هک شبکه خبر و رادیو خرابکاری بود! رئیس سازمان صدا و سیما تایید کرد!


هک شبکه خبر و رادیو خرابکاری بود! رئیس سازمان صدا و سیما بر این موضوع تاکید کرد اتفاقی که چند شب پیش افتاد توسط یک شبکه خبری و یک رادیو خرابکاری و نه هک نامیده شد! روی خط بمانید.

گروه های هارون

سرانجام پس از گذشت چندین روز از هک شدن شبکه خبر و یک صدا و سیما، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما به شبهات رخ داده در قسمت خبر ساعت 21 و این اقدام مخرب پرداخت. او برخلاف منبع ناشناس، از کلمه هک برای اتفاقات تلویزیونی استفاده نکرد.

بیشتر بخوانید:

هک شبکه خبر و رادیو خرابکاری بود نه هک!

جزئیات جدید از هک کانال 1 و رادیو نوینی
جزئیات جدید هک شبکه یک و اخبار غمگین و سیما هک شبکه خبر و صداوسیما خرابکاری بود نه هک!

خبر آنلاین در مطلبی با عنوانرئیس صدا و سیما ماجرای حبر 21 را «وندالیسم» نامید نه «هک».وی به این موضوع پرداخت و نوشت: شامگاه یکشنبه که تصاویر ساختارشکنانه ای به مدت حدود 10 ثانیه از شبکه خبر پخش شد، بلافاصله از لحظه وقوع این حمله سایبری گمانه زنی درباره منشاء حادثه آغاز شد. کارشناسان مختلف از محافل سازندگان سابق رسانه ملی و البته رسانه های اصولگرا خواستار توضیح درباره اتفاقات تکراری یک سال اخیر در رسانه ملی شدند. چرا این اتفاق افتاد؟

به گزارش تکراتو و به نقل از خبرآنلاین، بیشتر گمانه زنی ها این بود که به دلیل استفاده از سیستم دستی و عدم اتصال آنتن زنده به شبکه اینترنت، امکان هک سیستم از بیرون منتفی است. و آنچه اتفاق افتاد احتمالا خرابکاری بود. به خصوص که این اتفاق در سال گذشته رخ داده و شبکه های رسانه ملی آنلاین برای محافظت از خود در برابر حملات هکری تغییرات اساسی در سیستم خود ایجاد کرده اند.هک های گذشته و حملات سایبری متفاوت بوده است.

رسانه ملی تا صحبت های جبلی در این مورد سکوت کرد. اتفاقی که انتقادات زیادی را به دنبال داشت. تنها توضیحات ایرنا به نقل از یک منبع آگاه ناشناس در این خصوص ارائه شده است که در آن این مقام مسئول این حادثه را ناشی از هک شدن شبکه خبر دانسته و مدعی شده این شبکه و سامانه، سیم پخش آن به شبکه اینترنت بین المللی و امکان تغییر آن از خارج وجود دارد.

این در حالی است که صحبت های جدید جبلی نشان می دهد که رئیس رسانه ملی ترجیح می دهد بدون نظر قطعی از واژه «خرابکاری» استفاده کند. وی که سال ها مدیریت بخش بین الملل رسانه ملی را بر عهده داشت، گفت:

این حادثه اخیراً از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، زیرا این تحقیقات باید با نگاه کارشناسی انجام شود. این اتفاق در حوزه های فناورانه سازمان افتاده و باید با دقت و تسلط تکنولوژیکی مورد توجه و بررسی قرار گیرد. بررسی های امنیتی و فناوری در حال انجام است و پس از مشخص شدن نتایج، تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

سال گذشته که یک اتفاق تقریبا مشابه رخ داد، بحث نفوذ خودی مطرح شد. منبع آگاه ایرنا آگری مدعی شد پس از این حادثه هیچ گونه فعالیتی از سوی نهادهای ذیربط برای کمک به امنیت رسانه ملی صورت نگرفت و خود صداوسیما نیز اقدامات مهمی در این زمینه انجام داد، این بار جبلی این اظهارات را نقض کرد و گفت:

بعد از اتفاقاتی که در سال گذشته در مورد صدا و سیما افتاد، هم افزایی زیادی بین گروه هایی که امنیت شبکه ها را بر عهده دارند ایجاد شد و بسیاری از آسیب پذیری های صدا و سیما کاهش یافت. اگرچه این حادثه اخیر حادثه تلخی بود، اما آسیب پذیری های باقی مانده را کاهش می دهد.

نظر شما در مورد اتفاقاتی که چند روز پیش برای اخبار ساعت 21 در شبکه های خبر و صدا و سیما افتاد چیست؟ به نظر شما این خرابکاری است یا هک؟

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید