پسر و پیری زودرس!به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مطالعه روی بیش از 30 هزار مرد و زن بالای 50 سال در آمریکا نشان می دهد والدینی که حداقل یک پسر دارند در مقایسه با آنهایی که ندارند، سریعتر زنده می مانند. زوال شناختی

بیشتر بخوانید:

شاید برای بسیاری از والدین تعجب آور نباشد، اما داشتن پسر در واقع می تواند دشوارتر باشد.
دانشمندان می گویند داشتن پسر باعث می شود مغز والدین سریعتر پیر شود.

مطالعه ای روی بیش از 30000 مرد و زن بالای 50 سال در ایالات متحده نشان داد که والدینی که حداقل یک پسر داشتند، نسبت به آنهایی که پسر نداشتند، زوال شناختی سریع تری را تجربه کردند.

و آنهایی که بیش از یک پسر داشتند، سریعتر از کسانی که تنها یک دختر داشتند، توانایی های شناختی خود را از دست دادند.

این محققان علت این مشکل را بررسی نکرده‌اند، اما می‌گویند ممکن است به این دلیل باشد که دختران بیشتر در سنین بالا از والدین خود مراقبت می‌کنند و از حمایت عاطفی آن‌ها برخوردار هستند که به حفظ سلامت والدین با افزایش سن کمک می‌کند. سن کمک می کند

در عین حال، والدین دارای پسر کمتر احتمال دارد که سبک زندگی سالمی داشته باشند.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که والدین دختران کمتر از الکل، مواد مخدر و سیگار استفاده می کنند. از طرفی احتمال اضافه وزن در مادران پسر بیشتر است.

نتایج این مطالعه که در مجله تحقیقات روانپزشکی منتشر شد، نشان داد که میزان زوال شناختی در والدینی که حداقل یک پسر داشتند در مقایسه با والدینی که پسر نداشتند، بیشتر بود.

میزان زوال ذهنی هم برای پدران و هم برای مادران مشابه بود.

محققان خاطرنشان می کنند که تأثیر مشاهده شده در مقایسه با زوال ذهنی که در طول زمان در همه افراد رخ می دهد، نسبتاً کم است.

با این حال، این گروه تحقیقاتی می‌گویند که این تأثیر حتی پس از در نظر گرفتن عوامل اجتماعی-جمعیت‌شناختی و سلامتی که می‌توانست بر نتایج مطالعه تأثیر بگذارد، مشاهده شد.

مطالعه آنها همچنین نشان داد که زوال شناختی در والدینی که چند پسر داشتند در مقایسه با والدینی که تنها یک دختر داشتند سریعتر بود.

این محققان می گویند از آنجایی که تأثیر پسردار شدن برای پدران و مادران یکسان است، برخی از جنبه های آن ممکن است در زوال شناختی نقش داشته باشد.

آنها علت این مشکل را بررسی نکرده اند، اما می گویند ممکن است به این دلیل باشد که احتمال محرومیت از مراقبت برای والدین پسر بیشتر است، زیرا دختران نسبت به پسران حمایت عاطفی و مراقبت بیشتری از والدین خود می کنند.

جنسیت کودک نیز ممکن است بر رفتار والدین تأثیر بگذارد، به طوری که مادرانی که پسر دارند، به طور متوسط ​​مدت‌ها پس از تولد وزن بیشتری نسبت به مادران دختر دارند.

به گفته این محققان، این فواید جسمی و روحی داشتن یک دختر برای والدین ممکن است در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد.

آنها خاطرنشان می کنند که همه فرزندان شرکت کنندگان در مطالعه، چه بیولوژیک و چه فرزندخوانده، شامل شدند.

به گفته این محققان، اگر زوال شناختی والدین دارای پسر دلایل بیولوژیکی داشته باشد، می تواند نتایج مطالعه را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: سایت خبری سیب

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید