پشت صحنه رشد سرمایه گذاری در ساخت و ساز


آخرین آمار رسمی حاکی از واگرایی دو شاخص کلیدی در صنعت ساختمان در کشور است. از سوی دیگر تعداد پروانه های ساختمانی …

पुष्ट पर्ध रुश्द्वीवेश दर साथ वसाजपुष्ट पर्ध रुश्द्वीवेश दर साथ वसाज

آخرین آمار رسمی حاکی از واگرایی دو شاخص کلیدی در صنعت ساختمان در کشور است. از یک سو تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در سال گذشته 26 درصد کاهش داشته و از سوی دیگر میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در مراحل مختلف ساخت و ساز در نیمه اول سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است. سال، حدود 47 درصد رشد داشته است.

عدم تطابق بین این دو شاخص کلیدی نشان می دهد که اگرچه در شرایط فعلی اقتصادی تمایل به شروع پروژه های عمرانی جدید کاهش چشمگیری داشته است، اما در عین حال به دلیل افزایش چند برابری نرخ عمومی تورم و همچنین نرخ تورم مصالح ساختمانی در 12 ماه گذشته در پایان سال 1400 به 55 درصد رسید، ارزش ریالی سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی اجباری افزایش یافته است، به طوری که میزان سرمایه گذاری (در هر سه فاز شروع، نیمه تمام و تمام شده) ساختمانها) در تابستان 1400 نسبت به 8 فصل قبل بهبود یافت.

این در حالی است که در مدت کوتاه تری آمارهای رسمی حاکی از آن است که میزان سرمایه گذاری در بهار و تابستان 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است. اگرچه آمار مربوط به میزان سرمایه گذاری در صنعت ساختمان در فصل پاییز و زمستان سال قبل هنوز منتشر نشده است، اما با توجه به پارامترهای اصلی موثر بر اقتصاد مسکن در نیمه دوم سال گذشته به نظر می رسد. افزایش سرمایه گذاری در دوره مشخص شده وجود دارد. داده ها در نیمه دوم سال 2019 تکرار نمی شوند.

کاهش تعداد مجوزهای صادر شده در کشور

به گزارش تزا به نقل از مرکز آمار ایران، در زمستان سال گذشته 39 هزار و 532 پروانه ساختمانی در کل مناطق شهری کشور صادر شده که نسبت به فصل مشابه در سال 98 24.5 درصد کاهش داشته است. البته شاخص پروانه های ساخت در فصول بهار، تابستان و پاییز سال گذشته نیز به ترتیب 7.6 درصد، 39.3 درصد و 30.6 درصد رشد منفی نسبت به دوره مشابه سال 1398 به ثبت رساندند. هزار و 131 که نسبت به سال 1398 (با 187 هزار و 666) 26.39 درصد کاهش داشته است.

رشد سرمایه گذاری در ساخت و ساز

آخرین آمار رسمی نشان می دهد که در تابستان سال 1400 بخش خصوصی حدود 110 هزار و 360 میلیارد تومان در پروژه های عمرانی مستقر در مناطق شهری کشور سرمایه گذاری کرده است که از این میزان بیش از 26 هزار میلیارد تومان در ساختمان ها سرمایه گذاری شده است که حدود 63 هزار میلیارد تومان بوده است. برای ساختمان های نیمه تمام و حدود 21 هزار میلیارد تومان برای ساختمان های تمام شده هزینه شده است. مجموع سرمایه گذاری ها در بهار گذشته حدود 102 هزار و 900 میلیارد تومان بوده و رشد 7.24 درصدی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت ساختمان در نیمه اول سال 1400 معادل 213 هزار و 260 میلیارد تومان است که در مقایسه با میزان سرمایه گذاری در مدت مشابه سال 1398 (معادل 144 هزار) حدود 47 درصد است. 960 میلیارد تومان).

افزایش قیمت مسکن و اجاره بها

اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نیز نشان می دهد که میانگین قیمت هر مترمربع زمین یا ساختمان مسکونی در کل مناطق شهری کشور به 10 میلیون و 716 هزار تومان افزایش یافته است. همچنین متوسط ​​قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این مدت به 11 میلیون و 362 هزار تومان افزایش یافت. به گزارش تزا به نقل از مرکز آمار ایران، متوسط ​​قیمت فروش هر مترمربع زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در پاییز 1400 از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 49 میلیون و 769 هزار تومان بوده است. با متوسط ​​مساحت 343 متر مربع نسبت به فصل قبل 3.8 درصد و نسبت به فصل مشابه پارسال 20.6 درصد افزایش داشته است.

متوسط ​​قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در پاییز 1400 در شهر تهران 33 میلیون و 486 هزار تومان با متوسط ​​مساحت 86 متر مربع و متوسط ​​عمر بنا 13 سال بوده که نسبت به فصل قبل 0.1 درصد رشد داشته است. و نسبت به فصل مشابه سال قبل 16.4 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بر اساس اعلام بانک مرکزی متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران طی ماه های زمستان سال گذشته به ترتیب 32 میلیون و 940 هزار تومان بوده است. 33 میلیون و 60 هزار تومان; و 35 میلیون و 120 هزار تومان شد. این در حالی است که اگرچه متوسط ​​قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران در فروردین ماه به 34 میلیون و 270 هزار تومان (منهای 2.4 درصد) کاهش یافت، اما در اردیبهشت و خرداد مجدداً به 36 میلیون تومان و 39 میلیون تومان جهش کرد.

بنابراین بررسی ها نشان از بازگشت سفته بازان در بازار مسکن دارد. وضعیتی که تمایل به ساخت و ساز را به شدت تضعیف می کند و از سوی دیگر میل به سفته بازی و فعالیت های غیرمولد را در بازار مسکن تشدید می کند. البته وقوع این شرایط قابل پیش بینی بود و تورم ماهانه مسکن از تورم عمومی در ماه های اسفند 1400 و اردیبهشت 1401 پیشی گرفت و نشان دهنده بازگشت دلالان املاک بود. همچنین بلاتکلیفی فعالیت بازارهای ارز و طلا از سوی دولت و همچنین نامشخص بودن چشم انداز بورس و خروج چشمگیر پول سهامداران حقیقی از این بازار در ماه های اخیر، باعث سرگردانی برخی افراد شد. نقدینگی در اقتصاد به مالک. عود بیماری هلندی و تشدید علائم و نشانه های آن در جریان افزایش چشمگیر تورم و انتظارات تورمی که در خرداد ماه امسال رکورد تاریخی جدیدی را به ثبت رساند نیز بر علت آن افزوده و مسکن را به کالایی غیرقابل تجارت تبدیل کرده است. پناهگاه جذاب نقدینگی کرد./ تراز

دیدگاهتان را بنویسید