پایان افت سهام بازار/ رشد ارزش معاملات سهام در روزهای آیندهبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، وضعیت نامناسب بورس و جو رکودی حاکم بر بورس با حرکت نقدینگی پارک شده از این بازار به سایر بازارهای موازی تشدید شده است.

با صعود بازار سهام در معاملات امروز می توان گفت روند نزولی که برخی تحلیلگران فنی آن را شکل گیری آن می دانستند رخ نداد و می توان امیدوار بود که بازار سرمایه در روزهای آینده با بهبود نسبی شرایط را پشت سر بگذارد. .

به گفته برخی کارشناسان بازار سرمایه، هفته آینده بورس با چرخش معاملات همراه خواهد بود و این چرخش شرایط را به گونه ای تغییر می دهد که امیدی را در بین سرمایه گذاران برای بازگشت بازار به چرخه مثبت ایجاد می کند.

رکود در معاملات همراه با کاهش ارزش کل معاملات و کاهش شدید معاملات کوچک و خروج پول واقعی دو نشانه منفی برای بازار سهام است. اگر در روزهای آینده شاهد افزایش ارزش معاملات و ورود پول واقعی به بورس باشیم، می توان گفت که روند نزولی در بورس به پایان رسیده است.

عقب ماندگی بازار سهام توسط سایر بازارها جبران می شود

امید مرادی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آینده بورس گفت: بررسی دقیق رفتار این روزهای بورس نشان می دهد که سهامداران از اتفاقات ناامید شده اند. خارج از بورس هستند و منتظر پایان فصل مجامع هستند تا پول خود را وارد بورس کنند تا عقب ماندگی آن بازار را جبران کنند.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد بازار سرمایه همچنان از نظر بازدهی از سایر بازارهای سرمایه گذاری موازی عقب است. این مشکل باعث شده است که سرمایه گذاران پول خود را از بازار سرمایه خارج کنند.

سه برابر بازدهی شاخص کل متعادل بازار سهام

شاخص کل بورس در جریان معاملات روز چهارشنبه سه هزار و دو واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 471 هزار و 895 واحد رسید. کارایی این شاخص 20 صد درصد بود.

شاخص کل هم وزن با افزایش دو هزار و 103 واحدی به رقم 403 هزار و 781 واحد رسید و بازدهی مثبت 58 درصدی را به همراه داشت که سه برابر شاخص عمومی برای سهامداران است. شاخص فرابورس با افت 79 واحدی به سطح 19 هزار و 539 واحدی رسید.

رشد ارزش کل معاملات بازار سرمایه

ارزش کل معاملات سهام در پایان معاملات روز چهارشنبه با افت 10 درصدی نسبت به روز گذشته به 8.148 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار دوم نیز با 11 درصد کاهش نسبت به دیروز به 4 هزار و 300 میلیارد تومان رسید که سهم 52 درصدی از ارزش کل معاملات بورس را به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات خرد نیز با 13 درصد کاهش به 1.555 میلیارد تومان رسید و 19 درصد از کل معاملات بورس را به خود اختصاص داد.

رشد 25 درصدی برداشت پول واقعی از صرافی

در جریان معاملات امروز برای بیست و پنجمین روز متوالی تغییر مالکیت قانونی منفی شد و 399 میلیارد تومان از بورس خارج شد که نسبت به روز سه شنبه 25 درصد رشد نشان می دهد.

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول واقعی به سهام نوری (پتروشیمی نوری)، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و کچاد (شرکت صنعتی و معدنی چادرملو) و قویته (ویتانا)، شپدیس (پتروشیمی پردیس) تقسیم شد. ) سهام. ) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین جریان نقدی واقعی را داشتند.

رشد 51 درصدی ارزش صف سهام

در جریان معاملات روز چهارشنبه تعداد نمادهای مثبت 323 (63 درصد) و تعداد نمادهای منفی 190 سهم (33 درصد) بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف های فروش 43 درصد کاهش یافت و به 54 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های خرید نیز با 51 درصد افزایش نسبت به پایان روز کاری قبل به 115 میلیارد تومان رسید.

امروز عشایر قمینو (شرکت صنایع غذایی مینو شرق)، وملی (هلدینگ صنعتی ملی) و قب شهر (شرکت صنعتی بهشهر) بیشترین صف خرید را داشتند.

سهام وملاله (اولویت اعتباری ملت‌ها) و گکیش (گردشگری و رفاه ساکنان کیش) بیشترین صف‌های فروش را به خود اختصاص دادند.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید