هشدار ناسا: طوفان خورشیدی به زمین می رسد. امتناع از ماهواره و جی پی اس [+فیلم]


طوفان خورشیدی به زمین می رسد. هشدار ناسا در شبکه های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفت و بازتاب گسترده ای داشت. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، این مقاله را ادامه دهید.

یک کارشناس آب و هوای فضا که قبلا با ناسا کار می کرد می گوید: طوفان خورشیدی به سمت زمین می رود و امروز با سیاره ما برخورد خواهد کرد. این طوفان احتمالاً باعث تداخل تجهیزات رادیویی می شود. یک شعله عظیم خورشیدی بر روی خورشید، “دره ای از آتش” را روی سطح آن باز کرده است و این نگرانی را ایجاد کرده است که بتواند طوفانی از فوران ها را به سمت زمین بفرستد.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا این شعله خورشیدی را ثبت کرد. بر اساس گزارش هواشناسی فضایی، دره ای که روی خورشید ظاهر شد ۲۴۸۰۰۰ کیلومتر طول و ۲۴۸۰۰ کیلومتر عمق دارد. یک محقق نجوم و علوم فضایی گفت: در واقع طوفان های خورشیدی که از لکه های روی سطح خورشید به وجود می آیند تنها سیستم ماهواره ای را تهدید می کند و خطری برای زندگی انسان نخواهد داشت.

هشدار ناسا: طوفان خورشیدی به زمین می آید

نقاطی در سطح خورشید وجود دارد که خروجی انرژی از سطح خورشید را مختل می کند. این اختلال که به صورت لکه هایی در سطح خورشید ظاهر می شود، ناشی از اختلالات مغناطیسی این ستاره است. همچنین دکتر تامیتا آسکوف در توییتی در صفحه خود اعلام کرد که الف شراره خورشیدی به سمت زمین حرکت کنید. این فوران ظاهرا روز شنبه خورشید را ترک کرد و با توجه به سرعت آن امروز به زمین خواهد رسید. اسکاف می گوید که شکل شعله ی خورشیدی مذکور شبیه یک است من میکشم او بود.

طوفان خورشیدی چیست؟

خطوط مغناطیسی واقع در سطح خورشید در فواصل زمانی معین گیج و شکسته می شوند و این مشکل باعث کاهش بیشتر انرژی در مناطقی از خورشید می شود. این کاهش انرژی باعث می شود وقتی با تلسکوپ های مخصوص خورشید را از سطح زمین رصد می کنیم، متوجه لکه هایی در سطح این جرم آسمانی شویم. در اطراف این نقاط، مقداری از مواد در امتداد میدان های مغناطیسی ناشی از سطح خورشید به فضا پرتاب می شود و به این مواد پرتاب شده، طوفان های خورشیدی می گویند.

هشدار ناسا: طوفان خورشیدی به زمین می رسد.  امتناع از ماهواره و جی پی اس [+فیلم]

به عبارت دیگر، طوفان ژئومغناطیسی (به انگلیسی: طوفان ژئومغناطیسی) یک اختلال موقتی در مغناطیس کره زمین است که در اثر ارتعاشات موج باد خورشیدی یا ابر میدان مغناطیسی ایجاد می شود که با میدان مغناطیسی زمین در تعامل است. ابرهای گاز داغی که در فوران‌های تاجی از خورشید خارج می‌شوند، طوفانی از ذرات یونیزه پرانرژی را تشکیل می‌دهند که می‌توانند ماهواره‌ها را بسوزانند، شبکه‌های برق و مخابرات را مختل کنند و فضانوردان را به کام مرگ بکشانند. پیش‌بینی این طوفان‌ها آسان نیست، زیرا هر فورانی در تاج خورشیدی منجر به طوفان ذراتی نمی‌شود. اخترشناسان معتقدند که علت این طوفان جهت میدان مغناطیسی ابرهای انفجاری است.

هشدار طوفان ژئومغناطیسی ناسا چقدر جدی است؟

در حال حاضر، به نظر نمی رسد ناسا اطلاعیه ای در این مورد در کانال های خبری خود ارسال نکرده باشد. اما خانم اسکاف قبلا با آن سازمان، Weather Channel و PopSci کار می کرد. با توجه به اینکه طوفان خورشیدی فعلی مستقیماً به میدان مغناطیسی زمین برخورد خواهد کرد، جی پی اس و دستگاه های رادیویی Simple احتمالا با اختلال مواجه خواهد شد. در برخی موارد، طوفان های خورشیدی می توانند آنقدر شدید باشند که به اتمسفر بالایی زمین برسند. در این مرحله اولین مشکلی که زمین را تهدید می کند، اختلال در ارتباطات ماهواره ای است. طوفان های خورشیدی دارای بار الکتریکی هستند و بنابراین می توانند ارتباطات ماهواره ای را تحت تاثیر قرار دهند و باعث اختلال در ماهواره ها، ارتباطات زمینی و حتی نیروگاه ها شوند.

ویدیوی زیر را از دست ندهید:

چندی پیش یکی از این طوفان های خورشیدی باعث شد یکی از ماهواره های روسی به طور پیش از موعد از مدار خارج شود. بر اساس وضعیت چرخه خورشیدی، احتمالاً باید منتظر برخورد چنین طوفان هایی با میدان مغناطیسی زمین در ماه های آینده باشیم.

مطالب بیشتر:

دیدگاهتان را بنویسید