هواشناسی/ کیفیت هوای پایتخت در حد قابل قبول استبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بر اساس پیش بینی های انجام شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، صبح امروز با توجه به کاهش تردد خودروها در تعطیلات و شرایط جوی نسبتاً ناپایدار، کیفیت هوا در اکثر نقاط کشور در محدوده قابل قبول خواهد بود. مناطق و با شدت ضعیف وزش باد باعث محدود شدن انتشار آلاینده ها در طول روز می شود.

علاوه بر این افزایش نسبی ترافیک عصر روز جمعه باعث افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در برخی نقاط پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

با افزایش تدریجی سرعت باد، غلظت ذرات معلق تا بامداد روز شنبه (3 مهرماه) تا حدودی کاهش می یابد، هرچند با آزاد شدن ترافیک در اولین روز هفته، غلظت ذرات معلق و افزایش یافته است. بدتر شدن کیفیت هوا در برخی مناطق پر تردد مشاهده می شود.

وزش باد موثر در طول روز شرایط مناسبی را برای پراکندگی آلاینده ها فراهم می کند. شایان ذکر است با افزایش تدریجی سرعت باد تا ساعات پایانی روز شنبه از غلظت ذرات معلق کاسته شده و شرایط قابل قبولی پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در حال حاضر آلاینده شاخص «ذرات معلق زیر 2.5 میکرون» با میانگین 66 و کیفیت هوا قابل قبول است.

شاخص آلودگی هوای پایتخت طی 24 ساعت گذشته «ذرات هوا زیر 2.5 میکرون» با میانگین 83 است و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبولی قرار دارد.

لازم به ذکر است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم می شود. بر اساس این تقسیم بندی، صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای قابل قبول (سالم) یا متوسط، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای همه گروه ها، از سال 201 تا 300 هوا “بسیار ناسالم” و از 301 تا 500 شرایط کیفیت هوا “خطرناک” است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید