واکنش بازار سهام ناباور به یک تصمیم اشتباه


بورس تهران در بازگشت از تعطیلات تقویمی همگام با تحولات بازارهای جهانی و تداوم عرضه بیش از تقاضا برای سهام، شاهد افت کانال روانی بود.

بروس بي تعديم به يك تحديث سازي اشتباه استبروس بي تعديم به يك تحديث سازي اشتباه است

بورس تهران در بازگشت از تعطیلات تقویمی، همگام با تحولات بازارهای جهانی و تداوم عرضه بر تقاضای سهام، شاهد زیان روانی یک میلیون و 500 هزار واحدی بود.

به گزارش ایران جیب از مهر، بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از بازگشت از تعطیلات تقویمی هفته جاری، در حالی که نفس خود را در زیر فروش بی امان سهام در روزهای داغ فصل و پس از مدت ها کشمکش برای ماندن در بازار از دست داد، افتتاح شد. کانال معتبر 1 میلیون و 500000 واحدی امروز شاهد عقب نشینی این بنچمارک به محدوده 1400000 واحد بود.

در عین حال، تلاش بانک مرکزی در بازار بدهی و رپو اوراق 127 هزار میلیارد تومانی امروز در بازار به همراه ضعف و بی حوصلگی مراجع قانونی برای ادامه حمایت از بازار، نشان از روزهای روشن دارد. حداقل در میان مدت نمی توان برای بازار ترسیم کرد.

در بازارهای جهانی بازگشت کرونا در چین و قرنطینه های سخت این غول بزرگ انرژی بر جهان باعث شده است که قیمت مواد اولیه مجددا با کاهش چشمگیر مواجه شود. در این زمینه اقدام آمریکا برای افزایش نرخ بهره به منظور تقویت دلار دلیلی است که ترس از کاهش قیمت ها همچنان بر بازارهای جهانی به ویژه اونس جهانی حاکم است.

در بازار سرمایه، نگرانی اصلی معامله گران این روزها عدم اعتماد به سیاست ها و تصمیمات است که می تواند آینده سرمایه گذاری در بورس را تیره و تار کند. یکی از این تصمیمات در کنار امکان تغییر نرخ سود بانکی، می توان به تصمیم احتمالی نمایندگان مردم برای واگذاری اختیارات بورس کالا به وزارت امنیت به بهانه طرح تنظیم بازار اشاره کرد. کالاهای مشمول الزام عرضه در بورس اوراق بهادار که در صورت تصویب مجلس، علاوه بر ضرر و زیان سهامداران کل بازار سرمایه، ممکن است جریان جدیدی از امضاهای طلا و معاملات مبهم را در بازار سرمایه ایجاد کند. اتاق های تاریک وزارت رازداری

بر اساس این گزارش، امروز دوشنبه 29 تیرماه 1401 شاخص کل قیمت و بازده پولی بورس اوراق بهادار تهران با 10 هزار و 750 واحد کاهش به رقم یک میلیون و 487 هزار واحد رسید. شاخص کل با همین وزن اما با کاهش 6089 واحدی عدد 409 هزار و 740 واحد را نشان می دهد.

در همین حال، شاخص بازار اول با 6641 واحد کاهش به رقم یک میلیون و 121 هزار واحد رسید و شاخص بازار دوم با افت 25 هزار و 461 واحدی به رقم 2 میلیون و 989 هزار واحد رسید.

امروز 5 میلیارد و 510 میلیون سهم و اوراق بهادار قابل نقل و انتقال در 344 هزار و 273 نوبت در بورس اوراق بهادار تهران داد و ستد شد که ارزشی معادل 3 هزار و 207 میلیارد تومان داشت.

در بازار فرابورس، شاخص کل این بازار با 218 واحد کاهش به رقم 19 هزار و 826 واحد رسید. در این بازار طی روز جاری 3 میلیارد و 991 میلیون سهم و اوراق بهادار قابل عرضه به ارزش بیش از 129 هزار و 273 میلیارد تومان معامله شد که از این میزان 127 هزار و 506 میلیارد تومان مربوط به عملیات بازار آزاد بانک مرکزی در بازار اوراق بود. بدهی خارج از بورس بود.

نمادهای اصلی تاثیرگذار بر افت امروز شاخص کل بورس تهران به ترتیب “فارس” با 1242 واحد، “فملی” با 913 واحد و “شپنا” با 723 واحد بود. مودان» با 537 واحد و فولاد خوزستان با 60 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید