پازل نرخ بهره


در حالی که برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند با افزایش نرخ بهره می توان تورم افسارگسیخته را مانند سایر کشورها کنترل کرد، برخی دیگر از کارشناسان …

مشرق: در حالی که برخی از اقتصاددانان معتقدند افزایش نرخ سود می تواند مانند سایر کشورها تورم فزاینده را کنترل کند، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند شرایط اقتصادی ایران با کشورهای توسعه یافته قابل مقایسه نیست و افزایش نرخ سود به مشکلات ناشی از تورم دامن می زند.

در شرایط نگران کننده تورم افسارگسیخته در کشور، موضوع افزایش نرخ سود بانکی به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات محافل اقتصادی تبدیل شده است. طرفداران این سیاست بر این باورند که مانند سایر نقاط جهان باید از ابزارهای نرخ بهره برای کنترل تورم استفاده کرد. به گفته این گروه از کارشناسان، این اقدام به اصطلاح نقدینگی را از جامعه جمع آوری و وارد سیستم بانکی کشور می کند. مخالفان این سیاست به نوبه خود معتقدند که افزایش نرخ سود بانکی موجب رکود در اقتصاد کشور می شود. رکود اقتصادی به جز بیکاری و کاهش سرمایه گذاری در حوزه های مختلف منجر به چیزی نشده است. البته در این میان بسیاری از فعالان بازار واسطه و دلالان نیز به سمت مخالفان هیزم پرتاب می کنند، زیرا با افزایش نرخ سود، سرمایه می تواند از بازارها به سمت سیستم بانکی سرازیر شود.

شرایط افزایش نرخ سود

کامران ندری، کارشناس بانکی از جمله حامیان افزایش نرخ سود در شرایط فعلی است. وی به شارک گفت: بدیهی است که در شرایط تورم، سیاست مناسبی که اکثر کشورها دنبال می کنند افزایش نرخ بهره است، اما اینکه نرخ بهره چقدر باید بالا باشد به نرخ تورم فعلی، پیش بینی تورم و عوامل دیگر بستگی دارد. وی البته تاثیر این سیاست بر اقتصاد ایران را تا حدودی مشروط خواند و گفت: افزایش نرخ سود به شرطی که زیرساخت ها در اقتصاد فراهم شود و چارچوب سیاست ها به درستی اجرا شود، راه خوبی برای کنترل تورم است.

ندری ادامه می دهد: باید زمینه را برای کارآمدی نرخ سود در اقتصاد فراهم کرد، یعنی نمی توان اقتصاد ایران را مشابه اقتصاد آمریکا یا سایر کشورهای توسعه یافته دانست که با افزایش نرخ سود می توان تاثیر داشت. در مورد تورم گفت: هیچ زمینه ای برای کارایی نرخ سود در اقتصاد ما وجود ندارد و افزایش نرخ سود باید با احتیاط انجام شود و در عین حال شرایط لازم را فراهم کند.

این تحلیلگر بانکی همچنین درباره حوزه هایی که نرخ سود باید تغییر کند، توضیح می دهد: ابتدا باید بانک های ناسالمی که در عملکرد فعلی خود دارای عدم تعادل جدی و عمیق هستند، شناسایی شوند، زیرا افزایش نرخ سود وضعیت آنها را بدتر می کند. بنابراین باید بسته سیاستی ویژه ای برای این بانک ها در نظر گرفته شود تا دچار افزایش نرخ سود نشوند. یا مثلاً برای افزایش نرخ بهره به اندازه لازم، باید تورم و انتظارات تورمی را در اقتصاد پیش بینی و ارزیابی کنیم. همچنین کلیه سفته هایی که نرخ سود را افزایش یا کاهش می دهند باید باطل شوند زیرا افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی منطقی نیست، اما از سوی دیگر بانک ها موظف به پرداخت نرخ سود معین به سپرده ها یا دریافت وام گیرندگان هستند. .

ما راه ارزانی برای مهار تورم نداریم

البته به گفته این تحلیلگر بانکی، افزایش نرخ سود حتی بدون این زیرساخت ممکن است در کنترل تورم موثر باشد، اما تاثیر کمتری خواهد داشت. او استدلال می کند که در مواجهه با تورم بالا، هیچ راهی برای کنترل تورم بالا وجود ندارد مگر اینکه سطح عرضی رکود را بپذیریم. بدون زیرساخت، اثر افزایش نرخ بهره بر کنترل تورم کمتر و رکود تشدید خواهد شد.

ما راه حل ارزانی برای مهار تورم در اقتصاد نداریم، راهی برای کاهش تورم، در عین حال افزایش رشد اقتصادی، افزایش اشتغال، افزایش درآمد و… وجود ندارد. انگار مریضی منتظر دارو بود. کارشناس می گوید. امیدوارم شرایط جسمانی خود را بهبود بخشد و انرژی خود را برای افزایش فعالیت در زمان بیماری افزایش دهد. غیر ممکن است. هنگامی که به بیمار دارو داده می شود، به او توصیه می شود استراحت کند و از فعالیت های شدید خودداری کند. در مورد اقتصاد هم همینطور. در مواجهه با تورم شدید، رکود در کوتاه مدت اجتناب ناپذیر است. البته هر چه زیرساخت‌ها بیشتر باشد، رکود کوتاه‌تر می‌شود. آن طور که ندری می گوید، اگر مسئولان نتوانند در این مدت تصمیم درستی بگیرند، تورم چند سالی است که در اقتصاد ما بالای 35 درصد است، به همین ترتیب و با شیب تندتری افزایش می یابد. در حالی که این تورم مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرده است. معیشت اکثر مردم کشور مختل و ناراضی است زیرا درآمدهای عمومی همزمان با تورم افزایش نیافته است. این تورم می تواند پیامدهای اجتماعی جدی داشته باشد. اگر مسئولان رویه قبلی را تغییر دهند باید عواقب آن را بپذیرند.

خود را با افراد توسعه یافته مقایسه نکنید

از سوی دیگر، علی چشمی، کارشناس اقتصاد کلان و استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، با افزایش نرخ سود در شرایط فعلی مخالف است چرا که معتقد است با توجه به شرایط اقتصادی و بی ثباتی سال های اخیر، هم از نظر تورم. و نوسانات شدید بازار دارایی ها، سیاست پولی تا حدی از کار افتاده است.

وی گفت: وقتی تورم ما به 40 تا 50 درصد می رسد نباید خود را با کشورهایی که تورم زیر 10 درصد دارند مقایسه کنیم. . این سوال بسیار مهمی است زیرا ابر تورم با نرخ تورم هفت یا هشت درصدی در کشورهای توسعه یافته بسیار متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی سیاست های پولی، قدرت و کارکردی را که باید ندارند، ادامه می دهد: کشورهای توسعه یافته حتی در مقاطعی نشان می دهند که نرخ بهره واقعی آنها منفی بوده است، مثلا در دهه 1970 که تورم به 15 رسید. با رسیدن به درصد، نرخ بهره واقعی آنها بسیار منفی شد. اما آنها توانستند تورم خود را با افزایش نرخ بهره به میزان اندکی کنترل کنند. اکنون که تورم آنها افزایش یافته، نرخ بهره را اندکی از یک به 1.75 درصد رسانده اند، در حالی که تورم آنها 8.6 درصد است. یعنی نرخ سود واقعی آنها حدود هفت درصد منفی است.

آیا آتش تورم داغتر می شود؟

به گفته وی، شرایط ما در ایران چه از نظر تورم و چه از نظر ماهیت تورم بسیار متفاوت است. زیرا ماهیت تورم فعلی در کشورهای توسعه یافته ناشی از افزایش قیمت انرژی، مواد غذایی یا … است. یعنی شوک می آید و ادامه نمی یابد اما در کشور ما تورم ناشی از شوک های اقتصادی در ابعاد مختلف است و در بی ثباتی کامل قیمت همه کالاها تغییر می کند. چشمی ادامه می دهد: اقتصاد ما در شرایط خاصی قرار دارد و نمی توانیم خود را با کشورهایی که ثبات دارند مقایسه کنیم.

وضعیت ما از سال 1997 بی ثبات بوده است و دستکاری در نرخ ارز یا نرخ بهره می تواند طوفان اقتصادی ما را تشدید کند. مثلا الان دولت جدید از هر لحاظ مالیات می گیرد، این مالیات ها که در دو ماهه اول امسال به 100 هزار میلیارد تن رسید تولیدکننده را تحت فشار قرار می دهد. از سوی دیگر، حذف ارز 4200 تومانی به عنوان مالیات بر تولیدکننده و دستمزد عمل می کند که هزینه تولید را افزایش داده است. بنابراین در این شرایط اگر نرخ سود افزایش پیدا کند، هزینه های مالی تولیدکننده بسیار افزایش می یابد و این در نهایت هم بر قیمت و هم بر تولید، اشتغال و قیمت ها اثر مخربی می گذارد. وی خاطرنشان کرد: نباید نرخ سود اسمی را به تورم نزدیک کنیم، بلکه باید راهی برای کاهش تورم پیدا کنیم، زیرا تورم همه ابعاد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و افزایش نرخ سود در این شرایط به تورم دامن می زند. با افزایش هزینه های تولید گرمتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید