرداخت می کند و انتظار دارد. برای دریافت خدمات نیز مناسب است.

از سوی دیگر، اگر دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه گر کشور پرداخت کند، تامین اجتماعی نیز می تواند بدهی مراکز درمانی را پرداخت کند و این مشکل حل می شود.

علی دهگان کیا، رئیس مرکز بیمه اجتماعی مستمری بگیران استان تهران درباره مشکل بدهی بیمه های اجتماعی به بیمارستان ها گفت: در حال حاضر بیمه اجتماعی دو ماه به بخش خصوصی و مراکز طرف قرارداد دانشگاه ها بدهکار است. علوم پزشکی با بیمه اجتماعی هم به ما بدهکار است.»

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی و مراکز قراردادی آن متعلق به دولت است در حالی که تامین اجتماعی بیش از 450 هزار میلیارد تومان به دولت بدهکار است.

دهقان کیا گفت: اگر دولت بدهی خود را به ما پرداخت نکند، نمی توانیم خدمات کافی و به موقع به بیمه شدگان ارائه دهیم.

رئیس کانون بازنشستگان شهر تهران تصریح کرد: مراکز هر روز پول خود را از ما می گیرند اما باید سال ها منتظر بمانیم تا مطالبات خود را بگیریم و در نهایت با سود 15-10 سال قبل بدهی خود را بگیریم.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه مجلس امسال دولت باید 90 هزار میلیارد تومان به ما می داد تا بتوانیم بدهی خود را به کشورهای طرف قرارداد و دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت کنیم اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.

دهقان کیا با اشاره به اینکه منابع ما زیاد نیست و حتی برای پرداخت حقوق بازنشستگان نیز با مشکل مواجه هستیم، گفت: مشکل بعدی ما برخورد با بازنشستگان است و مدیر عامل سازمان باید به قراردادها توجه ویژه داشته باشد تا بتواند مذاکره کند. با آنها این مشکل را با دولت و مسئولان حل کنید تا بتوانیم مطالبات بخش خصوصی را در اسرع وقت پرداخت کنیم.

رئیس کانون بازنشستگان استان تهران در پاسخ به این سوال که برخی از بیمارستان های دولتی بیمه تامین اجتماعی را قبول نمی کنند، گفت: این مشکل به دلیل بدهی ای که تامین اجتماعی به طرف های قرارداد و دولت سیزدهم و رئیس جمهور و آقایان دارد به وجود آمده است. رئیسی، از دولت می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی کند و بدهی خود را به بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر پرداخت کند، همانطور که بازنشستگان تاکنون از نظام و دولت حمایت کرده‌اند تا بتوانیم با ارائه خدمات مناسب مشکل برخورد صحیح با بازنشستگان را حل کنیم.

وی افزود: شکاف تامین اجتماعی و دولت نباید به مردم و بیمه شدگان کشیده شود و آنها مشکل دارند زیرا تمام بیمه ها در طول سنوات توسط بیمه شدگان پرداخت می شود. بنابراین ما انتظار داریم که این موضوع در اسرع وقت با مشورت دولت حل شود.

دهگان کیا با اشاره به اینکه هزینه های درمانی بسیار افزایش یافته است، اظهار کرد: بسیاری از بازنشستگانی که به مراکز مراجعه می کنند، می گویند که می خواهند با این دردها جان خود را از دست بدهند و به دلیل افزایش هزینه های درمانی و خدمات نامناسب، توان پرداخت هزینه های درمانی در مراکز را ندارند. انتظار داریم دولت رئیس جمهور با وجود همه مشکلاتی که در کشور وجود دارد به این قشر و بازنشستگی توجه ویژه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید