هشدار برای کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن


دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور معتقد است که سیاست گذاران باید نگران کاهش شدید سرمایه گذاری در بخش مسکن باشند زیرا این رویداد نسبت به افزایش…

занг гагать брай качественные др бехсь масконзанг гагать брай качественные др бехсь маскон

دبیر کانون سراسری انبوه سازان معتقد است: سیاست گذاران باید نگران کاهش شدید سرمایه گذاری در حوزه مسکن باشند چرا که این اتفاق هشدار دهنده افزایش دوباره قیمت ها در این بازار است.

فرشید پورحاجت در گفتگو با خبرآنلاین با اشاره به اینکه قیمت مسکن در تهران در این یک سال رشد چشمگیری را تجربه کرده است، درباره دلایل افزایش نرخ ها با وجود رکود عمیق در بازار مسکن گفت: به نظر می رسد میزان سرمایه گذاری در بازار مسکن طی 4 سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و آمارها نشان می دهد که در این حوزه روند نزولی داریم که دلیل اصلی آن سیاست مسکن دولت است.

لازم به توضیح است که آمارهای ارائه شده از سوی مراجع رسمی نشان می دهد میانگین قیمت مسکن در شهریور ماه 1401 به 46 میلیون و 111 هزار تومان رسیده است، در حالی که میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در تهران در سال گذشته 31 میلیون و 703 بوده است. هزار تومان گزارش شد.

فرشید پورحاجت تصریح کرد: وقتی دولت در سیاست گذاری به گونه ای عمل می کند که تورم را به بازار منتقل می کند و پس از آن سازمان نظارتی دولت علاقه ای به کنترل آن بازار نشان نمی دهد، چه انتظاری می توان داشت؟ این

بخش مسکونی متروکه شد

پورحاجت افزود: حوزه مسکن اگرچه بازار اقتصادی بسیار مهمی است اما مورد غفلت قرار گرفته و در نهایت امروز پدیده رکود تورمی گریبان این بازار را گرفته و رها نخواهد کرد و فکر می کنم بر شدت این معضل افزوده شود. آینده.

وی بیان کرد: زمانی که در 6 ماهه اول سال 1401 و در تهران بزرگ کاهش 50 درصدی صدور پروانه ساختمانی وجود دارد؛ در حالی که در 6 ماهه اول سال 1401 و در تهران بزرگ کاهش 50 درصدی وجود دارد. یعنی تقاضا و عرضه در تهران به عنوان شهری که 600 هزار نفر در برنامه اقدام ملی تولید مسکن ثبت نام کرده اند موید این است که باید منتظر تورم جدیدی در این حوزه باشیم چرا که اگر از کل ساخت و ساز استفاده کنیم. این شهر، شاید در تعداد ما حتی به 100 هزار واحد هم نرسیده ایم! اگرچه تنها در بخش مسکن ملی 600 هزار متقاضی با توان مالی محدود وجود دارد، اما تنها در این بخش 500 هزار واحد عقب مانده داریم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان ادامه داد: معتقدم این بازار رها شده است، دولت، مجلس، نهادهای مختلف شهری و محلی مانند شورای شهر، شهرداری و …. این بازار را به هر نحوی رها کرده اند و مدل آن را مناسب و تنها اولویت می دانند. آنها درآمد حاصل از این بخش را برای دولت حفظ می کنند. به عنوان مثال می توان به مالیات های تعیین شده و تصویب شده برای بخش مسکن اشاره کرد و به غیر از اخذ مالیات، شاهد ارائه خدمات مناسبی نیستیم. از آن زمان تاکنون داستان های مختلفی پشت وصول عوارض شهرداری پنهان شده و در عمل از این منبع درآمد برای پرداخت حقوق کارمندان استفاده می شود. قسمت دیگر را می توان مربوط به خدمات شرکت های آب، برق و گاز دانست که همین رویه را دنبال می کنند.

این فعال بازار ساختمان و ساختمان در بخش خصوصی تصریح کرد: در حالی که تمام این هزینه هایی که دولت، مراکز و نهادهای محلی، سازمان ها و ارگان های مختلف تحت عنوان دولت خصوصی ارائه می کنند مانند سازمان نظام مهندسی یا سازمان نظام مهندسی. شرکت توزیع برق و غیره اصولاً به بخش خصوصی خدمات نمی دهند، یعنی سازنده بخش مسکن ناگزیر تبدیل به شرکت توزیع برق، آبفا، کارتخوان شهرداری، تامین کننده حقوق و دستمزد 500 هزار مهندس کشور و… شد. بنابراین باید پرسید که از این بازار چه انتظاری باید داشت.

بخش خصوصی در برنامه های مسکن دولتی جایی ندارد

پورحاجت گفت: در این شرایط فعالیت اقتصادی انجام می دهیم و از این رو نمی توان انتظار فعالیت بیشتری از بخش خصوصی و تولیدکنندگان داشت. همچنین دستگاه‌های مذکور هزینه‌های سنگینی از بخش خصوصی دریافت می‌کنند و از نظر اجرایی، پیچیده‌ترین بروکراسی‌ها و تنگناها را برای بخش تولیدی در نظر گرفته‌اند و جالب اینکه به جای کاهش موانع، همچنان این مشکلات را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال چندی پیش شهردار تهران اعلام کرد که تلاش می کنند مدت زمان صدور پروانه ساختمانی را از 6 ماه به حداکثر یک هفته کاهش دهند تا بخش خصوصی بتواند در این زمینه سرمایه گذاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید