همه چیز در مورد علائم و راه های درمان متاستاز استخوانبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، متاستازهای استخوانی زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی از محل اصلی خود به سمت استخوان حرکت کنند. تقریباً همه سرطان‌ها می‌توانند به استخوان سرایت کنند، اما برخی مانند سرطان سینه و پروستات معمولاً انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

متاستاز استخوان می تواند در هر جایی از استخوان رخ دهد، اما در ستون فقرات، لگن و ران شایع تر است. متاستاز استخوان می تواند اولین علامت سرطان باشد یا سال ها پس از درمان سرطان ظاهر شود.

متاستاز استخوان باعث درد و شکستگی استخوان می شود. در موارد معدودی، سرطانی که به استخوان ها سرایت کرده است قابل درمان است. درمان ها می توانند به کاهش درد و سایر علائم متاستاز استخوان کمک کنند.

علائم متاستاز یا تومورهای استخوانی

گاهی اوقات متاستازهای استخوانی هیچ علامتی ندارند، اما در برخی موارد با علائمی که در ادامه این بخش به آنها اشاره کردیم، همراه است:

درد اسکلتی
یک استخوان شکسته
بی اختیاری ادرار
بی اختیاری کنترل روده
ضعف بازوها و پاها

سطوح بالای کلسیم در خون که باعث استفراغ، حالت تهوع، یبوست و گیجی می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا، حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر قبلاً برای سرطان درمان شده‌اید، در مورد سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کنید و علائمی که تجربه می‌کنید به پزشک خود بگویید.

علت متاستازهای استخوانی

متاستاز استخوان زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی از تومور اصلی دور شده و به استخوان ها گسترش یافته و تکثیر می شوند.

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث متاستاز می شود و هنوز مشخص نیست که چرا سرطان به جای سایر قسمت های بدن به استخوان ها می رود.

ریسک و عوامل خطر

هر نوع سرطانی می تواند به استخوان ها برسد، اما سرطان هایی که باعث متاستاز می شوند شامل موارد زیر است:

سرطان پستان
سرطان کلیه
سرطان ریه
سرطان پروستات
سرطان تیروئید
سرطان غدد لنفاوی
تومورهای متعدد
سرطان استخوان متاستاتیک

تست های تصویربرداری برای تشخیص علائم و نشانه های متاستاز که نشان دهنده متاستاز استخوانی است استفاده می شود. این تست ها همچنین می توانند شرایط فعلی را نشان دهند.

آزمایش های تشخیصی شامل موارد زیر است:

معاینه اشعه ایکس
اسکن استخوان
توموگرافی
ام آر آی
تست PET

درمان تومورها و متاستازهای استخوانی در افراد مختلف

درمان متاستازهای استخوانی شامل داروها، پرتودرمانی و جراحی است. اینکه کدام درمان برای شما بهترین است بستگی به وضعیت فعلی شما دارد که توسط پزشک تعیین می شود.

داروهای مورد استفاده برای متاستاز استخوان شامل موارد زیر است:

داروهای استخوان ساز:

این داروها به درمان پوکی استخوان و همچنین تقویت استخوان ها و کاهش درد استخوان کمک می کنند، بنابراین نیاز شما به مسکن کمتر می شود.

این داروها همچنین خطر متاستازهای استخوانی جدید را از بین می برند. این دارو معمولاً هر چند هفته یکبار در رگ بازوی شما تزریق می شود. اشکال خوراکی این دارو نیز موجود است، اما معمولاً به اندازه اشکال تزریقی مؤثر نیستند و باعث اختلال در دستگاه گوارش خواهند شد.

شیمی درمانی:

اگر سرطان به استخوان ها گسترش یافته باشد، شیمی درمانی ممکن است مناسب ترین درمان برای شما باشد. شیمی درمانی راهی برای مبارزه با سلول های سرطانی است و بهترین راه برای درمان درد متاستازهای استخوانی است.

درمان هورمونی:

سرکوب هورمون ها یک درمان مفید برای برخی از انواع سرطان در نظر گرفته می شود. سرطان سینه و پروستات اغلب به داروهای مسدودکننده هورمونی که تعامل بین هورمون ها و سرطان را کاهش می دهند، حساس هستند.

محل اقامت:

این مسکن‌ها به کنترل درد استخوان کمک می‌کنند، معمولاً برای بیمار ایبوپروفن یا انواع قوی‌تر مانند مورفین تجویز می‌شود. البته تعیین مسکن مناسب برای وضعیت جسمانی بیمار مدتی طول می کشد زیرا پزشک باید همه جوانب را مطالعه کند.

استروئیدها:

داروهایی مانند استروئیدها اغلب به از بین بردن درد متاستازهای استخوانی و در نتیجه کاهش تورم و التهاب در نواحی اطراف سرطان کمک می کنند. این استروئیدها با استروئیدهایی که بدنسازان استفاده می کنند متفاوت است. استروئیدها از مشکلات سرطان جلوگیری می کنند، اما عوارض جانبی متعددی نیز دارند.

درمان هدفمند:

برای برخی بیماری ها، دسته جدیدی از داروها مانند درمان هدفمند وجود دارد که به عدم تعادل در سلول های سرطانی حمله می کند.

عمل جراحي:

فرآیند جراحی متاستازهای استخوانی از شکستن یا بازسازی استخوان جلوگیری می کند. جراحی تداوم استخوان را تقویت می کند و برای کسانی که استخوان هایشان مستعد شکستگی است مناسب است.

در این روش، جراح از فلز پلاتین استفاده می کند و سپس معمولاً از پرتودرمانی به عنوان درمان اضافی استفاده می کند. جابجایی مفصل نیز عامل دیگری است که انتخاب جراحی را به عنوان یک درمان مناسب تعیین می کند.

رادیوتراپی:

رادیوتراپی به تخریب سلول ها کمک می کند. رادیوتراپی یک گزینه برای متاستازهای استخوانی است که باعث درد می شود. البته بسته به محل رادیوتراپی، این روش با عوارض جانبی نیز همراه است.

گرم کردن یا انجماد سلول های سرطانی:

گفته می‌شود که این فرآیندها درمان‌هایی هستند که در آن از گرما یا انجماد برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.

اگر یک یا دو قسمت از استخوان شما تحت تأثیر متاستاز قرار گرفته باشد، این مورد برای شما کار نخواهد کرد. عوارض جانبی این درمان شامل آسیب به ساختارهای جانبی مانند اعصاب و آسیب استخوان است که خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد.

آزمایشات بالینی:

در این روش آزمایش های مختلفی را از شما می گیرند تا بهترین درمان را برای شما انتخاب کنند. در موارد نامشخص این کار انجام می شود، البته درمان قطعی نیست و با عوارض جانبی همراه خواهد بود.

فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی قدرت و توانایی بدن برای حرکت را افزایش می دهد. فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند با تجهیزات و دستگاه ها راحت تر حرکت کنید و بر درد خود غلبه کنید.

این درمان معمولاً شامل عصا و واکرهای مخصوص می‌شود که وزن شما را پشتیبانی می‌کنند و به شما در حفظ تعادل بدن کمک می‌کنند و فیزیوتراپی نیز ممکن است برنامه تمرینی خاصی را به شما ارائه دهد تا بتوانید قدرت خود را حفظ کرده و درد را کاهش دهید.

روشی جدید برای درمان متاستازهای استخوانی

بر اساس گزارش‌هایی که اخیرا منتشر شده است، گروهی از متخصصان آمریکایی بر روی متاستاز استخوان و ارتباط بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های استخوانی تمرکز کردند و به این ترتیب به یک مورد مهم دست یافتند.

آنها گفتند که در تحقیقات قبلی در آزمایشگاه، مولکولی به نام Jagged1 پیدا شده بود که باعث می‌شود سلول‌های سرطان سینه به استخوان حمله کنند و فرد درگیر عارضه‌ای به نام متاستاز استخوان می‌شود.

مطالعه جدید بر این موضوع متمرکز بود که آیا می توان مولکول Jagged1 را مسدود کرد و از متاستاز آن با استفاده از نوعی آنتی بادی به نام 15D11 جلوگیری کرد؟

نتیجه منتشر شد و مشخص شد زمانی که آنتی بادی 15D11 همراه با شیمی درمانی استفاده شود، تاثیر روش درمانی بیشتر خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید